Силата на поражението или защо не трябва да се отказваме от мечтите си
Ежедневно ни се случва да бъдем критикувани или да бъдем отхвърляни. И когато това касае нашите мечти и цели, често се отказваме от тях, само защото са срещнали неодобрение. Но няма нищо по-важно от това никога да не се отказваме, защото само продължавайки напред, ние ще постигнем мечтите си.
Ще ви разкажем историите на успели хора, които не са позволили духът им да бъде сломен и въпреки множеството провали, са продължили напред.
Харланд Сандърс
Харланд Сандърс е човекът зад прочутите ресторанти KFC. Невероятно е колко трудно, но въпреки това успешно, Сандърс е достигнал до успеха си. Преди да бъде одобрена, рецептата му за пържено пиле е била отказвана 1009 пъти. Първоначално е продавал пилето в бензиностанции, а цели 25 години по-късно отваря първия си ресторант. В момента KFC има в над 120 държави.
Никола Тесла
Тесла е най-видният пример за това, че никога не трябва да губим надеждата си. Отхвърлян многократно от различни учени и смятан за луд, той никога не се отказва от твърденията си, че е възможно да се предава безжично енергия, посредством кула. В крайна сметка, Никола Тесла, макар и получил хиляди неодобрения, се счита за изобретател на електромеханичните генератори, на многофазовите електрически машини, патентова и методи, които да се използват за радиовръзка. Освен това, той е откривателят на променливия ток и на дистанционното управление. И всичко това, само защото никога не се е отказал от това да следва мечтата си, макар и приживе да не получава признание за постиженията си.
Ейбрахам Линкълн
Макар и един от най-известните лидери на САЩ, Линкълн невинаги е имал успех. В младостта си е изпратен на война като капитан, но се завръща като редник (което е значително по-нисък ранг). И въпреки всичко, това не е единственият му провал. Следват няколко различни бизнеса, които започва и след това се проваля и в тях. Не си мислете, че неуспехите му са единствено в бизнеса. Той се кандидатира за конгресмен и отново не постига успех, след което се кандидатира за вицепрезидент и отново се проваля. В крайна сметка той става 16-тият президент на САЩ и е един от най-успешните и известни президенти, които някога са управлявали в Америка.
Фред Астер
Фред Астер винаги ще помни своя първи кастинг, на който журито написало на лист хартия: "Не може да играе. Не може да пее. Плешив е. Танцува малко." Въпреки тежките отзиви, Астер никога не се отказва и много скоро постига безапелационен успех. Той се превръща в изключително успешен актьор, певец и танцьор. Интересното е, че запазва онзи лист хартия на журито, за да му напомня винаги откъде е започнал. Днес той е считан за един от най-добрите актьори на Холивуд, има своя звезда на Алеята на славата и ще бъде помнен като актьора, оказал най-голямо влияние на жанра мюзикъл.
Винсент ван Гог
През целия си живот Гог е продал само една своя картина на приятел и то за скромна сума. Той е автор на около 900 картини и 1100 рисунки. Ван Гог не се отказва от рисуването, въпреки пълното отхвърляне от околните. За съжаление, както се случва с много други творци, той е получил признание едва след смъртта си. Днес няма човек, който да не е чувал за ван Гог.
Стивън Кинг
Първата книга на Стивън Кинг - "Кари", получава 30 отказа, което го кара да се откаже и да я изхвърли на боклука. По-късно жена му го убеждава да не се отказва и да опита отново, нещо, за което винаги ще й бъдем благодарни. Ръкописът най-после получава нужното внимание и писателят започва стремителния си път към успеха. В резултат, към днешна дата той има стотици публикувани книги и е един от най-продаваните автори в света, любим на милиони хора.
Лудвиг Ван Бетовен
В ранните си години Бетовен не е бил добър с цигулката. Учителите му постоянно казвали, че няма да се получи и че е просто безнадеждно. Въпреки това Бетовен продължава да свири и създава някои от най-обичаните симфонии – пет от които композира напълно глух.
Стан Смит
На тенис легендата е отказвано дори минимално участие в мача Дейвис Къп, тъй като организаторите смятали, че е твърде тромав и некоординиран. Смит им доказва обратното, показвайки своите не толкова тромави качества, като печели Уимбълдън и осем други купи.
Има стотици примери в историята за хора, които са били критикувани и неоценени, а в крайна сметка са постигнали завиден успех. И това, което правят всички, е просто да не се отказват. Следващият път, когато се почувствате неоценени или някой ви критикува, не се отказвайте от мечтите си, а докажете на себе си и на целия свят, че е грешал.
снимки: flickr.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПО-ЯСНО, ПО-БЛИЗО, ПО-ДОБРЕ - КАК УСПЕЛИТЕ ХОРА ВИЖДАТ СВЕТА - ЕМИЛИ БАЛЧЕТИС - ЖАНУА 98
ДИНАМИЧНО МИСЛЕНЕ - МИСТИЧНИ ТЕХНИКИ ЗА УСПЕХ - ХЕНРИ ТОМАС ХАМБЛИН
УСПЕХ В ЖИВОТА И БИЗНЕСА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
ЗА ДОБРОДЕТЕЛИТЕ И УСПЕХА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
БИЗНЕС СЪВЕТИ - УСПЕХ В ЖИВОТА И ПРОФЕСИЯТА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Самоизпълняващо се пророчество – същност, фази и примери
- Има ли предимства обсесията и какви са те
- Синдром на фалшивата надежда – признаци и съвети за справяне
- 4 начина, които ще ни помогнат да разберем в какво сме добри
- Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност
- Закон за ефективността на Йеркес-Додсън
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- 10 болезнено очевидни истини, които хората забравят много често
- Промени нагласата и очакванията си, ако искаш да успееш
- 10 стъпки, чрез които да станете силна и успешна личност (част 1)
Коментари към Силата на поражението или защо не трябва да се отказваме от мечтите си