Марк Аврелий за нужната мотивация да станеш сутрин и да отидеш на работа
"Ако създадем работни места, които позволяват на хората да намерят смисъл в своя труд, ще успеем да променим човешката природа, така че да цени работата", пише психологът Бари Шварц в своите разсъждения за мотивацията на хората да се трудят.
Човешката природа е странно и непостоянно животно. "При предоставянето на дори най-малкото извинения един индивид ще избере да не работи" - заключва Джон Стайнбек в своя дневник за творческите процеси, докато се труди върху романа, който скоро ще му донесе литературното отличие "Пулицър", а по-късно и Нобеловата награда.
Работният процес има много по-различно значение за твореца отколкото за обикновения човек, който работи от 9:00 до 17:00 часа. Дори и тези щастливци, които усещат дълбокия смисъл от труда си, понякога (или често) се поддават на "магическата парализа", произлизаща от мисълта, че трябва да станат утре сутрин и да отидат на работа. Какво тогава се очаква от нас да направим в подобни дни, когато едвам намираме достатъчно мотивация да се надигнем от леглото?
Преди близо две хиляди години – в период, когато голяма част от хората не са работили, за да намерят смисъл и цел в живота си, а за да осигурят прехраната си чрез тежък труд – великият римски император и философ стоик Марк Аврелий предоставя толкова необходимия и търсен отговор в сборника си с размисли "Към себе си". В своя незаменим дневник с размишления се съдържат безценни философски анализи за това, как да започнем всеки ден уравновесени и целенасочени и каква е всъщност тайната за пълноценен живот.
Марк Аврелий пише:
"На разсъмване, когато имате проблеми със ставането от леглото, си задайте въпроса: Трябва да отида да работя като всяко човешко същество. От какво мога да се оплаквам, ако правя това, за което съм роден – нещата, заради които съществувам на този свят? Или съм създаден, за да лежа под завивките на топло?" |
На естествения отговор на ума, че стоенето в леглото е приятно, Аврелий отговаря:
"Значи сте родени да се чувствате приятно? Вместо да действате и да усещате нови неща? Не виждате ли растенията, птиците, мравките, паяците и пчелите, които изпълняват своите индивидуални задачи, подреждайки света по най-добрият възможен начин? А вие не искате да вършите отредената ви като човешки същества работа? Защо не изпълнявате това, което природата ви изисква?" |
Марк Аврелий настоява, че нашата природа е да живеем в служба на останалите – да им помагаме и да допринасяме към световното благо. Следователно всяка съпротива срещу тази естествена и вродена цел е отричане от нашата същност и представлява абсолютна липса на любов към самия себе си.
"Не обичате себе си достатъчно. Иначе бихте обичали и своята природа и това, което тя изисква от вас." |
Много векове преди психолозите да обособят така наречения "поток" на креативността в творческата работа, той разпознава сложната концепция по следния начин:
"Когато хората са обсебени от това, което правят, те биха предпочели да спрат да се хранят или да спят, отколкото да се откажат от практикуването на занаята си." "Толкова незначителна ли е помощта, която може да окажете на някого? Не си ли струва усилието?" |
Марк Аврелий отново разглежда въпроса в друго разсъждение:
"Когато се затруднявате да станете от леглото рано сутрин, запомнете, че вашата основна характеристика – това, което определя дали сте човешко същество – е умението да работите добре с останалите." |
По статията работи: Нора Маркова
Източник: brainpickings.org
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОКОРЯВАНЕ НА ЩАСТИЕТО - БЪРТРАНД РЪСЕЛ - СИЕЛА
НЕПОБЕДИМО МИСЛЕНЕ - СТРАТЕГИИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА УСПЕХ - РЮХО ОКАВА
КНИГА ЗА ВСЕКИДНЕВНИ РАЗМИШЛЕНИЯ И МОЛИТВИ - СВАМИ ПАРАМАНДА - ШАМБАЛА
БЯГСТВО ОТ СВОБОДАТА - ЕРИХ ФРОМ - СИЕЛА
НАУКАТА ДА БЪДЕШ ВЕЛИК - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
ОТВОРЕНОТО ОБЩЕСТВО И НЕГОВИТЕ ВРАГОВЕ - ТОМ II - КАРЛ ПОПЪР - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Лудият римски император Нерон, който се наслаждава на горящия Рим, докато свири на лира
- Най-известните случаи от живота на Диоген, наречен „Първият циник“
- Мъдростта на вековете – Мевляна Джеляледдин Руми
- Три жени философи, за които вероятно никога не сте чували
- Няколко любопитни факта за Джордж Бул, които не знаехме
- Джулия Тофана - отровителката с най-много убийства в света
- Истината за най-красивата владетелка, живяла някога - Клеопатра
- Ето какво е останало от 12-те култови сгради на Римската империя преди 2000 години
- Какво знаете за невероятния живот на Гай Юлий Цезар?
- Интересни факти за Розетския камък, които не сте чували досега
Коментари към Марк Аврелий за нужната мотивация да станеш сутрин и да отидеш на работа