11 начина да говорите така, че малкото дете да ви слуша (1 част)

Детето и възрастният се различават в много отношения, но един от най-ясно изразените е комуникацията. Много родители срещат трудност, когато стане въпрос за диалозите с децата им. Със сигурност търпението и изслушването са едни от най-важните ключове за пълноценен разговор, но все пак понякога и това се оказва недостатъчно. Ако желаете да получите цялото внимание на детето си, то трябва да подходите по определен начин към общуването с него. Ето нашите изпитани предложения за подобряване на комуникацията с дете:
1. Приближете се
Всички сме виждали дете, което някак си не чува възрастния, който се обръща към него или нея от другия край на стаята, нали?
Въпреки че на моменти това поведение е стратегия за избягване, факт е, че когато изпълняват "задачи", малките деца са в състояние да блокират всички други гледки и звуци (когато те са съсредоточени в играта, например). Вместо да повишавате глас, за да извикате детето си от съседната стая, приближете се до него, така че то да може да ви чуе, без да се разсейва толкова много.
2. Бъдете на тяхното ниво
Малките деца са свикнали на шума на "големите хора" и дори може да не забележат, че сте наблизо. След приближаването до малкото дете, не се навеждайте, а седнете, или коленичете, за да сте по-близо до неговата или нейната пряка линия на зрението и слуха.
3. Използвайте нежно докосване
Ако малкото дете се чувства удобно с вас като доверен родител или с някой, който редовно полага грижи за него, може да използвате по-нежно докосване по ръката или рамото, за да привлечете вниманието му преди да заговорите.
4. Правете съзнателен контакт с очите и изражения
След приближаването до малкото дете, когато вече сте на тяхното физическо ниво, направете усилие за постигане на контакт с очите. Фокусирайте се върху поддържането на приятно или неутрално изражение (особено когато давате насоки или подсказвате промяна в активността). Ще откриете, че малките деца реагират по-добре и се успокояват, когато към тях са отправени съобразени с езика на тялото спокойни сигнали, отколкото разгневени или разочаровани лица.
5. Бъдете спокойни и самоуверени
В допълнение към езика на тялото, стимулирайте постигането на благоприятен отговор от малките деца като говорите със спокоен, утвърдителен глас.
Независимо дали малкото дете е тихо и послушно или шумно и кресливо, увереният глас на доверен възрастен ще му помогне да почувства, че е в сигурни ръце, а това значително подобрява шансовете за сътрудничество.
6. Използвайте кратки и уверени твърдения
Малките деца възприемат кратки изявления по-добре от насоки с няколко стъпки или разкази, очертаващи дневния график. Например, "Време е да обуеш обувките и да влизаме в колата" ще получи по-добър отклик от "Ако не сме в колата до пет минути, ще бъде късно за партито и може да пропуснем игрите."
Малките деца не са като възрастните - нека не ги третираме като такива! За по-ефективни и продуктивни преходи, дейности и ясни резултати, опростявайте.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОМУНИКАТИВНИ УМЕНИЯ В МЕДИЦИНСКАТА ПРАКТИКА - ВИОЛЕТА ТАЧЕВА
ЕЛИКСИР ОТ АГРИМОНИЯ / КАМШИЧЕ 10 мл LES FLEURS DE BACH
ЗАКОНИТЕ НА ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
СОНО БИМБИ капки 30 мл НАТУРФАРМА
ЕФЕКОЛ ДЖУНИЪР саше * 12
МАСКА ЗА ИНХАЛАТОР ОМРОН ЗА ДЕЦА 9956276-0
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Домашни средства срещу цистит при деца
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- д-р Валя Николова Миловска - Христова
- Невероятната сила на валидирането и как да го правите
- д-р Гергана Жекова Гунчева
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
Коментари към 11 начина да говорите така, че малкото дете да ви слуша (1 част)