Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум 10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината

10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината

от 30 дек 2022г., обновено на 05 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Днес, повече от всякога, жените са тези, които определят посоката на развитие на медицината и здравните грижи. Те съставляват близо 1/3 от практикуващите лекари и 83% от медицинските сестри в САЩ. Увеличава се броят им и в сферата на общественото здраве и изследователската дейност. Някои от тях следват стъпките на известни учени и лекари като Флорънс Найтингейл, Сузи Кинг Тейлър, Розалинд Франклин и Елизабет Блекуел. Нека видим кои са техните последователки днес.

Рейчъл Шниърсън, създател на ваксината хемофилус инфлуенце тип Б

За разлика от Джонас Солк, разработил първата ваксина срещу полиомиелит при децата, Рейчъл Шниърсън не става толкова известна със своето научно постижение. Това обаче съвсем не омаловажава нейния труд. Заедно с колегата си Джон Робинс, тя създава ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип Б.

В миналото Haemophilus influenzae тип Б е заразявала 20 000 американски деца всяка година, повечето от тях под 5-годишна възраст. Бактерията е основна причина за бактериален менингит. Въпреки наличието на антибиотици, тя убива между 3% и 6% от заразените, или приблизително 1000 деца годишно. 15% от оцелелите остават с трайно неврологично увреждане или намален слух.

Ваксината на Шниърсън променя всичко. След въвеждането й през 80-те години на миналия век, броят на заболелите пада драстично, с повече от 99%. Това е първата конюгирана ваксина с висока степен на безопасност и ефективност при малки деца.

Технологията започва да се използва и при разработването на други ваксини като пневмококовата например.

>>> Три жени философи, за които вероятно никога не сте чували

Мери Гинан, с принос в лечението на едра шарка и СПИН

Fun fact: Mary Guinan, MD, PhD is a scientist who worked on the #smallpox eradication campaign in India and was one of the first to sound the alarm over the AIDS epidemic. #WIMMonth #WomenInMedicine pic.twitter.com/vkVfh4F29H

— AMA (@AmerMedicalAssn) September 15, 2022

Трудно можем да посочим кое е най-голямото постижение на Мери Гинан, тъй като приносът й в областта на общественото здраве е огромен и в различни направления. Тя участва в кампанията по изкореняването на едрата шарка в Индия и е сред първите, която предупреждава за приближаващата епидемия от СПИН. Гинан е и първата жена, главен научен съветник в Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията.

През целия си живот великият учен събаря стени и намира отговори на въпроси в областта на медицината и епидемиологичните изследвания, на които никой преди това не е успявал да отговори. Успехите й заслужават адмирации, защото са постигнати по време, когато обществото не вярва в способностите на жените, особено в сфери, традиционно доминирани от мъже.

В своята книга „Adventures of a Female Medical Detective“ Мери Гинан разкрива подробности за живота на жените, решили да се развиват в медицината и епидеомиологията. Особено сериозно внимание обръща на предизвикателствата пред онези от тях, които се насочват към сексуалното здраве – тема табу за представителките на нежния пол по онова време.

Реджина Бенджамин, американски генерал хирург

В младите си години Реджина Бенджамин е лекар в селски регион в щата Алабама. Там тя създава клиника, достъпна за всички американци, без значение дали могат да платят или не. За да спаси почти изцяло разрушената от урагани сграда, жената дори ипотекира жилището си. Тогава осъзнава, че лечението на пациентите не се ограничава до лекарския кабинет. Това прозрение променя възгледите й за медицината.

Бенджамин получава много награди и признания – наградена е с призовете „Нелсън Мандела“ за здраве и човешки права и „Жена на годината“ на телевизия „CBS“ и е назначена на поста генерал хирург на САЩ.

Мисията й е не само да прокара политики и програми за лечение на болести. Тя се бори за по-добрата превенция и за осигуряване равни права на граждани от различни общности. „Здравето не е нещо, което трябва да разглеждаме отделно. То е там, където живеем, работим, играем и се молим“, казва тя.

Джулилин Уонг, създател на 3D принтер, захранван от слънчевата енергия

Джулилин Уонг не е обикновен лекар. Тя завършва в Харвард и е международен експерт по 3D принтиране, роботика и телемедицина. В нейната работа се преплитат медицината и инженерингът, като основната й цел е да осигури по-лесен достъп до здравни грижи за хората в неравностойно положение по света.

