Подем на изкуството в Хонконг: "Арт Базел" и отвъд
Културната сцена в Хонконг обхваща всичко - от първокласни изложения с блокбъстър творби до улично изкуство и произведения на местната общност. |
Вечният въпрос: как започваш с празно платно и стигаш до продукт за милиони долари? За малко повече от десетилетие пазарът на изкуствата в Хонконг се превръща в трети по големина в света, като го задминават само Лондон и Ню Йорк. Изложенията и галериите в града процъфтяват, а местното и улично изкуство преуспява заедно с тях. По-голямата част от пазара на изкуствата в Хонконг произхожда от изложението "Art HK", създадено през 2008 г., което цели да предизвика интереса на начинаещите арт инвеститори, а и на вече установените западни ценители на съвременното китайско изкуство. Панаирът става хит през 2013 г. "Арт Базел" купува "Art HK" и го прави световноизвестен.
Годишното шоу, което тази година ще се проведе между 9 и 31 март, е крайъгълният камък на града – неговият успех привлича други панаири на изкуството, като "Art Central", който планирано съвпада с "Арт Базел", но запазва по-азиатски фокус. Азиатският панаир за съвременно изкуство се провежда два пъти годишно и е много по-интимно събитие, което заема няколко етажа от "Conrad Hotel". "Майският панаир на изкуствата" омагьосва новите купувачи. Аукционите в "Сотбис" и "Кристин" поставят световни рекорди, тъгувайки с всичко - от розови диаманти до уиски.
Съвсем новата "H Queen’s tower", разположена в сърцето на Хонконг, се фокусира върху луксозното изкуство в зала на приземния етаж.
Докато сте в района, внушителната сграда "Pedder" отдавна е дом на някой от най-престижните галерии на града и едно пътуване по коридорите й може да зарадва стотици галеристи.
Що се отнася до общинските галерии, градът изостава – Музеят на изкуството в Хонконг е единственият значим публичен музей в Хонконг, който до момента е в процес на многогодишен ремонт. Но това следва да се промени през 2019 г. с откриването на "M+" музея за визуално изкуство. Този огромен обект от 40 000 кв. м., разположен на брега на West Kowloon, ще приюти колекцията на Uli Sigg – една от най-големите в света за съвременно китайско изкуство.
Докато международните марки нахлуват, местните за Хонконг галерии се опитват да си проправят път. Преди време градските галерии се разполагат основно по Hollywood Road с магазините за изкуства и антики. Но увеличаването на наемите ги отдалечава от естествения им хабитат и скорошното откриване на новия лъч на метрото позволява преобразуването на бившия индустриален район Wong Chuk Hang в център на изкуствата.
Настанени в складови сгради, галеристите и художниците имат възможност да упражнят креативността си, като създават мащабни инсталации и изложби – нещо, което е било неосъществимо в предишните условия. Дори по улиците на града изкуството оживява както никога досега – за това говори Ежегодният фестивал на уличното изкуство и приливът от международни улични артисти по Хонконгските булеварди.
По статията работи: Наталия Тотева
Източници: theguardian.com, hqueens.com, tripadvisor.com, hong-kong-travelblog.com, pinterest.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРАБСКОТО ЛЮБОВНО ИЗКУСТВО - ШЕЙХ НЕВЗАФИ
ТРАКТАТИ ЗА ВОЕННОТО ИЗКУСТВО - СУНДЗЪ, УДЗЪ - ШАМБАЛА
ТРАДИЦИОНЕН ШАОЛИН ЦЮАН ТОМ II - ЮЖЕН ШАОЛИН
ПЕРФЕКТНО ДОКОСВАНЕ - ЕЛИЗАБЕТ ЛОУЕЛ - ХЕРМЕС
МОМИЧЕТО С ЯГОДИТЕ - ЛИЗА СТРЬОМЕ - ХЕРМЕС
МЪЖЪТ ОТ КОНСТАНТИНОПОЛ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- 25 интересни картини, създадени от най-обикновени камъчета
- Историята за молещите ръце
- Арт терапия или как изкуството лекува
- 12 изключителни арт инсталации, които ще ви удивят
- 13 литературни откъса, които ще променят живота ви
- Поглед към българското кино: филмът "Вилна зона" (1975)
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
- Поглед към българското кино: филмът "Дами канят" (1980)
- Кравичка от домат - карвинг за начинаещи
- Поглед към българското кино: филмът "Куче в чекмедже" (1982)
Коментари към Подем на изкуството в Хонконг: "Арт Базел" и отвъд