Скъпи мъже, равенството между половете не е само в полза на работещите майки
На някои хора може да им се стори странно, но мъжете винаги са играли важна роля в движението за женските права и равенството между половете. От Джон Стюарт Мил до Фредрик Дъглас мъжките съюзници отдавна подкрепят борбата срещу сексизма. Днес има много мъже, които са горди феминисти, но все пак предстои да се извърви още дълъг път, докато стигнем до желаната цел.
Макар и да е постигнат значителен напредък през последните години, мъжете все още доминират на властови позиции. А както показа поредица от неотдавнашни скандали, свързани с тормоз над жени, поведението на така наречения силен пол е повлияло и продължава да влияе негативно върху кариерното развитие на стотици жени. И тук говорим само за Западния свят. В Близкия изток дори не може да става въпрос за това, че жената има права.
За позитивна новина можем да смятаме, че с отбелязването на Международния ден на жената много мъже започнаха да признават важната роля, която нежният пол има за развитието на обществото. А тенденцията за това възприятие нараства все повече.
Ново проучване, проведено от Ипсос Мори, в сътрудничество с Global Institute for Women’s Leadership в King’s College London установи, че една трета от британските мъже смятат, че се очаква да направят своя принос, за да подкрепят равнопоставеността на жените.
Равенството обаче не идва само с промяна на привилегиите и задълженията на дамите. Господата също трябва да бъдат привилегировани или лишени от някои неща, за да се доближат до начина на живот на жената.
По-дългият родителски отпуск е едно добро начало
В изследването на Ипсос Мори се оказва, че 75% от хората в световен мащаб не са съгласни с твърдението, че жената е човекът, който трябва да си стои у дома и да гледа децата. Вероятно в България този тип мислене не е особено разпространен, но тенденциите сочат, чe се очаква развитие в този аспект.
Правителствената политика трябва да настигне тази нова реалност. Швеция и Норвегия доказаха със своята "бащина квота", че равенството между мъже е жени е възможно. Иновацията при тях е следната: Те отхвърлят варианта само майката да се грижи за децата си, затова част от родителския отпуск се поема задължително и само от бащата, т.е. излизат в отпуск по бащинство. А в случай, че бащата се откаже от ползването на този отпуск, семейството бива лишавано от майчинство като цяло.
По всичко личи, че тази стратегия има позитивен ефект върху бащинството на мъжете, а също така повлиява в дългосрочен план положително върху участието на господата в домакинската работа.
Каква е връзката на задължителното бащинство с равнопоставеността на жените
Сега се губи огромния ресурс от потенциал на жените, защото те отделят значително време от живота си (а в някои случаи и целия си живот), за да стоят у дома и да отглеждат и възпитават своите децата. Ако мъжът има възможност да подели това време с жената, и двамата ще могат да имат пълноценна връзка с рожбите си, без да жертват прекалено много от професионални си живот и потенциала на кариерата си.
В световен мащаб три четвърти (72%) от хората са съгласни, че работодателите трябва да улеснят мъжете в това отношение. В Западните държави работниците започват да изискват по-гъвкави варианти за работа, за да могат да прекарват повече време със семействата си. Все по-често се предлагат и позиции с гъвкаво работно време. Това е един от най-лесните, но и най-сигурни начини всички да подпомогнем развитието на половото равенство и да го отстоим. Давайки възможност на мъжете да бъдат на първо място родители, а след това работници, и възвръщайки професионалния живот на жените, които все още го жертват, за да гледат децата си сами у дома.
Редактор: Милена Минчева
Източник: theguardian.com
Снимки: freepik.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Как да приемем същността на другите хора
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
- Микроагресията на работното място
- Как да се борим с дискриминацията на работното място
- Жените в Япония са принудени да носят високи токчета
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- Комисията за защита от дискриминация установи, че здравните власти осъществяват тормоз по признак увреждане на болните от гноен хидраденит
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
Коментари към Скъпи мъже, равенството между половете не е само в полза на работещите майки