Свят без тийнейджъри: историите на три момичета в Сирия

Пристигайки в Сирия, двете момичета попадат на един "средновековен свят", в който думата "тийнейджър" е неизвестно понятие.
Пътуването до Сирия на три момичета от Лондон, които са на път да станат "булки на джихада", поражда буря от вълнения в британските медии. Причините за това тяхно решение са комплексни и е твърде вероятно никога да не ги разберем. Изкушението на младите жени от благочестиви семейства по "лошо момче с пистолет" в никакъв случай не трябва да се подценява. В момента трите момичета живеят в ISIL (Сунитската джихадистка организация “Ислямски емират в Ирак и Леванта”), където има много различни нагласи към тийнейджърите, отколкото тези във Великобритания, например. Модерното разбиране на западния свят за "тийнейджър" не оказва никакво влияние за ISIL.
Терминът "тийнейджър" се появява през миналия век първоначално в западните държави и най-вече в САЩ. Идеята, че детството продължава по един или друг начин в периода на "тийнейджърските години" не само е чужда на сирийския джихад, но и до скоро е напълно непозната дори в Европа. До голяма степен децата в средновековна Европа биват разглеждани като "прото възрастни" и желанието да бъдат присъединени към възрастните е голямо. Бракът се счита за необходимост от католическата църква в средновековния запад: 12 годишна възраст за момичетата и 14 за момчетата. Известни примери са Маргарет Бюфорт, която е омъжена на 12 и става майка на 13 и Елинор Аквитанска — омъжена на 15 за краля на Франция Луи 6. За заможните момичета възрастта от 15 години следва да им доставя достатъчно размисли за един сполучлив брак. По-надолу в социалната стълбица брака се състои малко по-късно поради икономически опасения — като проблеми с приготвянето на зестра и други.
Ако се погледне по-отблизо и задълбочено желанието на тези момичета от Лондон да се превърнат в "булки на джихада", на "лошото момче", да му родят деца и да се грижат за домакинството му, се откроява "средновековното" в това начинание. Те пътуват до ислямската държава, където това тяхно желание изглежда по-осъществимо. В тези държави удълженото детство (тийнейджърство) както знаем не съществува. Детството (особено за момичетата) не съществува, тъй като бракът е желателно да се състои на 9 годишна възраст. Ранният брак и отглеждането на децата е наложително за момичета и жени, независимо от тяхната възраст. Пътуването на тези момичета в известна степен е пътуване назад във времето. Те ще водят живот,какъвто са водили жените от средновековна Европа. Лондонските момичета сега живеят спрямо културна система, която налага представата за идеалната жена.
Всеки има правото да взима решения за собствения си живот, но повечето от техните съвременници се питат защо биха могли обикновени британски момичета да предпочетат такъв живот и какво ги е подтикнало да го направят?
Източник: http://www.historytoday.com/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАЗГОВОРИ С МОЯТА КОТКА - ЕДУАРДО ХАУРЕГИ - ХЕРМЕС
КУНДАЛИНИ - МАЙКАТА НА ВСЕЛЕНАТА - РИШИ СИНГХ ГЕРВАЛ
ТАЙНИТЕ НА АЮРВЕДИЧЕСКИЯ МАСАЖ - СИСТЕМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ТЯЛОТО И ДУШАТА - АТРЕЯ
ЧОВЕШКИЯТ ЦИКЪЛ - ШРИ ОРОБИНДО
СИНТЕЗЪТ НА ЙОГА - ТОМ I - ШРИ ОРОБИНДО
БХАКТИ ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Пубертет при момичета
- Акупресура
- Диференциране на пола
- Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
Коментари към Свят без тийнейджъри: историите на три момичета в Сирия