Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях

На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях

от 07 юли 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Измамниците използват страха и паниката ви, за да постигнат своята цел.
  • Бъдете внимателни, когато пазарувайте онлайн, особено ако продуктът е на много ниска или пък не се предлага никъде другаде.
  • Не отваряйте линкове в съобщения или имейли от непознат подател.
  • Използвайте функцията на телефона за блокиране на непознати номера.
  • Компания от Нова Зеландия създаде чатбота Re:Scam, който изпраща множество имейли на измамниците, за да им губи времето и да не им позволи да мамят реални хора.

Най-силното оръжие на измамниците не е убедителното съобщение, нито пък генерираният с изкуствен интелект глас по телефона. Това, на което те разчитат, е познаването на човешката психика. Те умеят много добре да манипулират своите жертви, защото знаят, че всеки изпитва естествена нужда да се чувства в безопасност. Тази психологическа война принуждава потърпевшите да реагират импулсивно.

Понякога измамниците изпробват тактиката си върху голяма група хора, за да открият най-лесните си мишени, а друг път се насочват към един човек.

> Защо измамните схеми продължават да действат 

> Как можете да се предпазите от измамници

> Чатботът Re:Scam в борбата с измамниците

Как измамниците успяват да ви измамят

Първата им цел е да спечелят доверието на човека отсреща, което постигат с две стъпки:

  • Внушават на жертвата, че ситуацията е спешна или я карат да се чувства несигурна/ застрашена.
  • Предлагат изход от неприятната ситуация.

За да изпълнят плана си, те трябва да предизвикат тревожност. Тревожността е реакция на заплаха. Когато се чувстваме застрашени, ние сме готови да направим всичко, за да се предпазим. Точно тогава се намесва измамникът. Той предлага помощ и подкрепа, които уплашен човек никога не би отказал.
Според психолозите тази тактика се е доказала като изключително ефективна, особено при измами с наредено от жертвата плащане, инвестиционни измами, измами с фалшива самоличност и други.

възрастна жена с розов пуловер, която говори по телефон

Емоционални последици от измамите

Наскоро проведена анкета с 3 хиляди възрастни души, станали жертва на измама, показва, че след това те се чувства гневни, изолирани и засрамени. Според психолога д-р Патриша Харни измамата може да отключи и тревожност. Съветът й към жертвите е да бъдат предпазливи и да подбират внимателно хората, пред които разкриват финансова информация.

За да преодолеят травмата, е добре да поговорят с близък човек.

Как да се предпазите от измамници

Рискът е навсякъде – в социалните мрежи, онлайн магазините и по телефона. Ако имате съмнения, че разговаряте с измамник, първата и най-важна стъпка е да не бързате. Това е основният му прийом – да ви накара да реагирате на момента, без да се замисляте.

В много от случаите жертвата получава имейл или обаждане, с което я предупреждават, че банковата й сметка е разкрита и трябва да прехвърли финансовите си средства в друга. Характерно за този тип съобщения е, че почти винаги съдържат думата „спешно“ или „незабавно“.

От Асоциацията на банките във Великобритания съветват хората „да отделят минута и да помислят“ преди да прехвърлят сума пари или да предоставят на някого лична информация. Те уверяват, че „само престъпникът би ви притиснал да действате бързо“. Затова си задайте въпроса „Възможно ли е да е измама?“ Поискайте второ мнение от ваш близък.

» Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора

Бъдете предпазливи онлайн

Според статистиката 75% от измамите се извършват в социалните медии и други онлайн платформи. Привържениците на онлайн пазаруването трябва да са много внимателни, тъй като голяма част от схемите са свързани с покупки през Facebook или Instagram. Ако продавачът предлага скъпа стока на много занижена цена или стока, която не можете да намерите никъде другаде, имайте едно наум.

Друга често срещана схема е измамникът да се представя за далечен роднина, който се нуждае от определена сума пари.

