На 17 януари празнуваме Антоновден
На 17 януари православната църква почита паметта на Преподобни Антоний Велики – Антоновден. Според някои източници името Антоний има етруски произход, произлиза от Антениум и означава „безценен“.
Антоний остава сирак на 20 години и наследява голямо богатство от родителите си. Въпреки възможността за охолен живот, той не се поддава на грехове.
Легендата разказва, че веднъж по време на посещение в храма чува глас, който казва, че трябва да раздаде богатствата на бедните. Антоний е убеден, че това се отнася за него и веднага продава всичките си имоти, а парите раздава на бедните, като оставя малка част, с която подсигурява бъдещето на сестра си.
Прекарва 20 години от живота си в отшелничество, като през това време главно пости, пие вода от Нил и се храни изключително малко, на което се твърди, че се дължи дълголетието му.
Антоний успява да достигне до хората и да им помогне да осъзнаят и приемат християнската вяра. Една година преди смъртта си участва в публичен диспут с еретиците в Александрия и ги побеждава, като този момент е определен като "тържество на християнството". Умира на 17 януари.
Какви са традициите свързани с Антоновден?
Антоновден се празнува с цел предпазване от болести, най-вече на децата. Почита се здравето и на домашните животни. Отбелязва се първото пролетно затопляне и затова животните се изкарват на улицата.
Смята се, че Антоний и брат му Атанасий са бащи на чумата, защото се е родила на техния празник. Затова и на 17 януари на жените се забранява да плетат и предат, да варят леща и боб, за да не ядосат шарката, чумата и "синята пъпка".
Домакините замесват две содени питки, които се намазват с петмез – първата се раздава на роднини, приятели и съседи, като се нарича за здраве. Другата питка се оставя на тавана и се нарича "за белята, за лелята", тъй като по този начин в миналото са наричали чумата. Това е причината Антоновден да се нарича още Лелинден.
На места считат Антоновден за лош празник, тъй като на този ден Св. Антоний преследва лудостта, но невинаги успява да я хване.
Легенда гласи, че ковашките клещи са изобретени от двама братя близнаци – Антон и Атанас. Поради тази причина именните им дни се отбелязват един след друг, на 17 и 18 януари, като тогава празнуват всички ковачи, железари и ножари.
Смята се, че свети Антоний изкарвал прехраната си като плетял кошници. Затова той се приема и за покровител на кошничарите.
Какво да сложим на трапезата на Антоновден?
Най-важното, което трябва да спазите за този празник, е да не ядете свинско – смята се, че то ще разлюти болестите. Вместо него може да поднесете ястие с пилешко месо, а в миналото се е сервирала пълнена кокошка.
Домашна содена питка, баница и тиквеник са характерните ястия за празника, като също може да приготвите десерти с плодове и ядки.
На Антоновден имен ден празнуват всички, които носят името Антон, Антоан, Антоанета, Андон, Антонина, Антония, Донка, Донко, Дончо, Доника, Донна, Тони, Тонка, Тонко, Тончо, Тоньо, Тоня, Тотьо, Тотка.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовНЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Вяра, Надежда, Любов и Света София - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Тодоровден
Коментари към На 17 януари празнуваме Антоновден