13 ключови етапа в историята на женската менструация
Има ли комерсиална телевизия, която да не излъчва поне една реклама на дамски превръзки или тампони в кажи-речи всеки рекламен блок? Наред с перилните препарати, захарните изделия, мобилните оператори и банковите услуги, дамските хигиенни материали, предназначени за максималния комфорт и безпроблемно протичане на менструацията при жените, са сред най-агресивно рекламираните продукти на съвремието. Вероятно за някои е трудно да си представят, че само до преди няколко десетилетия те не просто са били в черния списък на маркетинговата индустрия, а са били меко казано непопулярни! Всъщност, те дори не са били измислени! Какво са правили жените тогава? В следващите редове ще ви запознаем с ключовите етапи и най-значимите изобретения, свързани с третирането на менструацията през вековете, или иначе казано с 15-те крайъгълни камъка в историята на женския цикъл.
Въпреки разкрепостяването на нравите и пълното елиминиране на всякакви предразсъдъци, свързани с различията между половете и човешката сексуалност, които като че ли са достигнали своята кулминацията в наши дни, темата за женската менструация е била табу в миналото и остава повече или по-малко неудобна за повечето мъже и немалък процент от жените и днес. Като се прибави и фактът, че повечето историци са били мъже, липсата на достатъчно документи, исторически свидетелства и задълбочени проучвания по темата едва ли може да бъде наречена озадачаваща.
Менструацията в човешкия бит през античността
Повечето хора смятат, че използването на тампони е един от най-модерните методи за третиране на менструацията, но това не е така – съществуват свидетелства, че тази концепция е била популярна още в античните цивилизации. Жените в Древен Египет, например, са използвали тампони за еднократна употреба, направени от омекотен папирус, а тези в Древна Гърция са поставяли във влагалището си малки дървени пръчици, увити в плат. Предшествениците на днешните тампони са били разпространени и във Византийската империя, но там жените са използвали мека вълна, вместо гореспоменатите материали. В различни периоди от античната ера и на различни места по света жените са импровизирали и с други материали, като например с морски гъби, хартия, мъх, животинска кожа, трева и много други.
Разбиването на мита за функцията на женската менструация
И днес много мъже не са съвсем наясно с женската менструация от гледна точка на процесите в женския организъм, които предопределят появата й в ранния пубертет и спирането й в климакса. Не са много представителите на силния пол, които могат да обяснят какво точно се случва в тялото на жената по време на нейния цикъл, а още по-малко са тези, които изобщо имат желание да се образоват по темата. Това не е някаква новост – ако нещо се е променило, това е познанието на медицината, която само до преди 180 години е обяснявала менструацията с емоционалността и истеричната психика на жената. Едва през 1831 година френският лекар Чарлз Негрер прави връзка между овулацията и менструацията, като допреди това се е смятало, че ежемесечното кървене при жените нормализира психическото им състояние.
Тече, всичко тече…
Днес болшинството от жителите на цивилизования свят и от двата пола имат маниакално отношение към чистотата и хигиената, което важи в особено голяма степен за менструалния цикъл на жената. Дори хората с нисък стандарт на живот не срещат затруднения в това да си набавят необходимите им хигиенни материали и приемат за даденост достъпа до всевъзможни продукти за еднократна употреба. Как обаче са стояли нещата за представителите на простолюдието и нисшата класа на европейския и северноамериканския континент през XIX век?
Бедността не е била единственият фактор, определящ отношението на жените към техния цикъл – до края на първото десетилетие на XIX век се е смятало, че честото изпиране и смяна на бельото (ако такова изобщо е било носено) са нездравословни. Жените са се боели, че могат да попречат на нормалното изтичане на кръвта или да причинят засилване на кървенето, поради което в общия случай не са използвали никакви превързочни материали и са оставяли менструалната кръв просто да изтича. Разбира се, животът и здравето на жените в онези времена са имали твърде малко общо с този на съвременните жени – първата им менструация (Menarche) е идвала по-късно, климаксът е настъпвал по-рано, а през по-голямата част от фертилния си период те са били бременни или кърмещи и съответно в аменорея (липса на менструация). Лошата хигиена и оскъдното хранене също са били фактори за нерегулирания менструален цикъл на жените на XIX век.
