Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството

RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството

от 06 март 2018г., обновено на 22 май 2019г.
RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Интернетът е убиец. Фейсбук, Туитър и други социални онлайн мрежи се използват изключително успешно за бързото и масово разпространение на сведения за ненавременната "кончина" на някоя световноизвестна личност. През последните две десетилетия, интернетът е спомогнал множество подобни фалшиви вести да се популяризират в рамките на часове, заблуждавайки обикновения човек, че любимата звезда е напуснала този свят и се е пренесла в следващия. Последната жертва на този вид жестока шега е холивудският актьор Силвестър Сталоун, за когото само преди няколко седмици тръгна лъжливият слух, че преждевременно е срещнал Създателя си.

Но защо подобни новинарски заблуди изникват непрекъснато в онлайн пространството и каква е причината хората да продължават да им вярват?

Фалшивите новини за смъртта на някоя известна личност, било то политик, актьор или музикант, не са нещо ново или оригинално. Чарли Чаплин и Франк Синатра са били едни от първите знаменитости за времето си, които са изпитали на свой гръб лъжливите слухове за собствената си кончина. Разликата е, че днес много хора имат пряк достъп до средства за масова комуникация, в частност онлайн пространството, което е пълно с нова, важна или интересна информация, но също така с невярна, непотвърдена или измислена такава. От нас зависи да сме критични относно източниците на новини, които ползваме. Това не е лека задача, имайки предвид, че съществуват сайтове в интернет, чиято единствена задача е производството и разпространението на фалшиви новини.

Кой всъщност печели от този неетичен бизнес и има ли начин да се спре?

Вярно е, че има сайтове в онлайн пространството, които специализират във всекидневната публикация на лъжливи вести. Но нека бъдем честни, измамните сайтове се разпознават лесно чрез сензационните си и силно преувеличени заглавия, лош уеб дизайн, явни правописни грешки и всеки, проявяващ дори малко съобразителност индивид, ще има едно наум като ги посещава. Тогава въпросът остава как тези уеб страници продължават да акумулират трафик и да печелят от публикуването на очевидно невярна информация.

Има две причини: първо, създателите на фалшивите новини стават все по-изобретателни в оформлението и стилизирането на своите сайтове и второ, повечето определят своите творения като сатирични произведения, като по този начин заобикалят нуждата да се уповават на истината. Тези, които не използват тези практики, защото не са достатъчно хитри или нямат дългосрочни бизнес стратегии, често биват блокирани от Гугъл поради подадени сигнали за нарушение на правилата. Но не преди уеб страниците да са донесли хиляди долари на създателите си, натрупани главно от приходите от реклами, както на медийната платформа Гугъл, така и от други рекламодатели.

Тези, които искат да останат по-дълго в бизнеса обаче, инвестират малко повече пари за добрия дизайн на сайта си и използват имена и оформления подобни на други известни, реномирани новинарски уеб страници, за да може читателите по-трудно да забележат, че не са кликнали на очаквания интернет адрес. Всъщност дори не е толкова важно дали посетителите ще излязат веднага от сайта, или няма да прочетат статията, защото самото посещение на фалшивите страници, колкото и кратко, носи печалба за създателите. Добавете към микса и хора, които не си правят труда да прочетат или проверят източниците на статиите, а само ги споделят и разпространяват спрямо сензационността на заглавието, и се създава перфектната среда за масовото разпространение на лъжливи слухове.

Само професионални творци на измамни вести ли съществуват, или началото на един онлайн тренд от вида на #RIP Силвестър Сталоун може да имам по-нищожно начало?

Също така е вярно, че лъжливите слухове за смъртта на някоя холивудска звезда могат да намерят началото си и в един самотен пост в Туитър или Фейсбук, написан от някой объркан, отегчен, циничен или злонамерен човек. След това други хора забелязват написаното, започват да го споделят и след няколко часа вече е станало водеща новина в интернет пространството. Трудно е да си признаем, че често приемаме за чиста монета написаното от нашите познати, колеги и приятели в онлайн социалните мрежи, без да се усъмняваме в тяхната честност или източника на информация. Защото кой би излъгал за нещо толкова трагично и мрачно?

И точно така се заформя перфектната буря, по време на която скърбим за Чарли Шийн, Майли Сайръс или Мадона, които според слуховете са загубили живота си в някоя злополука или от незнайна болест. А след няколко часа ни чака огорчението и срамът, че сме се подвели и сме се оставили да бъдем измамени толкова лесно. От тази лоша шега сякаш никой не печели, тъй като е почти невъзможно да се проследи как е започнал неверният слух. Остава само чувството на Schadenfreude (задоволство от нещастието на някого друг), което вероятно изпитва оригиналният източник на жестоката заблуда.

Възможно ли е да се предпазим от евентуално подлъгване в интернет пространството?