Балансирайки между клиничната си експертиза и обучението си в технологичната сфера, Уонг проектира захранван от слънцето 3D принтер, който е толкова малък, че може да се побере в пътна чанта. Благодарение на нейното изобретение, става възможно разпечатването на медицински консумативи в региони, където закупуването им е трудно осъществимо.

Страстта й към иновациите я отвежда до мрежата „Medical Makers“, чиито членове са хора със сходни интереси и желание да помогнат в разрешаването на хуманитарни кризи по целия свят.

Уонг е проактивна и често участва в конференции и телевизионни предавания. Тя помага на различни медицински организации да се възползват от новите изобретения в медицината, за да направят света по-добро място за живеене.

Мария Елена Ботаци, посветена на разработването на ваксини срещу редки тропически болести

#Honduras presente en @ABRCMS representando @EAPZamorano @PENNSTATEU1 #animalsciences #postdoc meeting with @bcmhouston colleagues pic.twitter.com/YESuoXZq76

— Maria Elena Bottazzi (@mebottazzi) November 10, 2022

Ваксините са едно от най-ефективните средства за опазване здравето на населението. Те спасяват милиони животи всяка година и осигуряват сигурна защита срещу добре познатите дребна шарка и грип.

До днес учените са създали ваксини срещу близо 25 от най-опасните болести, но има още много, които отнемат живота на хиляди хора от най-бедните страни в света.

Мария Елена Ботаци работи в медицинския колеж „Baylor“, като усилията й са насочени към намирането на лек за някои пренебрегвани тропически инфекции като болест на Шагас, лайшманиоза, анкилостомна инфекция, шистозомиаза и други. В развитите държави като САЩ например те са почти неизвестни.

Маймуна (Мая) Мажумдер, обработка на здравни данни

Обикновено здравните данни се събират от министерствата по здравеопазване или чрез проучвания. Процесът отнема време, а всяко забавяне в обработката им може да има сериозно негативно отражение върху реакциите на органите по обществено здраве в случай на разразила се епидемия например.

Мажумдер завършва системно инженерство в престижния Масачузетски технологичен институт. Тя е и магистър по обществено здраве от университета „Tufts“. Интересите й са свързани най-вече с разработването на нови методи за намиране, използване и визуализиране на здравни данни. Ученият събира информация за огнищата на болести от различни статии на местни медии, след което изчислява каква е връзката между обхвата на ваксинация и броя на заболелите.

Мая Мажумдер полага основите на нова научна област, известна като дигитално откриване на заболявания – метод, при който данните се вземат от нетрадиционни източници (Гугъл или постове в социалните мрежи) и се използват за очертаване на различни здравни тенденции. Ползите от метода са безспорни, тъй като колкото по-рано бъдат уведомени здравните власти за възможна епидемия или огнище, толкова по-адекватно ще реагират и ще предотвратят смъртта на много повече хора.

Амелия Бърк-Гарсия, експерт по социални медии

Когато търсят информация по различни въпроси, включително здравни, 8 от 10 души проверяват първо в интернет. Ето защо Амелия Бърк-Гарсия използва социалните мрежи и други онлайн инструменти, за да изследва и да въздейства върху навиците и поведението на хората, които се отразяват на тяхното здраве. Като експерт по дигитално здраве, тя проследява и влиянието на инфлуенсърите върху решенията, които техните последователи вземат.

Амелия Бърк-Гарсия не спира дотук. Тя проучва доколко склонни са майките блогъри да споделят здравна информация със своите почитатели и до каква степен групите за онлайн подкрепа помагат на пациенти с рак на простатата например да говорят открито за болестта си.

Информацията, която събира, тя споделя с институциите за обществено здраве, за да могат да изпратят точните послания до гражданите, при това с помощта на най-предпочитаните средства за комуникация днес – социалните медии.

Бет Стивънс, невроучен

Бет Стивънс работи върху разгадаването на механизмите, по които една определена група мозъчни клетки (микроглия) влияе на мозъчната дейност. Досега изследователите смятаха, че малките глиални клетки са тясно свързани с имунната система, като предпазват мозъка от „нашественици“ и възстановяват нормалната му функция след боледуване.

Стивънс обаче има друго предположение. Според нея въпросните клетки не просто се справят с пораженията, нанесени от болестта, а препрограмират мозъка. Тя смята, че микроглията съкращават синапсите (връзките между невроните), което би означавало, че влиянието им върху мозъка в някои ключови за развитието му периоди като ранно детство и юношество може би наистина е голямо.
Откритията на Бет Стивънс може да имат решаваща роля в търсенето на лечение за пациенти с аутизъм и болест на Алцхаймер.