Мръсни и нечестиви
Коя съвременна жена се чувства ограничена и възпрепятствана да живее живота си така, както е свикнала, по време на менструалния си цикъл? Нима това е извинение, за да не отидеш на работа? Или може да попречи да отидеш на парти, на плажа, на тенис корта или да изкачваш планини? Преди век или два обаче са съществували наистина абсурдни предразсъдъци по отношение на менструацията, в подкрепа на което ще приведем само два красноречиви примера.
Имало е времена, когато жените, работещи в заводите за захарни изделия във Франция, не са били допускани на работните си места по време на цикъла си, тъй като се е считало, че продукцията им ще бъде негодна за консумация. През 1878 година в Британския медицински журнал е поместена публикация, според която по време на менструация жените не могат да овкусяват (мариноват) месо.
Възникването на "женската хигиена"
Точно когато качеството на живот на обикновената жена по време на нейния менструален цикъл е на път да започне да се подобрява, се появява ново препятствие, което поставя нежната половина от човечеството в незавидна позиция. Годината е 1873 година и в Америка, която задминава всички останали държави в своето индустриално развитие, е приет закон (Comstock Act), който забранява продажбата и дистрибуцията на територията на САЩ на всякакви материали с порнографско съдържание, както и на такива, имащи отношение към репродуктивните функции на жената. Въведен е терминът "женска хигиена" и всички продукти, предназначени за жената, биват преименувани и препакетирани, което създава предпоставка за издигането на още по-висока бариера в разбирането и възприемането на природата на жената от страна на мъжете.
С приближаването към XX век индустриалната революция достига своя апогей и това може да бъде видяно не само в промишлеността, но и в науката и медицината. Хората започват да обръщат все по-голямо внимание на здравето си, включително на хигиената, а жените биват съветвани от лекарите да използват приспособления, възпрепятстващи свободното кръвотечение по време на менструалния им цикъл.
Въпреки че по това време все още не се произвеждат удобни и практични санитарни материали специално за целта, жените са окуражавани да носят популярните по това време превързочни колани и жартиери, вместо да оставят кръвта просто да попива в дрехите им.
Ура – превръзки!
Около 70-те години на XIX век започва масовото производство на първите попиващи подплънки за жени, придържани чрез жартиери. През следващите две десетилетия жартиерите все повече отстъпват място на специалните колани, а самите подплънки са предназначени за многократна употреба (могат да бъдат изпирани многократно), докато през 1896 година "Johnson & Johnson" не пускат на пазара своите "Lister’s Towels" – първите санитарни превръзки за менструалния цикъл на жените. За съжаление това е времето на Кралица Виктория и закостенялото, ретроградно мислене преобладава сред хората, което води до неуспеха на "Lister’s Towels".
Повечето европейки и американки по това време използват саморъчно направени превръзки, които прикрепят към бельото си или към муселинен колан, ушит от самите тях, с безопасни игли. Тъй като жените, работещи в заводите, обикновено са от нисшата класа и изобщо не носят превръзки, подовете в предприятията по това време са били застилани със слама, която да попива свободно изтичащата менструална кръв по време на месечния им цикъл.
Новият век
Не само безкрайно смели и отдадени на каузата да спасяват човешки животи, но изключително изобретателни, медицинските сестри във фронтовите болници и лазарети от Първата световна война решават да използват целулоидните бандажи, предназначени за ранените, по време на менструалния си цикъл, след като установяват, че абсорбиращите им качества са много по-добри от тези на памука.
В резултат на тяхната находчивост през 20-те години на XX век са изобретени първите дамски превръзки за еднократна употреба, носещи популярната марка "Kotex".
По това време модата на дамското бельо също започва да търпи промени – дамските кюлоти постепенно отстъпват място на по-тясно и късо бельо, което с времето води до отпадането на необходимостта от носене на санитарен колан.
Тампонът
Патентът за първия тампон, чиято конструкция наподобява тази на днешните тампони, е внесен през 1931 година от Д-р Ърл Хаас, а две години по-късно Гъртруд Тендрик го купува за баснословната по това време сума от $32 000 и основава Tampax. Тя сама произвежда първите продукти на известната в цял свят марка, като използва компресорната машина на Д-р Хаас и шевната си машина. Успехът на тампоните не е незабавен, тъй като много жени възприемат употребата им като твърде сексуална. През 1937 година се появява алтернатива на тампоните под формата на колекторна чашка, която обаче остава крайно непопулярна в сравнение с продуктите за еднократна употреба, които правят живота на жените неимоверно по-лесен.