Твърде човешко е да се подвеждаме. В отношение на лъжливите слухове за смъртта на някоя известна личност, извършителите на измамата разчитат на емоционалната привързаност към знаменитостите да предизвика прибързана реакция, която да изпревари нуждата от проява на умерена доза съмнение относно източника. Фалшивите новини бързо набират сила, тъй като хората са биологично програмирани да забелязват и запомнят странни или опасни неща в социалната си среда. По този начин, новина, като например кончината на холивудска звезда, кара човешкия мозък да обърне внимание и преоцени значимостта на събитието. Особено обезпокоително е, когато известната личност е някой млад човек, едва успял да остави своя отпечатък в света. Тогава, осен емоционалната загуба и последиците в културен и социален аспект, изникват въпросите за човешката тленност и преходността на нещата. След тази емоционална въртележка, идва новината, че съчувствието и тъгата не са били необходими, тъй като вестите са били измислени.

Добрата новина е, че подвеждането може да се избегне чрез използването на няколко техники за разпознаване на съмнителни източници. Необходимо е да се обръща внимание дали сайтовете, които публикуват шокиращите и сензационни статии, са реномирани и достоверни, или публикуват информация под формата на сатира. Добре е също да се подхожда критично и внимателно към онлайн новините, дори и те да потвърждават мненията на читателите. За да се избегне участието във фалшивия тренд #RIP, е препоръчително хората да не се доверяват сляпо на изразеното мнение в интернет на свои близки и познати, а да проверяват в някоя търсачка дали разпространяването на новината не е ограничено само до Туитър или Фейсбук, или наистина някоя знаменитост се е простила с живота си. По този начин, ще се спести ненужната емоционална реакция и възможните огорчения от страна на читателите.

Кои са жертвите на безсърдечния и фалшив тренд #RIP?

Докато инициаторите на измамата се наслаждават на облагите от вдигналия се шум под формата на капитал или Schadenfreude, подлъганите читатели често са ядосани, оскърбени или с наранено самочувствие. Неуважението към известни личности чрез лъжливите слухове може да създаде враждебност в читателя, която несъзнателно да се свърже и със самата знаменитост, станала жертва на измамната вест. Друга потенциална вреда на #RIP онлайн трендове е привикването към и евентуалното нормализиране на феномена поради непрестанното циркулиране на фалшиви новини в интернет пространството. Това неморално и неетично поведение започва да изглежда приемливо и впоследствие многократно възпроизвеждано като жестока шега от онлайн тролове или за парична облага от професионални сайтове за неверни вести.

Това, което инициаторите на измамите не вземат предвид, са щетите и за известните личности, на чиито гръб разпространителите на погрешна информация печелят. "Няма лоша реклама", някои биха казали, но има ли болезнена реклама? Дори подобни слухове да имат заслуга за поставяне на звездата във фокуса на медийното пространство, навярно не всяка знаменитост успява да види смешната страна на ситуацията или да отхвърли безмилостните слухове за себе си с лека ръка. Емоционалното бреме, предизвикано от безсърдечността на измамата, заедно с възникналите въпроси за собствената си тленност, вероятно са част от преживяванията на #RIP жертвите.

Реалистично ли е да си мислим, че в близкото бъдеще фалшивите новини за кончината на знаменитости могат да намери своята интернет гибел?

Фалшивите новини за кончината на знаменитости не представляват нещо ново и историята показва, че най-вероятно няма да изчезнат скоро. Урокът, който може да се вземе от потребителите на интернет пространството, е как да бъдат критични и съзнателни читатели и да не позволяват да попаднат отново в клопката на лъжливите слухове.


По статията работи: Нора Маркова
Източници: psychologytoday.com; blog.adbeat.com; bloomberg.com; bbc.com
Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка? A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка?
  • 12 от най-великите измами в историята – I част 12 от най-великите измами в историята – I част
  • 12 от най-великите измами в историята – II част 12 от най-великите измами в историята – II част
  • Ето какво виждат другите, гледайки към червената точка Ето какво виждат другите, гледайки към червената точка
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
16.90лв.

РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС

ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС

КАК АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА НИ БАЛАМОСВА - РОУЗ ШАПИРО - ИЗТОК - ЗАПАД
20.00лв.

КАК АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА НИ БАЛАМОСВА - РОУЗ ШАПИРО - ИЗТОК - ЗАПАД

ЛЪКИ - МЕРИСА СТЕЙПЛИ - СИЕЛА
15.90лв.

ЛЪКИ - МЕРИСА СТЕЙПЛИ - СИЕЛА

ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС

Коментари към RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:13
    Коментирайте "RIP Силвестър Сталоун или как фалшивите новини за кончината на някоя знаменитост продължават да се носят в онлайн пространството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
  • Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
  • Когнитивен дисонанс: Защо лъжем себе си
  • Цитати за емоцията и преструвката от Пол Екман – психологът, разнищил лъжата
  • Тренировъчна програма на Силвестър Сталоун
  • Кой ме лъже: Полиграфът и Методът на Рийд за откриване на лъжата
  • Психологическият трик студено четене — ето как да го усвоим
  • Разберете дали някой ви лъже чрез тези 10 начина
  • A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка?
  • Ужас, хванах детето в лъжа!
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 7 часа и 43 мин.

Мога ли да купя Азотен 7,5 мг онлайн

преди 1869 дни, 12 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival