Семейство прекарва 20 години в борба за спасение на опустошена гора
Всяка година Земята губи около 18 милиона акра гори, което се равнява на площта на държавата Панама. Такива значителни промени в околната среда оказват отражение не само за хората, но и за редица животински видове, принудени да напуснат естествените си местообитания и да потърсят дом някъде другаде. Човечеството се бори да прекрати унищожаването на планетата чрез различен вид дейности.
Бразилската двойка Себастиао и Лелия Салгадо посвещава 20 години от живота си, за да превърне парчето пустош в рай за дивата природа.
Всичко започва с простичката мечта за спокоен живот.
През 1994 г. бразилският фотожурналист Себастиао Салгадо се завръща у дома от Източна Африка, където запечатва във фотографии ужасите на геноцида в Руанда. След това травматично преживяване той търси мир в зеленината на родната си земя в района на Минас Гераис в Бразилия.
Онова, което вижда там, е още по-опустошително. В продължение на няколко години богатата на растителност и животински видове гора се превръща в пустош - пресушени реки и без никаква следа от дива природа. Територията е била само 0.5% покрита с дървета. Салгадо е поразен от тази ужасяваща гледка.
По това време съпругата му Лелия прави неочаквано предложение, което впоследствие променя драстично техния живот.
Тя вярва, че гората може да бъде възстановена, ако двамата вложат усилия в спасяването й. Себастиао напълно подкрепя идеята й. Така двойката започва да изгражда наново гората. С течение на времето чудотворната трансформация се случва.
Мечтата за засаждане на гора става мечта и за други.
Салгадо засяват първото семе през 1998 г., но двама души не са достатъчни, за да се справят с толкова много работа. За да възстановят пустеещото парче от 1754 горски земи, двойката наема 24 души, които работят ден и нощ заедно със собствениците, изкореняват инвазивни плевели, засаждат на нов разсад и поливат растенията.
В същото време Себастиао започва да изгражда мрежа от ентусиазирани доброволци и партньори, които финансират и работят усърдно. За да привлече повече активисти в благородната кауза, двойката създава екологичната организация - Instituto Terra.
Основната цел на Instituto Terra е да възстанови екосистемата в района, като произвежда разсад от Атлантическите гори. Също така има амбициозна образователна кампания, която включва ученици, учители, фермери и местни служители. За да се повиши осведомеността по проблема, институтът дори предоставя съвети на фермери, миньори и други хора, работещи в горския регион.
Трудолюбивата работа на организацията е възнаградена - тропическите дървета, местни за региона, бързо започват да цъфтят отново, въпреки че тази област от десетилетия страда от тежко обезлесяване. Днес това е буйна гора, която е напълно преродена.
Резултатите се оказват наистина впечатляващи.
От 1998 г. насам двойката е засадила над 4 милиона фиданки на 293 вида дървета и е възстановила 1502 акра тропическа гора. Веднъж като безплодна земя, районът се превръща обратно в първоначалното си състояние на тропически рай.
Благодарение на новата гора, цялата екосистема е възстановена от нулата. Това залесяване води до възраждането на тропически микроклимат, което води до увеличаване на валежите и потоци, пълни с вода.
Изненадващо е, че здравата екосистема на новата гора спестява повече от местния пейзаж, но стимулира дивите животни да се върнат в района.
Завръщането им е най-важният положителен аспект на новата гора. Тъй като за тях в момента има достатъчно храна и защита, повече от 172 вида птици, 33 вида бозайници и 15 вида земноводни и влечуги са се прибрали у дома - много от тях са застрашени видове.
Примерът на семейство Салгадо ни доказва, че най-големите постижения могат да бъдат постигнати дори чрез най-малките стъпки и всеки от нас може да допринесе за защитата на нашата планета по свой собствен начин.
Редактор: Илияна Кръстева
Източник: brightside.me
Снимки: Фейсбук /Sebastião Salgado
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 12 от най-приказните и тайнствени гори в света – I част
- В Торино има вертикална гора, която служи като мембрана за шума и замърсяването
- Младите тропически гори поглъщат много повече въглероден двуокис
- Индиец засажда сам гора в продължение на 40 години
- Според учени от Вермонт старите гори са по-устойчиви на климатичните промени
- 12 от най-приказните и тайнствени гори в света – II част
- 9 страховити моста, които действително се използват
- Норвегия повече няма да реже дървета!
- Глобалното затопляне не е заплаха за уникалните гори на Амазонка
- Зловещата крива гора в Полша
Коментари към Семейство прекарва 20 години в борба за спасение на опустошена гора