10 стратегии на успешните хора за вземане на правилни решения
Средно на ден взимаме по 70 решения - от какво ще облечем до започването на нова работа. За щастие, има доста полезни уроци от успешни хора как да избегнем синдрома на умората от вземане на решения.
Решения като какво да ядем, по кой път да стигнем до работа или в каква последователност да свършим задачите си са дребни и лесни за вземане. Други решения биха могли да ни затруднят - като избиране между две предложения за работа, дали да се преместим в друг град заради човека, когото обичаме, или да прекратим взаимоотношенията си с токсичен за нас човек.
С толкова много решения всеки ден научаването как да ги приоритизираме е от ключово значение за личния ни успех и щастие. С цел да ви помогнем за взимането на правилните решения ви представяме 10 практики, синтезирани от ежедневието на едни от най-успешните личности на съвремието:
Превръщат малките решения в рутина...
Взимането на решения работи като мускул: колкото повече го използваме през деня, толкова повече се изморява и функционира по-слабо. Една от най-добрите стратегии, които успешните хора използват в борбата си с така наречения "синдром на умората", е като елиминират малките решения, превръщайки ги в рутинни действия. Това помага за освобождаването на психически ресурси за по-тежките решения.
Стив Джобс е известен с черното си поло, Марк Зукърбърг с еднаквите си тениски. И двамата са емблематични личности, стигнали до успеха си и заради прилагането на дневни рутинни действия, с които успяват да намалят товара, който малките решения ни поставят на раменете. И двамата са напълно наясно с ограничените ни способности да взимаме качествени решения през целия ден, а към тях можем да включим и бившия американски президент Барак Обама, който казва: "Забелязвате, че нося само сиви или сини костюми. Така се опитвам да намалявам преценките, които правя всеки ден - не искам да мисля какво ще ям или с какво ще съм облечен през деня, тъй като имам много други важни решения всеки ден."
... и вземат решения сутринта
Още един чудесен начин да се справим с умората от безкрайните ситуации, в които трябва да дадем становище - да оставяме маловажните решения след работа, когато сме уморени, а важните да вземаме сутрин, когато мозъкът ни е свеж. Когато имаме цял поток от информация и ситуации, които да разрешим, умен трик е да работим рано сутрин над сложните задачи преди дребните неща да започнат да ни блокират съзнанието (телефонните обаждания, имейли и т.н.). Сходна стратегия е да вършим дребните неща вечерта, за да започнем новия ден на чисто. Можем, например, вечер да си подготвяме облеклото за следващия ден, така че да не ни се налага да влагаме особено внимание в тази дребна задача сутринта.
Обръщат внимание на емоциите си
Има една стара пословица: "Не взимайте трайни решения, основани на моментни емоции." Успешните хора познават и разбират емоциите си (включително честотата им и влиянието им върху поведението) и това им позволява да разглеждат ситуациите обективно и възможно най-рационално.
За съжаление, повечето хора не се справят с признаването на емоциите си и управлението им. TalentSmart изследва над 1 милион души и установява, че само 36% от нас успяват да идентифицират с точност емоциите, които изпитват. Доайените във взимането на решения знаят прекрасно, че лошото настроение може да ги отклони от ръководещия ги морален компас, докато много доброто настроение може да ги направи прекалено уверени или импулсивни.
Преценяват вариантите си обективно
В сложна ситуация, успешните хора преценяват вариантите си, ползвайки предварително оформена критериална матрица. Примерни критерии могат да са: какво печеля от това решение; по какъв начин може да ме ощети; с какво това решение помага за дадена ситуация; бих ли съжалявал, ако не взема това решение; това решение кореспондира ли с ценностите ми.
Преспиват с него...
Да преспим преди решение ни гарантира бистра мисъл при вземането му на следващия ден, а също и елиминира възможността моментни емоции да ни повлияят. Когато действаме прекалено бързо сме склонни да се позоваваме на чувствата си, но когато отделим повече време и внимание на дадено решение, успяваме да оценим важни елементи, които по-рано не сме успели да видим.
... но не прекалено дълго
Успешните хора знаят колко е важно да съберат колкото се може повече информация по даден въпрос, но в същото време внимават да не станат жертва на така наречената "анализационна парализа". Вместо да чакат луните да се изравнят, успешните хора си създават график. След като определят краен срок имат мотивацията да си свършат работата навреме.
Правят упражнения за презареждане
Стресът, съпътстващ важните решения, произвежда кортизол - веществото, което предизвиква реакциите от типа "бий се или бягай". Кортизолът замъглява способността ни да мислим ясно и рационално. Когато изпаднем в стресова ситуация, добре е да направим няколко упражнения. Около 30 минути физическа активност са достатъчни, за да си набавим достатъчно количество ендорфин и да се върнем към умствената яснота. Освен това, проучване доказва, че физическите упражнения в дългосрочен план подобряват цялостното функциониране на мозъчните части, отговорни за вземането на решения.
Винаги се допитват до моралния си компас
Успешните хора осъзнават важността на моралните си принципи що се отнася до целеполагането и взимането на решения. Моралът ни служи като наръчник, връщащ ни в действителността, когато емоциите ни дърпат в друга посока.
Консултират се с външни страни
В подхода ни в някои ситуации имаме естествената склонност да изберем една от алтернативите, и тогава да потърсим информация, с която да обосновем решението си. Добър вариант да се преборим с тази склонност е като потърсим съвет от друг човек с различен начин на мислене в нашата конкретна ситуация. Тяхната гледна точка може да ни помогне да преценим правилно вариантите си и да обърнем внимание на субективните или ирационалните елементи.
Разсъждават върху вече взетите си решения
Марк Твен описва сложната природа на взимането на решения така: "Добрите решения идват от опита, но опитът идва от вземането на лоши решения." Не бива да тълкуваме думите му като единствен коректив, и несъмнено да станем добри във взимането на решения не идва единствено от правенето на много грешки. По-скоро Твен подчертава важността на това да помним вече взетите си решения, като ползваме опита си от тях.
Обединяват всички елементи
Решенията, които взимаме, могат да ни носят последствия с дни, седмици или години, затова в моментите на решаване е ключово да отдадем цялото си време и енергия.
Световен икономически форум
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЗНЕС СЪВЕТИ - УСПЕХ В ЖИВОТА И ПРОФЕСИЯТА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
ДИНАМИЧНО МИСЛЕНЕ - МИСТИЧНИ ТЕХНИКИ ЗА УСПЕХ - ХЕНРИ ТОМАС ХАМБЛИН
УСПЕХ В ЖИВОТА И БИЗНЕСА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
ЗА ДОБРОДЕТЕЛИТЕ И УСПЕХА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 10 болезнено очевидни истини, които хората забравят много често
- 5 неща, които да ви помогнат да се бръснете по-рядко (защото наистина е досадно понякога)
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- Лошите навици при колоездене и как да ги коригирате
- Три начина да придобием увереност, препоръчани от харвардски психолог
- Как да постигнете успех на новата си работа
- Как да направите перфектното суфле
- Как да обърнем кризата в своя полза
- Как да имам успешна връзка – ръководство за мъже
- 12 тайни за ускоряване горенето на мазнините в тялото
Коментари към 10 стратегии на успешните хора за вземане на правилни решения