Срещу забраната за голи снимки в Instagram протестира артистът Спенсър Туник
Всеизвестно е, че Instagram строго регулира съдържанието си. Независимо колко нарастват потребителите в социалната мрежа, системата съумява да блокира всяка неприлична фотосесия, голи снимки, сексистки и дискриминационни публикации.
Понастоящем в правилата на Instagram се посочва, че видеоклиповете, "подходящи за разнообразната аудитория", не включват зърната на жените. Ако във видеото има подобно съдържание, то остава категоризирано като неподходящо и сексуално. И колкото и смислено да ви звучи в платформа, посещавана масово от деца на възраст 10+ да се налага някаква регулация на публикациите, за някои хора това е категорично ограничение на личната свобода, срещу което, разбира се, те имат своите възражения.
Някои хора не одобряват и не разбират принципа на избирателно блокиране на съдържание от социалната медия. Според тях това е един вид дискриминация. Привържениците на тази крайна толерантност твърдят, че всеки трябва да се чувства свободен и да споделя в интернет каквото си поиска. А по-конкретно тази концепция взема предвид женските зърна, които не трябва да бъдат възприемани като нещо срамно.
След толкова години борба на амбициозни феминистки, които правиха и все още правят всичко възможно женските тела да не се приемат само с естетическата си функция, в наши дни представители и на двата пола се вдигат на протест срещу тези извоювани права.
Артистът Спенсър Туник бе последният, който се възпротиви срещу забраната за снимки на зърна в Instagram. В сътрудничество с Националната коалиция срещу цензурата той снима дузина голи жени в Ню Йорк, които са събрани на доброволни начала, за да демонстрират публично своята позиция срещу двойните стандарти в правилата на Instagram и Facebook.
Демонстрацията се е състояла вчера пред метростанция "Astor Place" в Манхатън. Участниците са били както жени, така и мъже. Някои от протестиращите са залепили на гърдите си снимки на зърна от отсрещния пол. Това според Туник „подчертава твърдото и анахронично неравенство между половете в съществуващите политики за голота“. Освен това всички участници са използвали големи снимки на зърна, с които да закрият гениталиите си. Интересно е, че тези големи стикери са всъщност снимки на зърна на известни личности, които подкрепят каузата, макар и да не са присъствали на самата демонстрация.
Не бива да приемате този протест съвсем буквално. Той е иницииран не просто от жени, които искат да се показват голи. Хората, стоящи зад цялата тази организация, всъщност са артисти. А дискриминацията, за която споменахме по-рано, не се отнася толкова към полово отношение, колкото към изкуството на съвременните артисти.
Оказва се, че снимки и реклами на скулптури, на които има женски зърна не са забранявани в Instagram. Докато картини и графики биват блокирани малко след момента на качването. Така едни артисти и скулптури могат да споделят изкуството си с милионите потребители, докато други не.
"Забраната за голота не позволява на много артисти да споделят работата си онлайн" – споделят от организацията We The Nipple. – "Това особено вреди на творците, чиято работа се фокусира върху собствените им тела, в това число се включват артисти с нестандартни и неприемливи (за масата) полове."
Протестът на Спенсър Туник не е първата негативна реакция срещу забраната за снимки на женски зърна в Instagram. Неотдавна кампанията Free The Nipple изкара мнозина жени, голи от кръста нагоре, които искаха да популяризират правото на нежния пол да се показва по този начин на обществени места. Щом мъжете могат да ходят без блузи, защо за жените да е забранено? (Любопитният, но не твърде популяризиран факт за този протест бе, че дъщерята на Брус Уилис също се включи в шествието.)
Самият Туник и преди е правил подобни изявления. През юли 2016 артистът започва работа със 100 жени, протестиращи голи по време на Републиканската национална конвенция. В ръцете си дамите държали големи отразителни дискове, с които донякъде прикривали предната част на телата си.
Проектът имал за цел да насърчи политическите партии да се отразят и отзоват против омразната репресивна реторика срещу жените и малцинствата.
В по-скоро време, през 2018 г. Туник снима 860 жени и мъже в Мелбърн, които отново бяха изградили своеобразна гола инсталация, всеки участник в която бил покрит с прозрачен червен воал.
Явно, докато социалните медии продължават да възприемат женските зърна като неприлично съдържание, хората от Западния свят ще продължат да протестират, организирайки подобни демонстрации. Може би ако навсякъде бе прието за нормално кърменето на публични места, и самото възприятие на женските тела би било друго.
Привържениците на тази кампания смятат, че в социалните мрежи има много по-притеснителни факти, като например насилие, преследвачи, общности за самонараняване и какво ли още не. В сравнение с подобни заплахи, които са пряко опасни за живота (особено при деца и тийнейджъри), снимките на зърна, които най-често са представени в различни стилове в изкуството, не са нещо, за което трябва да се тревожим.
Дали обаче това е верният път, по който трябва да вървим? Няма ли и сега прекалено много женски тела, които са твърде сексуализирани, въпреки че има по тях поне бельо или бански? Какво ще стане, ако това сексуално съдържание в социалните мрежи бъде лишено дори от тези последни морални норми?
Независимо обаче дали сме за, или сме против, тенденциите в повечето случаи стигат и до масово реализиране, превръщайки се във факт. Въпросът тук не е толкова, че ще се стигне до масовото разпространение на голи женски тела в социалните мрежи, а дали ще позволим ние като потребители да се случи.
Автор: Милена Минчева
Източник: graziadaily.co.uk
Снимки: graziadaily.co.uk
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
- Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
- 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
- Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
- Фитнес режим за седалищни мускули на Памела Рийф – сензацията в социалните мрежи
Коментари към Срещу забраната за голи снимки в Instagram протестира артистът Спенсър Туник