Бача пуш: Афганистанската традиция за отглеждане на момичета като момчета
Афганистанска традиция бача пуш (bacha posh в буквален превод "облечен като момче"), насърчава родителите да обличат дъщерите си в мъжки дрехи, за да им осигурят по-добро бъдеще. Често обаче традицията води до появата на други проблеми...
Съществуват множество примери в световната история за жени, които се представят за мъже, за да достигнат по-високи социални позиции, да се сражават във войни или да бъдат приети в религиозни ордени. В Афганистан някои семейства отглеждат своите дъщери като синове, за да им осигурят по-добро бъдеще.
Бача пуш – да родиш момиче, но да го отгледаш като момче, за да му осигуриш по-добро бъдеще
В патриархалното общество на държавата родителите се намират в трудна ситуация поради икономическата зависимост на жените от представителите на мъжкия пол. Дъщерите често са смятани за тежест, докато един син може да работи, да запази семейното име и да поеме грижата за родителите си. За да се противопоставят на това социално неравенство, някои хора решават да сменят пола на новороденото чрез прилагането на обичая бача пуш, който включва даването на мъжко име на момичетата и носенето на мъжки дрехи. Дори съществува суеверие, че придържането към местната традиция ще доведе до раждането на момче.
Наджиа Насим, ръководител на афганистанския клон на основаната в САЩ организация “Жени за афганистанските жени”, е на мнение, че обичаят позволява на семействата да преодолеят социалната стигма, свързана с липсата на синове. На бача пуш момичетата им е позволенo да пазаруват сами, да придружават сестрите си до училище, да започнат работа, да тренират спорт и да се наслаждават на останалите свободи, достъпни в държавата само за представителите на мъжкия пол.
През лятото на 2017 г. шведската фотографка Лулу д’Аки пътува до страната, за да се запознае по-добре с местния социален феномен. Желанието й да посети държавата се заражда, след като прочита книгата на журналистката Джени Нордберг, която за първи път документира тайната практика за обличането на момичета като момчета.
Лулу д’Аки, заинтересована от дуалната идентичност на бача пуш, решава да се срещне с местно семейство, което има шест дъщери, като две от тях са отгледани като синове. Родителите разказват на фотографката, че когато третото им дете се оказва момиче, решават да му дадат мъжко име – Сетар, а две години по-късно процедират по същия начин и с четвъртото си новородено момиче – кръщават го Али. Когато след това техният пръв и единствен брат се появява на бял свят, двете дъщери, с имена на момчета и отглеждани като такива, продължават да живеят като представители на мъжкия пол.
Когато е на 16, Сетар играе футбол и има приятелка, която не се интересува от понятия като пол, две години по-малката Али притежава кутия, пълна с любовни писма от почитателки. Когато двете момичета са вкъщи, нито една от двете не става, за да помогне на сестрите си или майка си в приготвянето на храната и чая.
"Момчетата притежават по-висок социален статус. Всеки иска да има син.", обяснява фотографката д’Аки. Тя допълва, че спазването на обичая бача пуш се наблюдава по-често в семействата с ниски доходи.
Прочетете още:
Бача пуш често изправя момичетата пред трудно преодолими препятствия
Животът на бача пуш момичетата става по-труден с настъпването на пубертета, водещ до промени във физиката им, които разкриват биологичния им пол. Семейството на Сетар и Али се мести многократно, за да избегне неприятности. Бащата кара Али до училище всеки ден поради притеснения за нейната безопасност, а Сетар е спряла да ходи заради лошото поведение на съучениците си.
Въпреки че родителите им съжаляват за взетото при раждането им решение и сега настояват дъщерите им да започнат да се държат като момичета, нито Али, нито Сетар имат желание за това.
Според шведската фотографка животът на жените в Афганистан е много труден, тъй като пред тях не се разкриват много възможности. Дори и в случаите на бача пуш някой друг е взел решението за съдбата на момичетата. Лулу д’Аки вярва, че Али и Сетар не искат да бъдат жени, защото са свикнали със свободата, която им се предоставя като момчета, и не искат тя да им бъде отнета.
Шведката успява да се запознае и с други бача пуш момичета като Зара, отгледана от вуйчо си като момче, след като загубва родителите си. Според наставника й обичаят дава по-добри шансове на младата жена. Зара вече е получила 8 предложения за брак, тъй като останалите я възприемат като силна жена. Лулу д’Аки се среща и със самотна майка, която е отгледала двете си дъщери като момчета, за да могат да защитават семейството.
Насим от “Жени за афганистанските жени” споделя, че наблюдава поне два нови случая на бача пуш всяка година в приюта за жени в Кабул, управляван от организацията. Ръководителката на афганистанския клон разказва, че бача пуш момичетата често стават жертви на тормоз, унижение и обществена изолация. Въпреки това повечето не искат да започнат да живеят като жени.
Момичетата, отгледани като момчета, намират за мъчително да се адаптират към ограниченията за женския пол в страната, като носенето на бурка, готвенето за семейството и навеждането на погледа надолу сред непознати.
"Когато те пораснат и достигнат зрялост, научават, че вече не е възможно да живеят като момчета, но в същото време вече никой не ги приема като момичета..." – казва Насим.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЕРЛАТА, КОЯТО СЕ ОСВОБОДИ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
БОЙНА ПОРОДА - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
ОСНОВИ НА МАГИЯТА ПАЗИТЕЛИТЕ НА ТАЙНСТВОТО МАКС ФРИЙДЪМ ЛОНГ
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ПЪТЕПИСИ ЗА ДУШАТА НА БЪЛГАРИЯ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Колко добре познавате руската кухня?
- Архангеловден – традиции и обичаи
- 15 странни традиции по света, за които може би не знаете нищо
- 16 изключително интересни традиции на африканците
- Любопитни факти, които вероятно не знаете за Афганистан
- Фестивалът на голотата - японският "Хадака Мацури"
- Из лабиринтите на корейските кулинарни традиции и култура на хранене
- Погача за прощъпулник
- Защо славянката покривала косата си със забрадка?
Коментари към Бача пуш: Афганистанската традиция за отглеждане на момичета като момчета