Вижте реакцията на момиче със синдрома на Даун, когато научава, че ще може да продължи образованието си (Видео)

Деми току-що е завършила гимназия и в това видео виждаме как отваря писмото, чрез което университетът Милърсвил я информира, че е приета в учебното заведение. Вълнението на Деми може да бъде разчетено чрез езика на тялото й и без човек да знае английски или да разбира какъв е поводът за него. Деми изглежда безкрайно щастлива, горда и благодарна. Тя видимо се чувства така, както трябва да се чувства всяко дете на нейната възраст, следвайки мечтите си.
Все повече американски деца като Деми, която е родена със Синдрома на Даун, получават реалната възможност да продължат образованието си и да имат равен старт с онези, на които не се налага да компенсират състояния, свързани с интелектуални затруднения. Тя е едно от стотиците деца, обхванати от програмата D.R.E.A.M. Partnership, създадена и ръководена от родители и професионалисти, които имат задълбочени наблюдения над студентите с интелектуални затруднения, които продължават образованието си след гимназията. Благодарение на програми като D.R.E.A.M. Partnership, това е възможно не само в Пенсилвания, но и в други щати.
Синдром на Даун, известен още като тризомия 21, е генетично заболяване, причинено от наличието на цяло или на частично трето копие от тази хромозома. Обичайни се свързва с изоставане в растежа, характерни изменения на чертите на лицето и леки до средни интелектуални нарушения. Средното IQ на младежите със Синдром на Даун е 50 – еквивалентът на менталната възраст на 8-9-годишно дете, но може да варира в широки граници.
Тризомията може да бъде идентифицирана у плода още по време на ембрионалното развитие чрез пренатални скрининги и диагностични изследвания, както и непосредствено след раждането чрез наблюдение и генетични тестове. От въвеждането на скринингите като обичайна практика в хода на наблюдението на бременността в много от случаите на установяване на това хромозомно заболяване бременността се прекъсва. За хората, родени с този синдром, е препоръчително редовно да следят здравословното си състояние за определени проблеми, произтичащи от тази геномна мутация.
Образованието и правилните грижи за хората със Синдром на Даун доказано подобряват качеството на живот. Според актуалната статистика около 20% от страдащите от това хромозомно изменение американски граждани имат трудова заетост на заплата, но много от тях се нуждаят от защитена работна среда. Средната продължителност на хората със Синдром на Даун при подходящи здравни грижи и добър стандарт на живот е между 50 и 60.
21 март е обявен и признат в цял свят за Ден на хората със Синдром на Даун. Датата не е избрана случайно – както стана дума по-горе, тази геномна мутация засяга 21-вата хомоложна двойка, а 3 (март) символизира утрояването на хромозома 21.
По данни от 2013 година, у нас средно годишно се раждат около 100 деца със Синдром на Даун. Както е известно, хромозомните аномалии се изявяват по-често, когато възрастта на майката надвишава 35 години. В помощ на родителите на деца със Синдром на Даун и на самите деца, които имат нужда от съдействие за успешна социална адаптация и интеграция в обществото, работи Национално сдружение на родителите на деца със Синдром на Даун.
-
Тийнейджърка със синдрома на Даун ще дефилира на седмицата на модата в Ню Йорк (галерия)
-
Запознайте се с Маделин Стюарт – едно момиче със Синдрома на Даун, което е решено да бъде модел (галерия)
-
Вижте очарователната серия на фотографът, който кара сина си с диагноза "Синдрома на Даун" да полети
-
Крис Никич – първият атлет със синдром на Даун, участвал в тежкия триатлон Ironman
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Д-р Джон Даун – от монголоидните идиоти до синдрома на Даун
- Синдром на Даун: Основната причина може би е допълнителната ДНК, а не тризомията
- Шампионка по гимнастика със Синдром на Даун работи като модел
- Пабло Пинеда - първият европеец със Синдром на Даун, който завършва колеж
- Доктор Джорджиана Джагиело и медицинската й практика в областта на репродуктивната ендокринология
- Каква работа могат да извършват хората със Синдром на Даун?
- Болести, наречени на своите откриватели
- Модели със Синдром на Даун от цял свят в проект за радикалната красота
- Само 30 процента от бременните у нас се изследват за синдрома на Даун
- „Моят принос към общността“ е мотото на тазгодишния Световен ден на Синдрома на Даун
Коментари към Вижте реакцията на момиче със синдрома на Даун, когато научава, че ще може да продължи образованието си (Видео)