Колко струва една война?
Смятаме, че войните са нещо рядко срещано, особено в модерните времена, но истината е, че няма как да сме по-далеч от истината. След края на Втората световна война, по света е имало 250 големи войни. Средно това се изчислява на 4 войни годишно. Но войната определено не е нов проблем, причинен от стреса и напрежението на модерния живот.
През последните 3400 години човечеството е било в мир, абсолютен мир, без никакви войни, само 268 години. Или иначе казано, човечеството е било в мир само 8% от познатата история.
Всички войни причиняват огромни щети. Те са изключително скъпи и струват както огромни суми пари, така и множество човешки животи. Но колко точно е цената?
Нека на първо място поговорим за най-грозната страна на ефекта от войната — загубата на човешки животи. Всяка война има различна цена, затова, за да илюстрираме най-добре нещата, ще изследваме по-скорошна и добре документирана война — тази между Ирак и Афганистан. Ужасяващо скъпа война, която започва през 2001 година, след атаките от 11.09. Броят на мъртвите по време на тази война в годините между 2001 и 2014 са както следва:
- Американски и съюзнически военни — 38 733 души
- Журналисти — 344
- Хуманитарни работници — 438
- Военни от опозицията — 88 024
- Цивилни — 220 000
Точно така — в повечето войни най-голям брой жертви дават не военните, а цивилните граждани. А тези цифри са само броя на жертвите, които са починали директно вследствие на конфликта. Те не включват хилядите други индиректни смъртни случаи, причинени от страничните ефекти на войната — като болести и глад.
По-голяма част от смъртните случаи на цивилни по време на войната между Ирак и Афганистан са причинени от противопехотни и противотанкови мини, както и от атаки по земя от бунтовници.
Никой не отрича, че човешките загуби от войните са изключително ужасяващи. Но нека обърнем поглед и към втория аспект на войните — финансовия. Колко пари са необходими, за да се започне война?
Отговорът отново зависи от самата война. Така че, нека отново използваме за пример войната между Ирак и Афганистан. Защо? Защото това е най-скъпоструваща война през последните 50 години. Счита се, че тя възлиза на около 6 трилиона щатски долара.
Но колко са 6 трилиона долара? Това са пари, с които можем да нахраним всеки един гладуващ човек на планетата Земя... в продължение на 200 години. Или иначе казано — с 6 трилиона долара могат да се нахранят милиарди гладуващи всяка година в продължение на 200 години!
По-голяма част от тези пари, които САЩ използва, за да плаща за войната, всъщност са взети назаем от Китай. Администрацията на Джордж Буш твърди, че нахлуването в Ирак и свалянето на Саддам Хюсеин струва около 50-60 милиарда щатски долара. Но това е значително малка сума, ако я съпоставим с целите разходи за войната? Така че, къде са отишли всички тези трилиони?
Истината е, че те не са похарчени все още. САЩ харчи от тези пари, за да закупува военна екипировка, оръжия, за осъществяване на тренировки и наемане на трети лица за договори. За поддържането на само един военен от американската армия за година са необходими 3.9 милиона долара.
И така, за какво ще са похарчени останалите 4.4 трилиона долара? Истинската цена на войната идва след самата нея. Особено когато си взел назаем по-голямата част от парите, с които да плащаш за войната. По-голяма част от парите са взети назаем, така че те определено имат лихва, която нараства. Говори се, че накрая, парите, които трябва да се върнат, ще възлизат на няколко трилиона долара.
Все пак има и по-дълготрайни последствия от войните. 970 00 ветерани от войната са отнесени към групата за хора с увреждания. През следващите 50 години, цената за грижи и лекуване на тези ветерани, ще направи цялата цена от войната повече от 6 трилиона долара. Но за съжаление, за всеки военен, участвал във война, тя никога не приключва. През 2012 година по-голям брой ветерани от Ирак, Афганистан и САЩ извършват самоубийство, отколкото броя на онези, които са загинали по време на войната.
Това определено не е нов проблем. По-голям брой ветерани от Фолкландската война през 1982 извършват самоубийство след войната, отколкото броя на тези, които намират смъртта си по време на битка.
Войната има многобройни ужасяващи лица. Независимо дали е под формата на средновековна битка или модерна война, осъществяваща се чрез високотехнологични устройства и съвременни оръжия, едно е ясно — ефектите ще са катастрофални.
И все пак, не всички войни са толкова скъпи като цена, колкото тази, която изследвахме. През 1920 година британските сили побеждават дервишките сили на Мохамед Абдула Хасан. Британският отпор срещу 20-годишните дервишки войски е по-познат като Кампанията Сомалиленд. Тази война влиза в историята като "най-евтината война", тъй като струва 77 000 паунда, което днес се равнява на 3.5 милиона паунда днешни пари. Звучи скъпо, но всъщност войната действително е евтина. Повечето войни струват между няколко милиарда и няколко трилиона.
Щом войните са толкова скъпи и причиняват единствено болка, тогава защо ги има? В целия свят се дискутира фактът, че войните всъщност не решават никакви проблеми. Все пак сме били в мирно време само 8% от записана история. Ако войните решаваха проблеми, нямаше ли да е логично, те да намаляват и да стават все по-редки? В реалността се случва точно обратното. Изхождайки от случилото се пред 250-те войни през последните 70 години, изглежда, че те причиняват единствено повече проблеми и съответно повече войни. Много хора вярват, че войните се започват с цел печалба. Да, войните са скъпи, но и освен това, те носят големи приходи на много хора — най-вече производители на оръжия, техника и автомобили. И все пак, когато става дума за загуба на човешки животи, е тъжно, когато се замислим, че някой иска да печели от това.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АК-47. ОРЪЖИЕТО XX ВЕК - К. ДЖ. ЧИВЪРС - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
АЗ ОЩЕ БРОЯ ДНИТЕ - ГЕОРГИ БЪРДАРОВ - СИЕЛА
ПЕРЛАТА, КОЯТО СЕ ОСВОБОДИ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
БОЙНА ПОРОДА - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
ВОЕННО ПРАВОСЪДИЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - ИЛМИРА ИЛИЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Методи за лечение на анорексия
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Смърт
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Стокхолмски синдром в семейството – защо жената изпитва симпатия към своя насилник
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
Коментари към Колко струва една война?