Удобни и дискретни
В средата на XX век производителите правят нов опит да популяризират менструалните чашки, като Tassette инвестира особено много средства за реклама на своите продукти, но без успех. Жените вече могат да избират между широк асортимент продукти за еднократна употреба, в това число превръзки и тампони с или без апликатор. През 50-те години на пазара се появяват специални кутийки за тампони и жените най-после могат спокойно да държат санитарни материали в дамската си чанта, без целият свят да научава за това.
С "крилца"
60-те години на XX век са ерата на сексуалната революция, но единственото по-значимо нововъведение в хигиенната индустрия е появата на санитарните превръзки със залепващи ленти (известни като крилца) с марката "Stayfree Minipads". Жените, които не желаят да поставят тампони, най-после имат възможността да носят превръзки, без да трябва да ги закрепват със санитарни колани или жартиери. Същевременно превръзките за многократна употреба се завръщат под влияние на хипи културата и природосъобразното самосъзнание, което развиват жените, увлечени по нея.
Свобода!
Виждайки популярността на "Stayfree Minipads", "Kimberly-Clark" – компанията, производител на "Kotex", пуска на пазара превръзките с марката "Freedom", която се превръща в хит. Най-значимото събитие от 70-те обаче е вдигането на забраната за рекламирането на санитарни продукти по телевизията, което става факт през 1972 година.
80-те и СТШ
За зла участ на тампоните и техните производители, но за щастие на жените, които трябва да бъдат информирани за евентуалните рискове за здравето си, през 80-те години на XX век употребата на тампони се свързва с крайно тежкото състояние на отравяне на кръвта (сепсис), известно като Синдром на токсичния шок (или СТШ). То се причинява от бактериална инфекция, която най-често се отключва в резултат от употребата на тампони в съчетание с недобра лична хигиена (недостатъчно често подменяне на тампона и измиване). Производителите на менструални чашки отново правят опит да наложат този продукт на пазара, този път по-успешно, но и до ден-днешен той си остава най-малко популярният в световен мащаб (предпочитан е от жените, които смятат, че така дават своя принос за опазването на околната среда, което не може да им бъде отречено, като се има предвид, че една жена, залагаща изключително на превръзки за еднократна употреба и тампони, изхвърля средно 11 000 употребени санитарни продукта от появата до спирането на менструалния си цикъл).
Модерни времена
След като вече разгледахме набързо историята на женската менструация от античността до наши дни, неминуемо изниква въпросът – каква ще е следващата крачка? Очаква ли ни някакво революционно откритие и какво би могло да е то, като се има предвид колко богат е изборът на днешната жена в третирането на всички аспекти от интимната й хигиена. Всякакви видове превръзки като материал, размер, абсорбиращи качества, начин на закрепване, менструални чашки, тампони с пробиотици, менструални чашки, предназначени за различните фази на менструацията, са на разположение на жените от всички социални кръгове и гарантират максимален комфорт, за какъвто недалечните им родственички не са могли и да мечтаят…
Може би единствената предвидима следваща стъпка в тази индустрия, подобно на козметичната, е замяната на някои компоненти с екологични алтернативи, така че, от една страна, жените да могат да са напълно спокойни за своето здраве, а от друга - човечеството да има един екологичен проблем за решаване по-малко…
снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ФЛИРТ ФАНТАЗИ ЛАЙТ КОТОН * 10
ФЕЛЧЕ АЗУРА ИНТИМЕН САПУН КЛАСИК 250 мл
АГНЕС таблетки * 60 ФОРТЕКС
ПРОМООВЧАРСКА ТОРБИЧКА КОМПЛЕКС билкови капки 30 мл ЕСПАРА
ВОДНО ПИПЕРИЧЕ СТРЪК
ТАМПОНИ СОФТ МИНИ * 50
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Циклични промени в ендометриума
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Южна копривка
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Моминска вратига, Танацетум
- Ежедневният прием на желязо подобрява състоянието на жените в менструация
- Лечение при поликистозни яйчници
Коментари към 13 ключови етапа в историята на женската менструация