Учените твърдят, че шоколадът ни прави по-умни

Шоколадът е полезен за сърцето, намалява риска от инфаркт и дори защитава кожата ни от вредното влияние на слънчевите лъчи.
Но списъкът с полезните действия на любимото на много хора изкушение не спира до тук. Учените твърдят, че шоколадът ни прави по-умни.
Проучване, публикувано в журнала Appetite, твърди, че хората, които хапват шоколад поне веднъж в седмицата, забелязват, че тяхната памет и абстрактно мислене значително се подобряват.
„Изключително важно е, че оказва въздействие върху редица сфери на мисленето,“ казва психологът Мерил Елиас, един от ръководителите на проучването.
Елиас започнал да изучава когнитивните способности на повече от 1 000 човека в щата Ню Йорк, САЩ, през 70-те години на миналия век, като първоначално търсел връзка между кръвното налягане на хората и работата на мозъка.
Преди около 15 години той решил да попита участниците в продължителното изследване Мейн-Сиракуза с какво се хранят, добавяйки нова набор от въпроси, касаещи хранителните им навици.
Водещият анализатор на проучването, проведено между 2001 и 2006 г., е Джорджина Кричтън, специалист по храненете от университета в Южна Австралия. В изследването участвали по-малко от 1 000 души.
Учените подложили участниците на различни тестове и открили, че хапването на шоколад поне веднъж в седмицата е свързано с изключително подобряване мозъчната функция. Хората се справяли по-добре с ежедневни задачи като запомнянето на телефонен номер, списъка за пазар или способността да правят две неща едновременно като да говорят и в същото време да шофират.
За да разберат дали умните хора просто обичат да хапват повече шоколад или шоколадът наистина подобрява функциите на мозъка, учените проучили с какво са се хранили 333 човека средно за период от 18 години.
„Нашето проучване определено сочи, че не умствените способности влияят върху консумацията на шоколад, а консумацията на шоколад повлиява умствените способности,“ казва Елиасс.
Учените все още не могат да дадат отговор на въпроса защо шоколадът влияе положително на нашия мозък. Въпреки това предишни изследвания показаха, че какаото съдържа специални вещества, наречени флаваноли, които подобряват мозъчните функции. През 2009 г. проучване откри, че при консумация на чаша горещ шоколад /богат на флаваноли/ хората започват да смятат на ум значително по-лесно и бързо.
През 2014 г. друго изследване стигна до заключението, че диетата, богата на какао, може да помогне за предотвратяването на заболявания като деменция при по-възрастните хора.
Въпреки това Елиас подчертава, че тяхното изследване не насърчава хората да започнат да се тъпчат с шоколад.
„Смятам, че засега можем да кажем, че ако не възприемате шоколада като част от нормалната балансирана и здравословна диета, вече можете да консумирате малки количества шоколад, без да изпитвате чувство на вина.“
източник: telegraph.co
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АМИКС МР. ПОПЪРС ПРОТЕИНОВИ ПАЛАЧИНКИ 600 гр.
Е ЛЕК РЕСПЕКТ БЯЛ ШОКОЛАД ЗА ТЯЛО 200 мл
НовМУЛТИ ШОКО ЗА ВЪЗРАСТНИ блокчета * 20 НАТУРФАРМА
АЛДА АРОМАТИЗАТОР ШОКОЛАД 100 мл
АМИКС МР. ПОПЪРС ПРОТЕИНОВ ПУДИНГ 600 гр.
ПРЕГНАКО ПРОТЕИН ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ С ВКУС НА ШОКОЛАД И БАНАН 300 г
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Десерт от бисквити в шоколад с крем от маскарпоне и ликьор
- Черен шоколад - изкушение или лекарство
- Шоколадови блокчета с извара и ягодово сладко
- Двойно шоколадово брауни с хрупкава коричка
- Крем-десерт с маскарпоне и бисквитки в шоколад
- Домашен течен шоколад
- Какви са ползите от консумацията на млечен шоколад
- Шоколадов пудинг с киноа и банан
- Бърз сладкиш Страчатела
- Шоколадово-бананов кекс с орехи
Коментари към Учените твърдят, че шоколадът ни прави по-умни