9 странни, но верни факти за бременността

Какво знаем за бременността? Гадене, болки в гърба, необичайни вкусови предпочитания - всички тези факти са известни дори и на мъжете. Но знаете ли, например, че неродените бебета могат да плачат? Готови ли сте да се приемате факта, че върху лицето и тялото ви могат да се появят пигментни петна?
Представяме ви 9 от най-странните, но верни факти за бременността и новородените, за които нито вашите приятели, нито майки ще ви разкажат.
- Носенето на бебе в утробата за цяла година не е мит. Обикновено бременността, от момента на зачеването до момента на раждане, продължава 266 дни или 38 седмици. В действителност обаче този брой може да бъде по-голям или по-малък. Например, Белуха Хънтър е бременна в продължение на цели 375 дни. Нейният плод расте по-бавно от обикновеното, затова тя е бременна повече от година, но в крайна сметка тя ражда здраво момиче.
- По време на втората половина на бременността, плодът уринира и пие част от урината си.
- Матката увеличава размера си 500 пъти по време на бременност, но 2 месеца след раждането тя възвръща нормалния си размер. Матката преди бременността е с размер на праскова, а до края на бременността достига размера на диня.
- Една жена произвежда повече естроген през третия триместър на бременността, колкото за 3 години без да е бременна.
- По време на бременността, талията и гърдите на жената не са единствените неща, които могат да нараснат по размер - стъпалата също търпят промени. Има няколко причини за това: прекомерното натрупване на течност в тялото на бъдещата майка, ставите омекват заради хормоналните промени.
- Бебетата могат да плачат в утробата на майка си, още преди раждането. Те развиват тази способност през третото тримесечие. Това може да се забележи на ултразвук, като се забелязва отваряне на устата, притискане на езика и неравномерно дишане.
- Чест проблем на бременните жени е пигментацията. Около 90% от майките се сблъскват със специфични петна, особено в областта на челото, носа, брадичката, скулите и очите. Цветът на пигментацията зависи от първоначалния цвят на кожата на майката: светлата кожа става по-тъмна, а тъмната кожа става по-светла.
- Пръстовите отпечатъци на бебетата се оформят между 10-та и 19-та седмица от бременността. Когато се формират, те не се променят до края на живота.
- Нероденото може да усети, вкуси храната, която майка му консумира. Те се абсорбират от амниотични течности и могат да формират предпочитания за храна на детето в бъдеще.
Редактор: Илияна Стоянова
Източник: brightside.me
Снимки: abcnews.go.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ ФЕМИН капсули * 30
ТЕСТ ЗА РАННО ОТКРИВАНЕ НА БРЕМЕННОСТ * 2 ADVENT LIFE
НовФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
ВАРИТЕКС КОРЕМЕН КОРСЕТ 104
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към 9 странни, но верни факти за бременността