Любопитни факти, които вероятно не знаете за Афганистан
Не е изненадващо, че повечето хора се сещат за тероризъм, талибани и размирици, когато чуят Афганистан. Но азиатската държава е много повече от това. Отвъд войните, продължаващи вече няколко десетилетия, Афганистан е страна, в която древните традиции все още съществуват. Ето няколко интересни факта за „земята на афганците“ (бук. превод на Афганистан), които със сигурност ще ви бъдат любопитни.
Афганистан произвежда около 90% от световния хероин
Изчислено е, че Афганистан произвежда приблизително 90% от световния опиум, който след това се преработва в хероин. Дори отглеждането на опиумен мак и производството на силно пристрастяващия наркотик са основни компоненти на икономиката на страната.
Употребата на опиум е широко разпространена в Афганистан не само като източник на доходи чрез отглеждане и трафик, но и като вещество, използвано за медицински и развлекателни цели. Широката му наличност обаче води и до значителни проблеми с пристрастяването и злоупотребата с наркотици в афганистанското общество.
Афганистан има будистко наследство
Афганистан има богато будистко наследство, датиращо от древни времена. През първото хилядолетие от новата ера страната е основен център на будизма по Пътя на коприната. Регионът е дом на множество будистки манастири, ступи и религиозни паметници.
Един от най-известните примери за будистка архитектура в Афганистан е древният град Бамян, който е разположен в централната част на страната. Долината Бамян някога е била дом на две статуи на Буда, издълбани в скалите през VI век. Колосалните статуи – с размери над 50 метра височина – бяха сред най-големите скулптури на духовния учител в света, преди да бъдат унищожени от талибаните през 2001 г.
Поезията е ценена част от афганистанската култура
Афганистанците разказват своите истории в стихове повече от 1000 години. Четвъртък вечер е „вечер на поезията“ в западния град Херат, където мъже, жени и деца се събират, за да споделят древни и съвременни стихове, да слушат традиционна хератска музика и да са наслаждават на чай и сладкиши.
>>> Историята на тайните училища за момичета в Афганистан и тяхната символика
Афганистанското население празнува Нова година (Навроз) на 21 март
На 21 март хиляди афганистанци пътуват до северния град Мазар-и-Шариф, за да посрещнат Навроз (предислямски фестивал). Местните силни мъже издигат Джанда – ислямско знаме – за да възвестят началото на пролетта и Новата година. Ако бъде издигнато с едно плавно движение, това се смята за добра поличба за следващите месеци.
Афганистан е имал 26 различни знамена
До момента Афганистан е имал общо 26 различни знамена, като всяко представя различни периоди от историята на страната, белязани от промени в правителството, идеологията и политическите режими.
Първото знаме е прието официално през 1919 г., когато страната получава независимост от Британската империя. Оттогава Афганистан претърпява множество политически промени, включително установяването на монархии, републики и управлението на талибаните.
Дизайнът на афганистанското знаме еволюира с течение на времето, отразявайки промените в политическата власт и националната идентичност. Общите елементи включват цветовете черно, червено и зелено, както и символи като националната емблема или Шахада (символ на ислямската вяра).
Кабул е на повече от 3500 години
Историята на Кабул води началото си от древни времена, когато градът е бил известен като „Кубха“ или „Кубхая“ и е служил като стратегически търговски център по Пътя на коприната. През вековете Кабул играе значителна роля в регионалната политика, търговия и култура. Той е бил център на обучение, изкуство и търговия, привличащ хора от различни среди, което допринася много за богатото му културно наследство.
Афганистан е планинска страна
Афганистан е планинска държава, характеризираща се с пресечен терен и разнообразен релеф, дължащ се на планинската верига Хиндукуш, която преминава диагонално през страната от североизток на югозапад.
Освен Хиндукуш, в Афганистан има и други планински вериги, като Памир и Сюлейман, както и обширни плата и равнини, разположени на голяма надморска височина. Разнообразният релеф на страната играе решаваща роля за нейния климат, хидрология и биоразнообразие.
Афганистан има много етноси и езици
Най-голямата етническа група в Афганистан са пущуните, които живеят предимно в южните и източните райони на страната. Други значими етноси включват таджики, хазари, узбеки, аймаки, белуджи, туркмени и други.
>>> Талибаните връщат публичното пребиване на жени с камъни в Афганистан
Това разнообразие от народности е съпроводено от множеството езици, които се използват в цялата страна. Двата официални езика на Афганистан са пущу и дари (диалект на персийски), които се говорят от различни етнически групи. В допълнение към тях, има много други езици и диалекти, включително узбекски, туркменски, белуджи, памирски и други.
Афганистан има зашеметяваща архитектура
Забележителен пример за афганистанската архитектура е Голямата джамия на Херат, известна още като Джами джамия, която е разположена в западния град Херат. Датиращ от XII век, този великолепен религиозен храм е известен със сложните си плочи, минарета и куполи, които демонстрират красотата на ислямската архитектура. Друга емблематична джамия в Афганистан е Синята джамия, която се намира в северния град Мазар-и-Шариф. Построен през XV век, храмът е известен със своите изящни сини плочки и пищна украса.
В допълнение към джамиите, Афганистан може да се похвали с изобилие от древни цитадели, крепости и исторически градове. Населени места като Кабул, Балх и Бамян са осеяни с традиционни къщи от глинени тухли, базари и кервансараи, предлагащи поглед към богатото архитектурно наследство на Афганистан.
Националният спорт на Афганистан е бузкаши (хващане на кози)
Считан за най-дивия спорт в света, бузкаши включва ездачи на коне, които се състезават да грабнат труп на коза и да го поставят в определена зона. Физическият спорт, практикуван от векове в северната степ на Афганистан, изисква спортистите да носят тежки дрехи и каска, за да се предпазят от камшиците и ботушите на другите ездачи.
- 10 Interesting Facts About Afghanistan: https://idaoffice.org/posts/10-interesting-facts-about-afghanistan/
- Ten facts you may not know about Afghanistan: https://www.bbc.com/news/world-south-asia-13931608
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- Бача пуш: Афганистанската традиция за отглеждане на момичета като момчета
- Историята зад снимката "Афганистанското момиче"
- Талибаните връщат публичното пребиване на жени с камъни в Афганистан
- Колко струва една война?
- Историята на тайните училища за момичета в Афганистан и тяхната символика
- 24 000 000 афганистанци се нуждаят от помощ, за да оцелеят
- Бременната фотографка Линдзи Адарио, която не може да се откаже от работата си
Коментари към Любопитни факти, които вероятно не знаете за Афганистан