Още веднъж, опитайте да запазите самообладание и да не изпадате в паника. Проверете дали съобщението наистина е от вашия роднина като му се обадите или задайте на престъпника въпрос, чийто отговор знае само човекът, за когото се представя.

мъж с тъмна риза, който гледа екрана на лаптоп

Вгледайте се в детайлите

Имейлът от измамник може да изглежда правдоподобен на пръв поглед, но ако се вгледате, ще откриете предупредителни знаци. Може да забележите различна буква, цифра или символ. Често текстът е написан неграмотно, сякаш това не е майчиният език на пишещия.

Не отваряйте линкове и прикачени файлове в имейл или съобщение, ако не сте сигурни от кого са. Те могат да ви отведат до фалшив сайт или да откраднат личните ви данни.

Затворете телефона

Често измамниците се обаждат по телефона като се представят за банков служител или длъжностно лице, опитвайки се да ви убедят да купите или инвестирате в нещо.

Ако не очаквате обаждане и не сте напълно сигурни с кого разговаряте, веднага затворете. След това се обадете на официално посочения телефонен номер на организацията или компанията, от чието име ви се е обадил престъпникът.

Имайте предвид, че измамникът може да задържи телефонната линия отворена дори след като вие затворите. Затова използвайте друг телефон или изчакайте 10-15 минути, за да сте сигурни, че се е отказал.

Обикновено когато мобилният телефон звъни, на екрана се изписва кой се обажда. Измамникът обаче може да „дегизира“ своята самоличност като направи така, че на екрана ви отново да е изписан небудещ подозрение телефонен номер.

Включете опцията за блокиране на непознати номера

Много мобилни устройства с операционна система Android имат вградена опция за идентифициране на човека, който се обажда (caller ID) и предлагат защита срещу спам обаждания и съобщения. Проверете дали сте включили тези две функции.

Не вдигайте и не връщайте обаждане, ако номерът ви е непознат.

Ако сте с айфон на Apple, включете “silence unknown callers”, което ще блокира непознатите номера още преди да ви е позвънял телефонът. За събщенията имате друга опция, която филтрира и изтрива изпратените от непознат номер – “filter unknown senders”.

човек, който държи мобилен телефон и карта

Защитете компютъра си

Специалистите напомнят, че е много важно да разрешавате всички актуализации, от които софтуерът и системата за сигурност има нужда, за да функционират оптимално. Ако компютърът и телефон ви са актуализирани, инсталирате приложения само от добре познатите и легални магазини за приложения и избягвате съмнителни сайтове, вероятността да бъдете измамени е много малка.

Ако компютърът ви е работи с Windows 11, винаги разрешавайте Windows Update и посещавайте Microsoft, за да свалите последните версии на използваните от вас приложения. Уверете се, че вграденото Windows Security е включено, защото то защитава компютъра ви от вируси. Можете да проверите като го потърсите в Start менюто.

Собствениците на Apple устройства трябва да актуализират периодично macOS с помощта на Software Update и App Store.

Не подценявайте и ролята на паролите, които създавате. Колкото по-сложни са, толкова по-добре.

Избягвайте да използвате една и съща парола в различни сайтове.

Двуфакторното удостоверяване осигурява допълнителна защита. Използвайте я, когато имате възможност.

Чатботът Re:Scam, който мами измамниците

Измамите с имейли съществуват от много години и продължават да се използват просто защото са ефективни. Повечето хора бързо разпознават и изтриват такива имейли, но все пак има и такива, които им се доверяват и се свързват с изпращача. Netsafe, новозеландска организация за онлайн безопасност, разработи чатбот, чиято задача е да „мами“ измамниците.

Потребителите активират бота Re:scam, като изпращат подозрителния според тях имейл на имейл адреса на Netsafe: me@rescam.org. Служителите на компанията извършват двойна проверка, за да са сигурни, че наистина става въпрос за измама. След това използват proxy имейл адрес, от който се свързват с измамника. Чатботът започва да изпраща десетки съобщения на имейла с цел да му губи времето. Поведението му изглежда напълно естествено, сякаш отговаря истински човек, който проявява любопитство към предложението.

Изкуственият интелект създава имейли, които не будят подозрение, а за да бъдат максимално достоверни, допуска в текста правописни грешки или пък добавя нотка на чувство за хумор. Задачата на Re:Scam е да се свърже с максимален брой измамници и да ги държи ангажирани възможно най-дълго време, като по този начин им пречи да прилагат схемите си върху реални хора.

Изкуственият интелект вече се използва в софтуерите за сигурност, основно чрез машинно обучение.

Към 2025 г. чатботът Re:Scam е изпратил 68 168 отговора на имейли от измамници и е загубил 6845 часа от времето им в разговори.
Източник:
  • How to protect yourself from scams: six easy ways to stay safe: https://www.theguardian.com/money/2025/feb/05/how-to-protect-yourself-from-scams-six-easy-ways-to-stay-safe
  • The Psychological Impact of Scams: https://www.feedzai.com/blog/the-psychological-impact-of-scams/
  • AI Bot Re:scam Turns the Tables on Scammers: https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/ai-bot-re-scam-turns-the-tables-on-scammers
  • https://rescam.org/
Още по темата:
  • A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка? A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка?
  • 12 от най-великите измами в историята – I част 12 от най-великите измами в историята – I част
  • Ето какво виждат другите, гледайки към червената точка Ето какво виждат другите, гледайки към червената точка
  • 12 от най-великите измами в историята – II част 12 от най-великите измами в историята – II част
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
16.90лв.

РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС

ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС

КАК АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА НИ БАЛАМОСВА - РОУЗ ШАПИРО - ИЗТОК - ЗАПАД
20.00лв.

КАК АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА НИ БАЛАМОСВА - РОУЗ ШАПИРО - ИЗТОК - ЗАПАД

ЛЪКИ - МЕРИСА СТЕЙПЛИ - СИЕЛА
15.90лв.

ЛЪКИ - МЕРИСА СТЕЙПЛИ - СИЕЛА

Коментари към На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 19:17
    Коментирайте "На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
  • Психологическият трик студено четене — ето как да го усвоим
  • Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
  • A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка?
  • Да надникнем в ума на лъжеца
  • Схема за присвояване на средства от НЗОК разкри пловдивската полиция
  • Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага
  • 12 от най-великите измами в историята – I част
  • 12 от най-великите измами в историята – II част
  • Измамна благотворителност за трансплантирани тече в интернет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сертификатите "Коректна фирма" - нагла измама или реален документ за нечия коректност?

преди 3421 дни, 20 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 7 часа и 18 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 3 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 20 часа и 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 24 дни, 3 часа
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Шарлатанинът, който „лекува“ импотентност чрез присаждане на кози тестиси Шарлатанинът, който „лекува“ импотентност чрез присаждане на кози тестиси

Шарлатанинът, който „лекува“ импотентност чрез присаждане на кози тестиси

от 23 март 2023г. Прочети повече
20 трика, с които ви заблуждават зад бара 20 трика, с които ви заблуждават зад бара

20 трика, с които ви заблуждават зад бара

от 07 авг 2019г. Прочети повече
Как да предпазим близките си от наглите телефонни измами? Как да предпазим близките си от наглите телефонни измами?

Как да предпазим близките си от наглите телефонни измами?

от 04 авг 2017г. Прочети повече
Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага

Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага

от 23 март 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАХ КАПКИ ЗА СЪН 20мл

АГИВА BODY FRUIT SALAD ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С РОЗОВА ВОДА И КАКАОВО МАСЛО 200 мл

АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл

КАНАДЕРМ ХЕМОКС ГЕЛ 40 г

КОЛОИД СРЕБЪРНА ВОДА 30 ppm 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 17:26:13

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ваня Тодорова от 07 юли 2025г. в 17:20:43

КЛИОН - D вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:30:58

ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:29:15

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:26:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival