Смъртта не е края на пътя: невероятни погребални традиции от цял свят – I част
Погребенията, на които всеки от нас за съжаление му се е налагало да присъства, винаги са едни и същи. Роднини и приятели пристигат в черно, натъжени, подсмърчащи, с цветя или без цветя. Сбогуват се с починалия и после всички се запътват към градското гробище, където да го положат в земята вовеки.
Културният антрополог Кели Суейзи споделя някои различни и дори много странни за нас погребални традиции от цял свят. В някои части на планетата погребенията се превръщат в празненства, които траят дни, понякога и седмици. А в други, като Тибет, някои племена все още практикуват т. нар. ритуал екскарнация – тялото на починалия се разчленява и се хвърля по скалите като храна за орлите, които оглозгват меките тъкани и оставят само костите.
Погребалните практики са дълбоко заложени в културата на отделните народи и са повлияни от религията, вярванията и ценностите на хората. Вижте някои странни примери за погребения "извън нормата".
Джаз погребение в Ню Орлиънс
Това е едно от най-типичните преживявания в Ню Орлиънс, Луизиана. В погребенията на този колоритен американски град се преплитат западноафриканските, френските и афроамериканските традиции. Местните хора търсят баланса между радостта и скръбта, а погребалното шествие се предвожда от оркестър. В началото музикантите изпълняват тъжни погребални песни, но след полагането на ковчега в земята, те преминават към мажорните тоналности. Опечалените изпълняват очистителни танци, за да почетат живота на починалия.
Южнокорейски погребални мъниста
През 2000 г. в Южна Корея е приет закон, който повелява всеки, който погребе любим човек, да премахне гроба след 60 години. Заради привършващите гробищни парцели и новия закон, в азиатската страна кремацията набира все по-голяма популярност. Но някои семейства предпочитат останките на близките им да бъдат превърнати в мъниста, подобни на скъпоценни камъни, оцветени в тюркоазено, розово или черно. Тези "смъртни мъниста" после се пазят на видно място в дома им.
Филипинските погребални традиции
Във Филипинит живеят много етнически групи, които имат различни и уникални погребални практики. Бенгетите, които обитават северозападната част на държавата, завързват очите на мъртвите и ги поставят до главния вход на къщата си; съседите им тингуанци обличат починалите си близки в най-новите им дрехи, поставят ги седнали на стол и запалват цигара в устните им. Кавитените, които живеят близо до Манила, погребват мъртъвците си в издълбания ствол на дърво. Щом някой се разболее, те избират дърво, където ще го положат след смъртта му. Междувременно етническата група апайо, които живеят в северната част на острова, погребват мъртвите под кухните си.
снимки: ideas.ted.com; philosophyofscienceportal.blogspot.com; scoopwhoop.com; telegraph.co.uk
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЯМАТА РЕЧЕ 3-ЙОТО ВАКЪВЧЕТО - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
НовМАЛКА КНИГА ЗА ИКИГАЙ - КЕН МОГИ - СИЕЛА
СУВЪН ВЪПРОСИ ЗА ПРОСТОТО
ОСНОВИ НА МАГИЯТА ПАЗИТЕЛИТЕ НА ТАЙНСТВОТО МАКС ФРИЙДЪМ ЛОНГ
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ПЪТЕПИСИ ЗА ДУШАТА НА БЪЛГАРИЯ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Колко добре познавате руската кухня?
- Архангеловден – традиции и обичаи
- 15 странни традиции по света, за които може би не знаете нищо
- 16 изключително интересни традиции на африканците
- Фестивалът на голотата - японският "Хадака Мацури"
- Из лабиринтите на корейските кулинарни традиции и култура на хранене
- Погача за прощъпулник
- Защо славянката покривала косата си със забрадка?
- Бача пуш: Афганистанската традиция за отглеждане на момичета като момчета
Коментари към Смъртта не е края на пътя: невероятни погребални традиции от цял свят – I част