Солта – един от основните двигатели на цивилизациите през Античността и Средновековието
През цялата човешка история солта е била основен и много търсен продукт от всички цивилизации. Солта винаги е била основна причина за създаване на общности и селища – независимо дали около източници на сол или там където хората са я продавали. Във Великобритания например, наставката "-уич" в топонимите означава, че мястото някога е било източник на сол, като градовете Сандуич или Норуич. Долината Натрон е била ключов регион, за Египетската империя, защото я е снабдявал с вид сол, наричана също натрон.
Производство на сол в Хале
През последните няколко години в България се провеждат разкопки на праисторическото селище близо до Провадия, наречено Солницата. Археолозите, които го проучват, смятат, че това е най-древния град в Европа и е възникнал и по-късно се е развил благодарение на солодобива в района, около 5 400 г. пр. н. е. По-това време солта била по-ценна от златото, което довело до забогатяването на местното население и процъфтяването на културата му.
Провадия-Солницата, проучвана от проф. Васил Николов
Солта била високо ценена от евреите, гърците, китайците и много други древни народи. Освен като основополагащ фактор за развитието на цивилизациите, солта се използвала и във военното дело – много народи като асирийците практикували обичай, наречен осоляване на земята. През първите години на Римската република и разрастването на град Рим, били построени много пътища, за да се улесни транспортирането на солта до столицата. Пример за това е Виа Салариа, който водел от Рим до Адриатическо море. Солеността на Адриатическо море е по-висока заради плиткостта му, и разполага с повече солници, в сравнение с Тиренско море, което е много по-близо до Рим. Думата "salary" /заплата от английски/ произлиза от латинската дума за сол, тъй като на римските легионери /войници/ понякога плащали в сол. Имало поговорка, че воините, които се справят добре с работата си, са "заслужили солта си".
Солници в Перу, изпозлвани още от инките
По време на късната Римска империя и през Средновековието солта била скъпа стока, която се пренасяла по т. нар. пътища на солта до сърцето на Европейския континент и германските племена. Кервани, състоящи се от по 40 000 камили, изминавали стотици мили от Сахара до островните пазари в Сахел и понякога разменяли сол за роби: Тимбукто бил огромен пазар за сол и роби.
снимки: thevintagenews.com; poseti.guide-bulgaria.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НОЩТА НА ДЕСЕТИ - ЙОРДАН ГАНЧОВСКИ - ХЕРМЕС
ЗАКОНЪТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ИЗКУСТВОТО ДА ЖИВЕЕШ - ИСТОРИЯТА НА СТОИЦИТЕ - РАЙЪН ХОЛИДЕЙ - СИЕЛА
ПЪТИЩАТА НА КОПРИНАТА - НОВА ИСТОРИЯ НА СВЕТА - ПИТЪР ФРАНКОПАН - СИЕЛА
КОГАТО КАПЯТ КЕСТЕНИТЕ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
ИЗХОДЪТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- История на упойките в медицинската наука
- Лечителска дейност на отец Матей Преображенски
- История на лечението с чесън
Коментари към Солта – един от основните двигатели на цивилизациите през Античността и Средновековието