Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране

Акценти
|
„Пиша тази статия в 2 ч. през нощта. Не защото страдам от безсъние, а защото наистина ми се ходи до тоалетна. А след това заспивам трудно, като много други вероятно...“, споделя урологът д-р Ямин Брахмбхат.
Непълноценният нощен сън е често срещан проблем, но невинаги причината за него се крие в пикочния мехур, твърди лекарят. По-долу той разказва своята лична история и описва факторите, които биха могли да нарушат качеството на съня и на които е добре да обърнете внимание, ако и вие имате чести позиви за нощно уриниране.
„На 40 и няколко години съм и като цяло спя добре, но напоследък започнах да се събуждам всяка нощ с позив за уриниране. Понякога просто отивам в просъница и не помня нищо на сутринта. Друг път мозъкът ми се събужда и започвам да мисля за работата, семейството и какво ли още не.
Уролог съм и често съм лекувал пациенти с моите симптоми. Мисля, че вече знам какъв е и моят проблем. Отскоро пия „успокоителен“ чай, за да спя пълноценно. Вместо да ми помогне обаче, той сякаш ми повлия негативно, защото започнах да се будя по-често, за да ходя до тоалетната. Както се оказа, чаят най-вероятно действа като природен диуретик, който ме кара да изхвърлям повече течности и дразни пикочния мехур.
> Причини за честото нощно уриниране
› Прием на много течности и храни преди сън
› Промени в циклите на съня в резултат на стареенето
> Предупреждение за сериозен здравословен проблем ли е нощното уриниране
Защо човек се буди нощем, за да ходи до тоалетна
Повечето хора смятат, че честото уриниране през нощта е свързано с проблеми с пикочния мехур, но невинаги е така. То може да се дължи на погрешни навици за хидратация (както е при мен), хормонални промени, прием на лекарства или дори недиагностицирано разстройство на съня.
Честото уриниране през нощта се нарича ноктурия и е една от основните причини за нарушение на съня. Понякога то е следствие от напредването на възрастта, друг път обаче може да е предупреждение за по-сериозен здравословен проблем.
Ако например спрете да пиете успокоителния чай вечер и продължавате да ходите до тоалетна всяка нощ, може би страдате от високо кръвно налягане, неоткрит досега диабет или сънна апнея.
Затова, преди да заключите, че проблемът се крие в пикочния мехур, се запознайте с най-често срещаните причини за нощно уриниране (ноктурия).
Пиете и ядете ли твърде много преди сън
Да, храната и напитките, които консумирате, оказват влияние на нощния ви сън. Кофеиновите напитки, алкохолът и дори някои видове билков чай могат да имат диуретичен ефект и да ускорят производството на урина. Чашата вино или кафе късно вечер също могат да ви накарат да посетите тоалетната в 3 ч. през нощта. Ще кажете, че предназначеният за късно вечер билков чай е много подходящ, но всъщност някои билки, като лайката и валерианата, също оказват леко диуретичмно действие върху организма. Да, може би наистина ще заспите бързо, но е напълно възможно и да ставате по няколко пъти нощем до тоалетна.
Не само напитките, но и храните могат да доведат до честно нощно уриниране. Добре е да избягвате плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода като диня, краставици, целина, портокали и грозде. Макар купа плодове преди сън да ви се струва здравословен и разумен избор на храна, имайте предвид, че може да имате позиви за уриниране през нощта. Супи и бульони, особено когато ги хапвате късно вечер, имат подобен ефект, тъй като пълнят пикочния мехур.
Какво можете да направите
Опитайте да се въздържате от течности два часа преди лягане и хапвайте умерено храни, които съдържат много вода. Ако смятате, че чаят е виновен за честите позиви за уриниране, просто го пропуснете няколко вечери и обърнете внимание дали спите по-спокойно. Водете си дневник, в който да записвате какво пиете и хапвате вечер, за да проследите кога ставате до тоалетна и кога не.
Хормонални промени
С остаряването човешкото тяло съвсем естествено започва да произвежда по-малко от антидиуретичния хормон, който подава сигнал към бъбреците, че трябва да задържат течностите до сутринта. Ниските нива на този хормон карат бъбреците да произвеждат повече урина, докато спите, което неминуемо води до често уриниране.
При жените хормоналните промени след менопауза също причиняват ноктурия. Ниските стойности на хормона естроген намаляват капацитета на пикочния мехур и отслабват мускулите на тазовото дъно, което е свързано с позиви за уриниране нощно време.
При мъжете хормоналните промени засягат простатата. С годините настъпват изменения в нивата на тестостерона и дихидротестостерона, които стимулират растежа на простатата, известен като доброкачествена хиперплазия на простатата. Увеличената простата притиска пикочния мехур и уретрата, а това възпрепятства цялостното изпразване на мехура и предизвиква чести позиви за уриниране нощем.
» Добра хигиена на съня: Какви са ползите от създаването на здравословни навици
Прием на медикаменти
Някои лекарства, като диуретиците например, които се предписват за високо кръвно налягане или сърдечни нарушения, могат да доведат до много по-често уриниране през нощта, защото ускоряват производството на урина. Макар да са ефективни за понижаване на кръвното налягане, те крият риск от нарушения на нощния сън, ако се приемат късно през деня или вечер.
Антидепресантите, успокоителните, мускулните релаксанти, медикаментите за диабет и блокерите на калциевите канали влияят на функцията на пикочния мехур и на баланса на течностите в организма, което влошава ноктурията.
Ако забележите, че лекарствата ви карат да посещавате по-често тоалетна през нощта, обсъдете с лекаря дали не е възможно да се промени дозировката или времето на прием. Един от вариантите е да пиете диуретиците по-рано през деня. Така хем няма да прекъсвате лечението си, хем няма да се лишите от важния нощен сън.
Промени в циклите на съня, свързани със стареенето
Както вече споменахме, невинаги „виновник“ е пикочният мехур. С напредването на възрастта човек прекарва все по-малко време в лек сън без REM (бързи движения на очите). Това означава, че слаб шум, движение или частично пълен пикочен мехур могат да ви събудят.
Младите хора лесно игнорират сигналите от пикочния мехур и продължават да спят, но възрастните се събуждат по-лесно и съответно сънят им е по-накъсан. Затова дори и с напълно здрав пикочен мехур, ноктурията може да се задълбочи.
Ако сте в по-напреднала възраст, опитайте да подобрите хигиената на съня си. Лягайте и се събуждайте в приблизително едни и същи часове, спете в мрачна и прохладна стая и ограничете екранното време преди заспиване. Ако се събуждате малко след като сте заспали, не бързайте да отидете до тоалетната, а се отпуснете. Може да успеете отново да се унесете.
Може ли честото нощно уриниране да е признак за по-сериозен проблем
Възможно е честото уриниране да е сигнал за здравословен проблем и да няма нищо общо с пикочния мехур. Променливите стойности на кръвното налягане през нощта също могат да доведат до често уриниране и нарушения на съня.
Застрашени от ноктурия са и хората с диабет, които често ходят до тоалетна, за да изхвърлят от организма излишната глюкоза.
Ако човек страда от сънна апнея, е много вероятно да има чести позиви от уриниране, особено ако тя не е диагностицирана.
В случай че ноктурията не отшуми, въпреки промените в начина на живот, и ако е придружена от високо кръвно налягане, силно хъркане или тежка умора през деня, е най-добре да се консултирате с вашия лекар. Откриването на причините ще подобри съня ви, а това ще се отрази положително на общото ви здравословно състояние.
Не подценявайте честите позиви за уриниране през нощта
Освен че са досадни, посещенията в тоалетната през нощта нарушават съня ви, влияят негативно на настроението и могат да ви причинят здравословни проблеми.
Добрата новина е, че има начини да се справите с ноктурията. Ако ограничаването на течностите късно вечер не помогне, може би трябва да обърнете по-сериозно внимание на здравето си. Понякога причината се крие в хормоналните промени, простатата, проблем със сърцето или нещо друго.
Слушайте тялото си, защото то може да ви изпраща важни сигнали."
Here’s why you keep waking up to pee in the middle of the night: https://edition.cnn.com/2025/03/26/health/frequent-nighttime-urination-urologist-wellness/index.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОПЪР СЕМЕ
УРОГУТ капсули * 60 НАТУРПРОДУКТ
КРИЛА ЗА МЪЖЕ капсули * 60
БОИРЕР УСТРОЙСТВО ЗА ЗАСПИВАНЕ модел SL 10
ПРАНАРОМ ОЛЕОКАПС 7 ЗА ДОБЪР СЪН И ПРИ ЛЕК СТРЕС капсули * 30
ОЛИОСЕПТИЛ ЗА СЪН капсули * 30
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Как да се справим с безсънието
- Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Липа
- Синдром на ходещия труп (Синдром на Котар)
- Насърчете съня с ароматен мехлем от портокал, лавандула, ветивер и кедрово дърво
Коментари към Уролог споделя личния си опит и съвети за честото нощно уриниране