Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Аз и моето семейство Семейни ритуали и традиции Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети

Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети

от 28 март 2022г., обновено на 29 март 2022г.
Редактор: Александра Гюзлева
Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От десетилетия в България се наблюдават негативни демографски тенденции, не само по отношение на раждаемостта в страната, но и по отношение на обезлюдяването на селата и изтеглянето на хората към големите градове или към чужбина. През последните няколко години обаче, се появи нова посока в демографските движения – завръщане на младите хора към живота на село, близо до природата и далеч от масовото застрояване в големите градове.

Тази тенденция се дължи на все по-голямото желание у българите да водят по-обикновен начин на живот, който, съчетан с развитието на технологиите, дава възможност за дистанционна работа от всяка точка на страната и дори на света. Все повече са тези, които предпочитат да работят онлайн, докато се наслаждават на спокойствието и красотата на природата в българските села. Увеличават се и младите, които изцяло загърбват забързания начин на живот в града и се заемат с бизнес в земеделския сектор. Пандемията от Covid-19, която завладя света през 2020 г., ускорява тези процеси, тъй като освен уют, чист въздух и приятна атмосфера, животът на село крие значително по-малък риск от заразяване с вируса. Да не забравяме и ограничителните мерки, които бяха наложени в началото на COVID-кризата.

>>> Животът на село спасява децата от алергии и астма

COVID-19 и миграцията към селските райони

В резултат на пандемията от COVID-19 се наблюдават изменения при всички демографски показатели (раждаемост, миграция, смъртност и други). В България тя оказа особено влияние и върху засиленото движение на хората от големите градове към селата, споделя в интервю пред БГНЕС Магдалена Костова от Националния статистически институт (НСИ).

Предвид наложените ограничения за пътуване през 2020 г. е регистрирано ниско ниво на емиграция (движение на хора от България към чужбина). От друга страна, през същата година около 37 000 души се преместват да живеят в България. По данни на НСИ за първи път от средата на XX век досега се наблюдава увеличение на абсолютния брой на населението в селата. Също така за първи път от много години жителите на столицата намаляват, като основна причина за това е преместването на хората в Перник и други райони около София.

Този процес е свързан с пандемията, тъй като миграционният поток от столицата към близките общини се увеличава през месеците март, април и май 2020 г. – по време на първата вълна на COVID-19 в страната. Магдалена Костова допълва, че тенденцията за засилена миграция от големите градове към селските райони се наблюдава в цялата страна.

Къща на село

Все повече хора предпочитат да живеят на село

Статистическите данни на НСИ показват, че през 2020 година повече от 95 000 души са напуснали българските градове и са се установили в селата. Процесът е известен като „дауншифтинг“ (downshifting) – преход от забързан начин на живот към по-спокоен сред природата (като преминаване на по-ниска придавка при карането на автомобил).

От края на XX век дауншифтингът се наблюдава в САЩ, Австралия, Нова Зеландия и Великобритания. У нас животът на село става предпочитан през последното десетилетие. Хората, които предприемат тази стъпка, обикновено са на възраст около 35-40 години, работят дистанционно или се стремят да развиват бизнес в сферата на земеделието. За тях са важни близостта с природата и тази в семейството, както и чистият контакт с околните. Тези хора се стремят да поддържат здравословна връзка между работата и личния си живот, между физическото и психическото благополучие.

Пример за млади хора, които напускат София, за да живеят на село, са Лора Кънева и приятелят й. Те смятат, че забързаният начин на живот в града им се отразява неблагоприятно – предпочитат спокойствието и чистия въздух, които им дава животът в близост до природата. Това е и причината да се установят в ловешкото село Брестово.

В столицата Лора работи в сферата на връзките с обществеността (пиар). В Брестово се занимава с различни дейности, като отглеждане на над 50 култури, плетене и приготвяне на зимнина. В социалните канали тя споделя, че животът й вече е спокоен, но и разнообразен – всеки ден тя извършва нещо ново. Твърди, че земеделската работа е трудна и изморителна, но и удовлетворяваща.

Селски двор с кокошки

Ще продължи ли миграцията на българите към малките населени места

Пред БНР Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села, споделя, че тенденцията млади хора да се установяват в извънградските райони ще се запази и занапред, защото условията за живот, които предлагат тези места, са добри – чист въздух, качествена храна, сигурност и уют. В същото време днес много професии могат да се упражняват дистанционно, което е още един стимул за хората да предпочетат чистия въздух и спокойствието, далеч от големия град.

Животът на село има и своите недостатъци, основният от които е рискът от бедност и социална изолация. Заради концентрацията на икономическата сила в градовете районите с по-ниска гъстота на населението са по-застрашени от бедност заради липсата на работни места. Освен това жителите на тези райони имат по-малко влияние върху политики, които пряко ги засягат, за разлика от това в градовете. Например с решение на Народното събрание са предприети промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, които отнемат правото на жителите в райони с население под 350 души да избират кмета си. Към днешна дата в България има над 1000 кметства, в които няма да бъдат избрани кметове.

Отглеждане на домати на село

Социалната изолация на българите, живеещи в селата, е тема, която не бива да се пренебрегва. Тя засяга различни фактори, които могат да окажат неблагоприятно влияние върху психическото здраве, като безработица, намаляване на доходите, вследствие на които хората изпитват високи нива на стрес и тревожност.

>>> Как да предотвратим самотата във време на социална изолация

За да се избегне социалната изолация на българите от малките населени места е необходимо да бъде изградена стабилна връзка между града и селото – между жителите на отдалечените от града райони и общинските власти, както и между хората от различните населени места.

Източник:

данни https://nsi.bg/bg

Още по темата:
  • Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите
5.0/5 1 оценка

Коментари към Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 08:58
    Коментирайте "Завръщането на българите по селата – съзнателен избор и преосмисляне на приоритети"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Аз и моето семейство
  • Семейни ритуали и традиции
  • Защо българите заминават в чужбина?
  • Нова Зеландия – една от най-нежеланите страни от имигрантите
  • Защо българинът не иска да живее в България? Едно статистическо проучване на Фрамар
  • Какво е отношението ви към имигрантите в България?
  • Какво би задържало младите лекари в България?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

След Брекзит има ли опасност за българите във Великобритания?

преди 1931 дни, 16 часа и 27 мин.

Избор на квартал в София при закупуване на жилище

преди 2291 дни, 19 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 21 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 12 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 12 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 12 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КВЕРЦЕТИН ЛИПОМИЦЕЛ МАТРИКС капсули * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ЛА РОШ-LIPIKAR ЛАЙТ УРЕЯ 10% МЛЯКО 200мл

ДЖОНСЪН АДЪЛТ ДУШ ГЕЛ БАДЕМОВО МАСЛО И ЖАСМИН 750мл.

ДЖОНСЪН АДЪЛТ ДУШ ГЕЛ ЙОГУРТ,ПРАСКОВА И КОКОС 750мл.

ДЖОНСЪН АДЪЛТ ДУШ ГЕЛ БАДЕМОВО МАСЛО И КАРИТЕ 400мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival