Операция за смяна на пола – какво включва и как протича
Операцията за смяна на пола е важен и решаващ етап в живота на хора, които страдат от полов идентитет или полова дисфория. И въпреки че за мнозина тя е свързана единствено с физическите промени в тялото, всъщност процедурата засяга всички аспекти от живота на пациента.
Колко хора се подлагат на операция за смяна на пола в САЩ
Трудно е да се изчисли с точност, но според Encyclopedia of Surgery „броят на извършените процедури всяка година на територията на САЩ е между 100 и 500“. В световен мащаб броят им е два до пет пъти по-голям. Марси Бауърс, акушер-гинеколог от Калифорния, която е трансджендър и извършва операции за смяна на пола, споделя, че самата тя извършва около 200 на година, като 3/4 от тях са за преминаване от мъжки в женски пол.
Лекарят от Илинойс Фред Етнър работи с пациенти, които са решили да сменят пола си, като по негови наблюдения едва 25%-30% от трансджендърите се подлагат на каквато и да било хирургична интервенция.
Коя е първата стъпка
Стандартът на Световната организация за опазване здравето на трансджендърните пациенти (WPATH) гласи, че първото, което всеки от тях е добре да направи, е да се консултира с експерт по психично здраве, за да му бъде поставена диагноза и назначена психотерапия. При потвърдена диагноза разстройство на половия идентитет или полова дисфория и писмо препоръка от терапевта, пациентът може да стартира процедурата, като в началото се подлага на хормонална терапия. След нейното приключване обикновено настъпва период, в който той живее открито като представител на срещуположния пол и едва тогава се обсъжда извършването на операция за смяна на външни полови белези и корекции в други части на тялото.
Ролята на хормоните при хората, които искат да сменят пола си
Андрогените се предписват на жените, за да развият вторични мъжки полови белези като брада и окосмение по тялото. Естрогенът и антиандрогените се приемат от мъжете с цел да променят мускулатурата, кожата и разпределението на мазнините и да изглеждат по-женствени. Тези два вида препарати също така намаляват окосмяването.
Етнър допълва обаче, че най-важната задача на хормоните всъщност не е промяната във външния вид, а да облекчат симптомите на дисфория, които измъчват години наред трансджендър пациентите. В рамките на 1-2 месеца телата и мозъците им се синхронизират, което води до облекчаване на състоянието.
Експертът допълва: „Хората много бързо започват да усещат промяната в себе си. Мозъкът им вече попада под въздействието на хормона и те се чувстват и държат различно. Първият ефект е ефектът именно в мозъка.“
Хирурзите, които следват твърде високите според някои стандарти на WPATH, в повечето случаи настояват бъдещите им пациенти да прекарат поне година в предпочитаната от тях полова роля. Това означава да ходят на училище или работа, да участват в благотворителни дейности, да променят собствените си имена и да докажат, че има и други хора, освен техните терапевти, които могат да потвърдят, че успешно се вписват в обществото.
Какво се случва по време на самата операция за смяна на пола?
По-евтина, лесна за извършване и успешна е операцията за преминаване от мъжки към женски пол. Затова и по-малко жени имат смелостта да се оперират, смята Бауърс.
От мъжки към женски пол
Операцията за превръщането на мъж в жена включва премахване на тестисите и голяма част от пениса, както и скъсяване на уретрата. Експертите използват излишната кожа за създаването на относително функционална вагина. С помощта на части от пениса може да се създаде и клитор, без който удоволствието по време на сексуален акт не би било толкова голямо. Вътрешните органи също се променят, така че да доближават максимално нормалното женско тяло. Простатата не се премахва.
От женски към мъжки пол
По време на операцията за преминаване от женски към мъжки пол се извършват две отделни процедури по отстраняване на гърдите, матката и яйчниците – мастектомия и хистеректомия. Най-скъпо е създаването на фалос, за което обикновено се използва тъкан от ръката (между лакътя и китката) или от друга част на тялото. Удължаването на уретрата с цел уриниране в изправено положение е може би най-трудната част от целия процес, допълва още Бауърс. Имплантират се и тестиси, което отнема между 4 и 5 часа.
На какви други операции се подлага човек, който иска да смени пола си?
Понякога мъжете се подлагат на пластична операция, за да изглеждат „по-женствени“, което може да включва корекция на очите, носа, веждите, брадичката и линията, откъдето започва косата. Някои от тях желаят също така да им бъде намалена адамовата ябълка, за да не изпъква толкова. Възможно е да бъде извършено и изграждане на гърди.
Колко струва целият набор от операции за смяна на пола?
Бауърс и Етнър изчисляват, че ако една американска жена желае да се подложи на всички хирургични интервенции, за да се превърне в мъж, ще трябва да заплати поне 75 000 долара. Операцията за преминаване от мъжки към женски пол е по-евтина и варира между 40 000 и 50 000 долара. Някои пациенти предпочитат да пътуват до Тайланд и да се оперират там, тъй като цените са значително по-ниски.
Често ли има пациенти, които съжаляват, че са сменили пола си?
Според експертите повечето пациенти не съжаляват. Бауърс пояснява, че едва двама от 1300 души, които тя е оперирала, са пожелали старите си тела.
Възможни негативни последици от смяната на пола
За съжаление, операцията за смяна на пола не решава всички проблеми, с които се сблъскват хората с полова дисфория. Промяната често е съпроводена от раздяла с брачен партньор, роднини, приятели или с напускане на работа. Пациентите може да се чувстват много самотни особено ако решат да започнат нов живот и се преместят да живеят на друго място.
Университетът Johns Hopkins University е една от първите здравни институции, която започва да извършва операции за смяна на пола през 60-те години на миналия век. След като обаче става ясно, че това не помага по никакъв начин на трансджендърните хора, университетът спира да предлага тази медицинска услуга.
През 2011 г. експерти от институт Karolinska провеждат изследване върху 324 транссексуални шведски граждани, което разкрива, че „оперативната смяна на пола увеличава риска от смърт, суицидно поведение и психични нарушения“.
Бауърс и Етнър също смятат, че, макар да облекчава симптомите на полова дисфория, операцията за смяна на пола може да се окаже недостатъчна за лечението на транссексуалност. Специалистите са на мнение, че професионалната и адекватна психиатрична помощ и соматичната терапия са чудесни алтернативи за пациентите.
Полова идентичност Половата идентичност се свързва с усещането на всеки от нас за пола, към който принадлежи. Има малка група хора, при които то не съвпада с пола, с който са родени. |
- Here’s how sex reassignment surgery works: https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/02/09/heres-how-sex-reassignment-surgery-works
- Crucial Things To Know About The Working of Sex Reassignment Surgery: https://vjtransgenderclinics.com/blog/working-of-sex-reassignment-surgery
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Какви са разликите между биологичния пол, социалната полова роля, половата идентичност и сексуалната ориентация
- Кожата в която живея: 7 известни и красиви жени, които някога са били мъже
- По следите на световните конкурси. Модерно или заклеймено е да бъдеш транс
- Полова дисфория при децата и съпътстващи психологически проблеми
- В Русия влиза в сила закон, който забранява смяната на пола
- Операциите за потвърждаване на пола в САЩ са увеличени драстично за времето от 2016 г.до 2019 г.
- Служителите от ЛГБТ общността са въвлечени в повече конфликти на работното място
Коментари към Операция за смяна на пола – какво включва и как протича