15 факта за древните римляни, които не сте учили по история – I част
Оказва се, че Древен Рим не се изчерпва само с философите, гладиаторите и театрите. Римляните са оставили след себе си огромно културно наследство и традиции, за които вероятно не сте слушали в училище.
Римляните пиели гладиаторска кръв
Древните римляни пиели от кръвта на убитите гладиатори. Те вярвали, че този ритуал дава на човек живителна енергия. Няколко римски автори описват как кръвта на мъртвите гладиатори била събирана след боевете и продавана като лекарство. Римляните я смятали за лек за епилепсия.
Римляните не умирали млади
Въпреки че средната продължителност на живота в Древен Рим била 25 години, много римляни доживявали до дълбока старост. Вероятно честата смърт на жените по време на раждане и високата детска смъртност повлияват тези статистически данни. Средностатистическият римлянин живеел колкото хората в наши дни.
Времето било относително понятие
Римският час можел да продължава 75 минути през лятото и 44 минути през зимата, тъй като повечето римляни разчитали на слънцето. 12-те дневни часа започвали при изгрева на слънцето и други 12 нощни часа започвали след залез. Тъй като продължителността на деня е различна през лятото и зимата, дължината на астрономическия час се променяла. Поради тази причина римляните не смятали закъснението за порок и не били много точни.
Само богатите можели да носят лилаво
Римляните винаги съдели дадена книга по корицата – по-точно по цвета й. Имало две възможности. Всички нюанси на кафяво-жълтеникавото и сиво-черното били естествените цветове на овчата вълна; поради тази причина се смятали за знак за бедност. Цветове като червено, лилаво и зелено били създавани със скъпи бои, донасяни от далечни земи. Ето защо те били признак за богатство и аристокрация. Поради тази причина лилавите дрехи били много шик.
Свързаните вежди били знак за интелигентност
Дебелите свързани вежди били много ценени сред римлянките и се смятали за знак за висока интелигентност. Римските дами използвали различни трикове, с които да направят веждите си по-дебели и рошави. Например те си слагали изкуствени, направени от кози косъм, като ги залепяли с дървесна смола.
Зъболекарските услуги били високо ценени
Древните римляни се грижели за своите зъби, поради което зъболекарите били много популярни. Археолозите дори са намерили женска челюст с протези. Учените смятат, че древните зъболекарски пособия като изкуствени зъби и скоби били използвани по-скоро като израз на богатство, отколкото по медицински причини. Само богатите можели да си позволят пълен набор от зъби.
Римляните не харесвали философите /всъщност кой ги обича?/
Забележителни философи като Сенека и Марк Аврелий са родени в Римската империя. Въпреки това много римляни били враждебни към философите. Практичните римляни вярвали, че философията и изучаването на вътрешния свят на човек не служели по никакъв начин на обществото и държавата. Гален, имперският придворен лекар, казва, че римляните смятали философията за практична колкото пробиването на просото.
Римските военни предводители не участвали в боевете
Изкуството често изобразява римските генерали, биещи се в първите редици до своите войници. Въпреки това те обикновено не участвали в боевете. Те надзиравали армията от своите "капитански мостчета", за да имат по-добра видимост да направляват битката. Ако битката се окажела почти загубена, генералът трябвало да се самоубие, или да умре от ръката на врага.
източник: brightside.me
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АТЛАНТИДА СВЕТЪТ ПРЕДИ ПОТОПА - ИГНЕЙШЪС ДОНЪЛИ
ЧЕТИТЕ В БЪЛГАРИЯ - ЗАХАРИЙ СТОЯНОВ - ХЕРМЕС
ПРИСПИВНА ПЕСЕН В АУШВИЦ - МАРИО ЕСКОБАР - СИЕЛА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
ПЪТЕПИСИ ЗА ДУШАТА НА БЪЛГАРИЯ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ВЛЕЗ ПРЕЗ ДРУГАТА ВРАТА - ВЕСЕЛА ЛЮЦКАНОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Лудият римски император Нерон, който се наслаждава на горящия Рим, докато свири на лира
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- История на упойките в медицинската наука
- Лечителска дейност на отец Матей Преображенски
Коментари към 15 факта за древните римляни, които не сте учили по история – I част