Какво древните гръцки философи наистина са мислели относно вегетарианството?
Интересно е да надникнем във времето от древността до наши и да видим от точно колко далеч идва тази традиция. Нали? Повечето от нас свързват древния свят с известни битки, митове, царства и империи и пренебрегват теми като историята на вегетарианството например, което е толкова популярно днес, заедно с много други диети в полза на животните.
И така, как вегетарианството е възприемано в класическите времена, когато не са имали тези невероятни вегетариански предложения и рецепти за вечеря?
Питагор: здравословно, духовно и в съзвучие със съдбата
Не, няма да говорим за математика. Освен математик, Питагор е и философ. Той учи, че всички животни, а не само хората, имат души, които са нетленни и се прераждат след смъртта.
Тъй като човек може да се превърне в животно след смъртта, а животното да се окаже човек, Питагор подозира, че убиването и изяждането на животни вреди на целостта и чистотата на душата и прекъсва съюза с по-висша форма на реалност. Нещо повече, той е на мнение, че яденето на месо прави хората войнствени един срещу друг.
Платон: Мирно и скромно
Ученията на Платон твърдят, че само хората са притежавали безсмъртни души и че Вселената е за хуманна употреба. Въпреки това, той твърди, че идеалният град е вегетарианският град. Неговият аргумент е, че месото води към упадък и война. За Платон във вегетарианството е ценно, поради желанието за мир и избягване на разточителството в живота.
Аристотел: Глупаво
Ученикът на Платон, Аристотел се съгласява, че Вселената е за употреба от човека и че само човешките души са безсмъртни. В допълнение, той говори за йерархия на съществата, в която растенията са най-ниското стъпало на стълбата, а хората най-високото.
Що се отнася до животните, Аристотел твърди, че няма морално задължение към животните, тъй като те са ирационални. Аристотел твърди, че животните не биха могли да оцелеят без човешка помощ, въпреки всички доказателства за противното.
Теофраст: Разумно и добродетелно
Ученикът на Аристотел, Теофраст, е срещу възгледите на своя учител. Той смята, че убийството на животни за храна е разточително и безпринципно. Разсъждавайки по отношение на произхода на яденето на месо, той твърди, че войната е вероятният подтик хората да ядат месо, тъй като се унищожават посевите, от които те се хранят. За разлика от своя учител, Теофраст твърди, че животинските жертви разяряват боговете и обръщат човечеството в посока на атеизма.
Интересно е, че (очевидно) религиозни аргументи са отдавна използвани като причина за преминаване към вегетарианска диета. Днес, в нашето модерно, светско общество, много избират да се придържат към тези принципи.
Източник: spoonuniversity.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЗЕН УЧЕНИЕТО НА БОДХИДХАРМА - ДИМИТЪР ТОНИН
ЗА ТРУДНОСТИТЕ В ЖИВОТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ВСЕЛЕНАТА И ЧОВЕКА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО ПО ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ - ДЖЪСТИН БАРИСО - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Чия, чиа
- Най-известните случаи от живота на Диоген, наречен „Първият циник“
- Мъдростта на вековете – Мевляна Джеляледдин Руми
- Отслабване и детоксикация чрез суровоядство
- Три жени философи, за които вероятно никога не сте чували
- Мастиха от Хиос - превенция и терапия за проблеми на храносмилателната система
- Вегетарианството невинаги е здравословно - интервю с доцент Веселка Дулева
- Няколко любопитни факта за Джордж Бул, които не знаехме
- Диабет. Най-добрата превенция
- Д-р Георги Гайдурков: Смятаната за нелечима есенциална хипертония всъщност се лекува за две седмици
Коментари към Какво древните гръцки философи наистина са мислели относно вегетарианството?