Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите
Учудващо или не, Нова Зеландия е класирана на едно от последните места в класация, която подрежда страните по жизнен стандарт. Незавидното място, на което е класирана островната държава, се дължи изцяло на отговорите на имигранти на въпроси, свързани с начина и качеството на живот.
Класацията
Организацията InterNations – най-голямата мрежа в света за хора, живеещи и работещи в чужбина – анкетира близо 12 000 респонденти от 177 различни националности, живеещи в 181 държави. Основният въпрос към анкетираните е как оценяват страните, където са решили да се преселят, по отношение на различни фактори, включително качество на живот, разходи на домакинството, безопасност, финансови перспективи, бюрокрация и приемане от обществото.
В класацията, включваща 52 държави – страните, за които размерът на извадката е достатъчно голям – Нова Зеландия се нарежда на незавидното 51 място. След островната държава се класира единствено Кувейт.
Мексико е държавата, която заема първо място с особено високи резултати в категориите за лични финанси и лекота на установяване. Останалите държави в първите пет с най-висок жизнен стандарт, оценен от имигрантите, са Индонезия, Тайван, Португалия и Испания.
Австралия, която се нарежда на девето място в класацията, е оценена положително от имигрантите в страната, които са много по-склонни да дадат висока оценка на икономиката. Също така анкетата разкрива, че голяма част от анкетираните са на мнение, че работното време и заплащането са справедливи.
На какво се дължи слабото представяне на Нова Зеландия?
Класирането на Нова Зеландия обаче може да е изненада за мнозина. По време на пандемията от COVID-19 част от големите градове в страната бяха определени като най-подходящите за живеене в света и преместването в тях се превърна в често срещано явление сред американските граждани, недоволни от политическата перспектива в собствената си страна.
Слабото представяне на страната се дължи на по-ниските заплати и високите разходи за живот. Нова Зеландия е държавата с най-лоши резултати в оценяването на личните финанси – 49% от респондентите заявяват, че разполагаемият доход на домакинството им не е достатъчен, за да водят комфортен живот, в сравнение с 28% в световен мащаб. Що се отнася до общите разходи за живот, 75% оценяват страната отрицателно в сравнение с 35% в световен мащаб.
Нова Зеландия също се класира под глобалните средни стойности за справедливо заплащане, професионално развитие и справедливо работно време. „Разходите за живот в Нова Зеландия са твърде високи в сравнение със заплатите.“, споделя един респондент от Ботсвана. Емигрант от Индия пък изразява своята загриженост относно „нарастващото разделение между бедни и богати“.
>>> Как бруталната социална система на Нова Зеландия създава престъпници
В момента Нова Зеландия е в разгара на това, което опозиционните политици наричат „криза на разходите за живот“, с нарастващи цени на хранителни стоки, горива и жилища.
Околната среда и климатът са единственият показател, по който Нова Зеландия се класира на едно от първите места в класацията. Природата на островната държава е високо оценена от 95% от анкетираните, а 84% поставят добра оценка на възможностите за развлекателни спортове.
Много млади хора напускат Нова Зеландия
Последните данни на Stats NZ, правителствена агенция за данни и статистика, показват, че от началото на годината до месец март 7300 души повече са напуснали, отколкото са влезли в страната. Миграционната статистика бележи драматична промяна от началото на пандемията, когато затварянето на границите и относителната безопасност в Нова Зеландия попречиха на мнозина да напуснат.
В момента много новозеландци – особено млади професионалисти и висшисти – емигрират в чужбина. Някои са водени от трудните икономически условия в Нова Зеландия, която се бори с висока инфлация (6,9%), недостъпни жилища и изключително високи разходи за живот – цените на хранителните стоки, горивата, наемите и лихвите по ипотечните кредити се покачват.
„Трудностите при намирането на служители са изключително големи в цялата страна – по-малко население в трудоспособна възраст в сравнение с предходната година във време, когато всички отчаяно търсят работници. Това само засилва натиска, на който са подложени работодателите.“, коментира Брад Олсен, главен икономист и директор на Infometrics.
- 100% pure rip-off? New Zealand voted second-worst place to move to: https://www.theguardian.com/world/2022/jul/14/100-pure-rip-off-new-zealand-voted-second-worst-place-to-move-to
- More people leaving New Zealand than entering as young flee high cost of living: https://www.theguardian.com/world/2022/may/18/more-people-leaving-new-zealand-than-entering-as-young-flee-high-cost-of-living
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Какво е отношението ви към имигрантите в България?
- Защо българите заминават в чужбина?
- Какво би задържало младите лекари в България?
- Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети
- Осмото чудо на света се крие под разрухата от един вулкан
- Одобриха промените за прилагането на закона за трудовата миграция и мобилност
- В Нова Зеландия построиха уникален подземен тунел за пингвини (Снимки)
- Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар
- Масово самоубийство на китове в Нова Зеландия (Снимки)
- COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия
Коментари към Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите