Няколко факта за вредите от модната индустрия
По целия свят хората купуват все повече и повече дрехи, и цялото това разрастване на модния пазар, постоянно налагащ нови стилове и предлагащ евтини и достъпни стоки се отразява пагубно на околната среда. Според статистики, от пет години насам хората купуват с 60% повече облекла, отколкото са купували преди 20 години. Модната индустрия произвежда около 10% от общите въглеродни емисии, които оставяме на Земята, причинител е за пресъхването на много водни източници и замърсява изненадващо много реки.
Така се зароди и понятието "бърза мода" и промени начина, по който се обличаме, променяйки със себе си и начина, по който възприемаме дрехите и действията ни спрямо тях. Купуваме повече от когато и да било, носим много по-малко, а някои дрехи не обличаме нито един път. И докато гардеробите ни преливат от рядко носени дрехи, ние се отнасяме към тях като към вещи за еднократна употреба. Модата се превърна в един безкраен поток от непрестанни новини и тенденции, където комерсиализацията и рекламирането й ни водят към пропастта на едно нелогично свръхпотребление и материализъм. Да пазим и ценим дрехите си вече не е модерно.
Към цялата картинка добавяме и факта, че всяка година близо 85% от всички текстилни продукти се изхвърлят, а голяма част от дрехите при пране отделят хиляди микропластмасови частици, още известни като микрофибри. Полиестера, найлона, акрила и всички останали синтетични влакна са форми на пластмаса и в световен мащаб съставляват близо 60% от материалите в дрехите, които носим. Синтетичните пластмасови фибри са евтини и изключително издръжливи, и осигуряват разтягане и дишане в спортните облекла, но и топлина и здравина в зимните дрехи.
Представяме ви някои от най-значимите следи, които бързата мода оставя върху околната среда.
- Модната индустрия почти се е удвоила от 2000 година насам.
- Въпреки че купуваме 60% повече дрехи, отколкото през 2000 г., ги пазим два пъти по-малко.
- В Европа модните компании през 2000 г. представят по 2 колекции - през 2011 г. предлаганите колекции скачат на 5.
- Някои марки представят дори повече - "Зара" изкарва 24 колекции годишно, а "H&M" - между 12 и 16.
- Голяма част от всички тези дрехи свършват в сметищата. Около един камион с дрехи се изгаря или изхвърля всяка секунда.
- Общо 85% от текстилните изделия се изхвърлят годишно - точно колкото да напълним пристанището на Сидни (това е едно от най-големите и най-дълбоките пристанища в света, с дължина от 18 км, с обща площ от 54 кв. км).
- Междувременно, прането на дрехи отделя 500 хиляди тона микрофибри в океаните годишно - еквивалентно на 50 милиарда пластмасови бутилки.
- Много от тези фибри са полиестер, съставляващ 60% от дрехите. Производството на полиестер отделя два до три пъти повече въглеродни емисии от производството на памук, а и полиестера не се разгражда в океаните.
- От доклад на Международния съюз за защита на природата от 2017 става ясно, че около 35% от тези микропластмаси (много малки парченца пластмаса, която никога не може да се разгради) в океаните идват от прането на синтетичен текстил като полиестера.
- Микрочастиците съставляват общо 31% от пластмасовото замърсяване в океаните.
- Модната индустрия е отговорна за 10% от въглеродните емисии.
- Това са повече емисии от всички международни полети и морското корабоплаване взети заедно.
- Модната индустрия също е и втория най-голям потребител на вода в световен мащаб.
- Производството на една памучна тениска изразходва около 2700 литра вода. Това е достатъчно количество вода за един човек, пиещ по осем чаши на ден, за около 3 години и половина.
- Около 7600 литра вода се изразходват за производството на 1 чифт дънки. Това се равнява на консумацията на вода на човек, пиещ по 8 чаши на ден, за цели 10 години.
- В Узбекистан, например, производството на памук е изразходвало толкова много вода, че Аралско море пресъхва 50 години след като започнали да произвеждат памук. В миналото Аралското море е било едно от четирите най-големи в света, а в момента е пустиня с няколко малки езерца, пръснати из нея.
- Модната индустрия е основен воден замърсител и в друго перо. Боядисването на текстил е втория най-сериозен замърсител на водата в света, тъй като остатъчната вода от боядисването се изхвърля в канавки, поточета и реки.
- Боядисването на текстил използва вода, достатъчна да напълни 2 милиона олимпийски стадиона годишно.
Някои производители на дрехи започват да обръщат внимание на екологичния отпечатък от производството си и се включват в инициативи за намаляване на текстилното замърсяване, като произвеждат памук чрез по-устойчиви практики. ООН стартира Алианс за устойчива мода, който координира усилията на различните агенции в стремежа им да направят модната индустрия по-малко вредна.
World Economic Forum, Greenpeace
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОФИЧИНА ТОСКАНА ПОЧИСТВАЩ ТВЪРД ДЕТЕРГЕНТ С ДОМАТИ 50 г
БИЛКА АКВА НЕЙЧЪР МИЦЕЛАРНА ПОЧИСТВАЩА ПЯНА ЗА ЛИЦЕ С НАТУРАЛНА ВОДА ОТ КРАСТАВИЦА 140 мл
БИФАС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ SORBET ANTI - POLLUTION 50 мл
БИОНИКЕ DEFENCE HAIR ШАМПОАН ЗА КОСА ПРОТИВ СУХ ПЪРХОТ 200 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 200 мл
РЕНЕ ФЮРТЕРЕР НАТУРИА НЕЖЕН МИЦЕЛАРЕН ШАМПОАН ЗА ЧЕСТА УПОТРЕБА 400 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Замърсяването на въздуха е свързано с повишен риск от екзема
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Избягване на замърсена вода
- Водите на река Нил са силно замърсени
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Използвайте 4 трика за лесно почистване с бял оцет
- Как да предпазим децата си от замърсения въздух
- Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
Коментари към Няколко факта за вредите от модната индустрия