Тъмнокоса жена в лаборатория, която обяснява, докато гледа снимка на мозък на компютър

Илейн Хсиао, микробиом и неврология

Статистиката сочи, че броят на бактериите в човешкото тяло надвишава десетократно броя на клетките. Бактериите са неразривна част от организма ни и до известна степен определят развитието и функциите на органите, особено на мозъка.

Илейн Хсиао твърди, че целият набор от микроорганизми, наричан още микробиом, оказва въздействие върху мозъчните процеси, като регулира чувството на тревожност, паметта, апетита и дори настроението ни. Екипът й открива, че леки изменения в бактериите могат да помогнат за лечението на сериозни неврологични заболявания.

Един от научните експерименти, които тя провежда, се състои в инжектирането на точно определен вид бактерии в лабораторни мишки. Резултатите показват, че след това животните проявяват по-леки симптоми на депресия и са защитени от множествена склероза.

Постиженията на Хсиао не бива да се подценяват. Същият успех, но върху хора, би означавал, че само с лека намеса в микробиома, е възможно да се излекува депресия или друго неврологично нарушение, без да се налага продължителна терапия с лекарства и други средства.

Нина Шах, CAR-T терапия

Ракът остава една от болестите, за която все още не е намерено лечение. Работата на Нина Шах може да върне надеждата на милионите пациенти с онкологични заболявания. Като доцент по медицина от Университета на Калифорния, тя изучава сравнително новата CAR-T терапия, при която основното оръжие срещу рака е собствената имунна система. Ключова роля играят Т-клетките, които имат за задача да откриват клетките нашественици и да предизвикат имунен отговор.

За съжаление, CAR-T терапията не е достъпна за всеки болен. Тя се ограничава до клиничните изпитания, като само няколко препарата, базирани на нея, са одобрени от FDA, и то при строго определени условия.

Усилията на доц. Шах са насочени към прилагането на подхода върху пациенти с миелом (вид рак на кръвта), като резултатите от ранните изпитания са повече от обнадеждаващи.

Източник:

10 Modern Female Innovators Who Are Changing Medicine: https://www.verywellhealth.com/women-shaking-up-health-care
Снимка: twitter.com

Още по темата:
  • Учените създадоха мастило за татуировки, което си сменя цвета при промяна в нивата на кръвната захар Учените създадоха мастило за татуировки, което си сменя цвета при промяна в нивата на кръвната захар
  • 5 кървави медицински процедури, които (да благодарим на Бог) вече не се практикуват 5 кървави медицински процедури, които (да благодарим на Бог) вече не се практикуват
  • Медицинска астрология – влияние на Слънцето, луната и планетите върху психиката Медицинска астрология – влияние на Слънцето, луната и планетите върху психиката
  • 7 факта за медицината, които ще ви отворят очите 7 факта за медицината, които ще ви отворят очите
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО
12.00лв.

ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО

ЧАНТА - РАНИЦА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ ELITE BAGS EM - 13.006 ЧЕРВЕНА
205.00лв.

ЧАНТА - РАНИЦА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ ELITE BAGS EM - 13.006 ЧЕРВЕНА

Безплатна доставка за България!
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
20.00лв.

СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО

ТЯЛОТО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
29.90лв.

ТЯЛОТО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

ЛЕКАРСКА ЧАНТА COMMUNITY ELITE BAGS EB - 01.008
164.99лв.

ЛЕКАРСКА ЧАНТА COMMUNITY ELITE BAGS EB - 01.008

Безплатна доставка за България!
ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ
12.00лв.

ВИТРЕОРЕТИНАЛНА ХИРУРГИЯ - БОРИСЛАВ ДЪБОВ

Коментари към 10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 22:09
    Коментирайте "10 жени иноватори от нашето съвремие с огромен принос в областта на медицината"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • д-р Васил Иванов Иванов
  • Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината
  • Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
  • д-р Деян Павлов Коларов
  • д-р Дарина Кънева Костадинова
  • д-р Янислав Стоянов Янакиев
  • д-р Валентин Недков Василев
  • д-р Лилия Димитрова Консулова
  • д-р Владимир Цветанов Гатев
  • д-р Мирослав Танев Каратанев
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2266 дни, 10 часа и 51 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2422 дни, 11 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 10 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 1 час и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 1 час и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 1 час и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

Лабораторно отгледано месо – възможен тласък в развитието на медицината

от 16 май 2025г. Прочети повече
Папирус Папирус

Папирус

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Основи на Китайската медицина Основи на Китайската медицина

Основи на Китайската медицина

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти

Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival