Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
Пабло Пинеда е личност с необикновена история. Той е превърнал живота си в постоянно обучение. Пинеда, който към днешна дата е на 42 години, остава в историята като първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж и се реализира в различни сфери. Той е писател, учител, актьор, телевизионен водещ и говорител на TED. "
„Трябва да се биете, за да бъдете част от обществото, в което „нормалните“ са приети, докато другите с генетични аномалии отиват при специализирани организации, при родителите си или живеят в техния си малък свят. Опитвам се да променя това“, казва Пинеда пред BBC в интервю преди няколко години.
Преди 45 години светът беше различно място и историята на Пабло можеше да приключи фатално, но при него всичко се развива по друг начин. След като излиза автобиографичен филм с негово участие, Пабло става световноизвестен. Но в родния му град Малага отдавна знаят кой е той.
Семейството е всичко
Пинеда споделя, че дължи голяма част от успеха си на родителите си.
Пабло Пинеда е роден на 5 август 1974 г. Той е четвъртото дете в семейството на домакиня и театрален режисьор. Майката, която е заета с по-големите братя на Пабло, не забелязва, че бебето е по-различно от останалите. Бащата е по-наблюдателен и не след дълго разбира за състоянието на детето си. Три месеца по-късно той решава да разкрие истината на съпругата си.
След 3 дни плач майка му Мария Тереза решава, че фактът, че синът й е генетично „различен“, изобщо не трябва да влияе на живота му.
Така че родителите му решават да не третират малкия Пабло по различен начин от неговите братя. Те не се въртят постоянно около него, не му помагат да се облича, не настояват да си намери приятели, а му дават цялата си любов. Може би точно това определя хода на бъдещия му живот.
Бащата на Пабло, директор на театър, е образован човек, всеки ден чете книги на сина си и дори му преподава чужди езици, включително латински. А майка му често говори с него за съвременния живот в обществото.
В резултат на това на 5-годишна възраст Пабло тръгва на училище, изненадвайки учителите си с остър ум и дълбоки познания.
Всъщност в училище Пабло научава, че е различен от другите деца. Когато е на 7 години учителят му решава да му разкрие истината. Когато момчето чува, че има Синдром на Даун, то пита: "Това означава ли, че съм глупав?" И когато чува категоричния отговор “не”, решава да не обръща внимание на това.
Синдромът на Даун е заболяване, при което човек, който има една допълнителна трета хромозома, но именно тази хромозома въздейства върху редица физиологични характеристики: дълъг език, нисък ръст, нисък мускулен тонус, дебели пръсти и забавено умствено развитие. А Пабло Пинеда успява да превърне всички тези дефекти в предимства.
Ниският мускулен тонус му дава невероятна гъвкавост: например той може да направи поза лотос без никакви усилия. Дългият му език е просто още една причина да работи върху произношението си.
Ежедневието на Пабло преминава по един и същи начин. В продължение на 6-7 часа на ден той изучава нови материали. За да се концентрира по-добре, си пуска силна ритмична музика.
След като завършва училище, хората в Испания започват да дават възможност и на други деца със Синдром на Даун да посещават часовете в редовните училища.
Като студент с този вид генетична аномалия, младият Пинеда изпитва редица трудности със социализацията. Колегите не му обръщат внимание (не говорят с него и се страхуват да го докоснат) до втората година, а професорите се отнасят скептично към него.
В онзи момент Пабло се чувства напълно безпомощен и той дори иска да напусне колежа. Но успява да намери силата да остане и осъзнава, че мнението на останалите никога повече няма да повлияе на решенията му в живота.
Церемонията по завършването на колежа е най-щастливият момент в неговия живот. Хората го аплодират силно, когато се качва на сцената, за да получи дипломата си.
От този момент популярността му е огромна. Думата „единствен“ не се появява само в неговия колежански албум. Той е единственият в Европа сред хората със Синдром на Даун с висше образование, с няколко дипломи, включително по изобразително изкуство и педагогическа психология, единственият професор и единственият испанец със Синдром на Даун, който играе главна роля във филм.
През 2009 г., когато филмът Me Too е пуснат, целият свят разбира за съществуването на тази личност. Зрителите и критиците не скриват сълзите и емоциите си.
Журито на Международния филмов фестивал в Сан Себастиан му присъжда наградата за най-добър актьор.
(Не) възможната любов
Сюжетът на филма е базиран на личната история на Пабло. В лентата е засегната и темата за невъзможната любов между човек със Синдром на Даун и обикновено момиче.
Според Пабло любовта е най-трудното нещо. Той е сигурен, че момичетата никога няма да се върнат у дома и да кажат на родителите си: „Мамо! Татко! Влюбих се в човек със Синдрома на Даун! Те искат стабилност. Така че един закръглен нисък испанец трябва да се бори за любов”. И в онзи момент той губи тази борба.
Но Пабло Пинеда не се обезкуражава. Той казва, че се е влюбвал стотици пъти и никога не мисли, за това като за трагедия, дори когато едно момиче казва, че просто иска да бъде приятел с него. А и приятелите в живота му всъщност са дори много повече, отколкото той някога е мечтал.
Кметът на Малага му дава награда и преименува площада на негово име. Пабло сега е в списъка на най-известните граждани на Малага заедно с Пабло Пикасо и Антонио Бандерас, които също са родени в този град.
Пабло е достатъчно заможен, за да си направи пластична операция на лицето. Той може да промени лицето си и да премахне видимите признаци на генетичната аномалия. Но той не иска да го прави - приема себе си, такъв какъвто е.
Към днешна дата Пинеда живее в родния си град Малага заедно с майка си (баща му си отива от този свят преди 6 години). Той е преподавател, прекарва много време в благотворителна дейност, сътрудничи си с фондацията Adecco, с която разработва програма за социалното включване на хората с увреждания.
Той пътува и до други страни, среща се с хора, които имат Синдром на Даун, и им помага да вярват в себе си, както и да си намерят работа.
Пабло решава да си вземе почивка от актьорската професия (участва в общо три филма), защото продължаването му ще означава, че ще пресъздава на екран чужди истории, а той иска да разкаже за собствените си - за противоречивата природа у хората, разрушаване на стереотипите и промяна на света към по-добро.
brightside.me
- Самотен мъж осиновява бебе със Синдром на Даун, което е отхвърлено 20 пъти
- Тийнейджърка със синдрома на Даун ще дефилира на седмицата на модата в Ню Йорк (галерия)
- Запознайте се с Маделин Стюарт – едно момиче със Синдрома на Даун, което е решено да бъде модел (галерия)
- Вижте очарователната серия на фотографът, който кара сина си с диагноза "Синдрома на Даун" да полети
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Арнолд Гезел и теориите му за детското развитие от първата половина на миналия век
- Д-р Джон Даун – от монголоидните идиоти до синдрома на Даун
- Вяра със Синдром на Даун – за вярата и щастието да си родител на слънчево дете
- Шампионка по гимнастика със Синдром на Даун работи като модел
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Терапиите с хормона GnRH – изключително обещаващи за лечението на синдрома на Даун
- На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун
- Самотен мъж осиновява бебе със Синдром на Даун, което е отхвърлено 20 пъти
- Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
- Доктор Джорджиана Джагиело и медицинската й практика в областта на репродуктивната ендокринология
Коментари към Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж