На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях

Акценти
|
Най-силното оръжие на измамниците не е убедителното съобщение, нито пък генерираният с изкуствен интелект глас по телефона. Това, на което те разчитат, е познаването на човешката психика. Те умеят много добре да манипулират своите жертви, защото знаят, че всеки изпитва естествена нужда да се чувства в безопасност. Тази психологическа война принуждава потърпевшите да реагират импулсивно.
Понякога измамниците изпробват тактиката си върху голяма група хора, за да открият най-лесните си мишени, а друг път се насочват към един човек.
> Защо измамните схеми продължават да действат
> Как можете да се предпазите от измамници
> Чатботът Re:Scam в борбата с измамниците
Как измамниците успяват да ви измамят
Първата им цел е да спечелят доверието на човека отсреща, което постигат с две стъпки:
- Внушават на жертвата, че ситуацията е спешна или я карат да се чувства несигурна/ застрашена.
- Предлагат изход от неприятната ситуация.
За да изпълнят плана си, те трябва да предизвикат тревожност. Тревожността е реакция на заплаха. Когато се чувстваме застрашени, ние сме готови да направим всичко, за да се предпазим. Точно тогава се намесва измамникът. Той предлага помощ и подкрепа, които уплашен човек никога не би отказал.
Според психолозите тази тактика се е доказала като изключително ефективна, особено при измами с наредено от жертвата плащане, инвестиционни измами, измами с фалшива самоличност и други.
Емоционални последици от измамите
Наскоро проведена анкета с 3 хиляди възрастни души, станали жертва на измама, показва, че след това те се чувства гневни, изолирани и засрамени. Според психолога д-р Патриша Харни измамата може да отключи и тревожност. Съветът й към жертвите е да бъдат предпазливи и да подбират внимателно хората, пред които разкриват финансова информация.
За да преодолеят травмата, е добре да поговорят с близък човек.
Как да се предпазите от измамници
Рискът е навсякъде – в социалните мрежи, онлайн магазините и по телефона. Ако имате съмнения, че разговаряте с измамник, първата и най-важна стъпка е да не бързате. Това е основният му прийом – да ви накара да реагирате на момента, без да се замисляте.
В много от случаите жертвата получава имейл или обаждане, с което я предупреждават, че банковата й сметка е разкрита и трябва да прехвърли финансовите си средства в друга. Характерно за този тип съобщения е, че почти винаги съдържат думата „спешно“ или „незабавно“.
От Асоциацията на банките във Великобритания съветват хората „да отделят минута и да помислят“ преди да прехвърлят сума пари или да предоставят на някого лична информация. Те уверяват, че „само престъпникът би ви притиснал да действате бързо“. Затова си задайте въпроса „Възможно ли е да е измама?“ Поискайте второ мнение от ваш близък.
» Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора |
Бъдете предпазливи онлайн
Според статистиката 75% от измамите се извършват в социалните медии и други онлайн платформи. Привържениците на онлайн пазаруването трябва да са много внимателни, тъй като голяма част от схемите са свързани с покупки през Facebook или Instagram. Ако продавачът предлага скъпа стока на много занижена цена или стока, която не можете да намерите никъде другаде, имайте едно наум.
Друга често срещана схема е измамникът да се представя за далечен роднина, който се нуждае от определена сума пари.
Още веднъж, опитайте да запазите самообладание и да не изпадате в паника. Проверете дали съобщението наистина е от вашия роднина като му се обадите или задайте на престъпника въпрос, чийто отговор знае само човекът, за когото се представя.
Вгледайте се в детайлите
Имейлът от измамник може да изглежда правдоподобен на пръв поглед, но ако се вгледате, ще откриете предупредителни знаци. Може да забележите различна буква, цифра или символ. Често текстът е написан неграмотно, сякаш това не е майчиният език на пишещия.
Не отваряйте линкове и прикачени файлове в имейл или съобщение, ако не сте сигурни от кого са. Те могат да ви отведат до фалшив сайт или да откраднат личните ви данни.
Затворете телефона
Често измамниците се обаждат по телефона като се представят за банков служител или длъжностно лице, опитвайки се да ви убедят да купите или инвестирате в нещо.
Ако не очаквате обаждане и не сте напълно сигурни с кого разговаряте, веднага затворете. След това се обадете на официално посочения телефонен номер на организацията или компанията, от чието име ви се е обадил престъпникът.
Имайте предвид, че измамникът може да задържи телефонната линия отворена дори след като вие затворите. Затова използвайте друг телефон или изчакайте 10-15 минути, за да сте сигурни, че се е отказал.
Обикновено когато мобилният телефон звъни, на екрана се изписва кой се обажда. Измамникът обаче може да „дегизира“ своята самоличност като направи така, че на екрана ви отново да е изписан небудещ подозрение телефонен номер.
Включете опцията за блокиране на непознати номера
Много мобилни устройства с операционна система Android имат вградена опция за идентифициране на човека, който се обажда (caller ID) и предлагат защита срещу спам обаждания и съобщения. Проверете дали сте включили тези две функции.
Не вдигайте и не връщайте обаждане, ако номерът ви е непознат.
Ако сте с айфон на Apple, включете “silence unknown callers”, което ще блокира непознатите номера още преди да ви е позвънял телефонът. За събщенията имате друга опция, която филтрира и изтрива изпратените от непознат номер – “filter unknown senders”.
Защитете компютъра си
Специалистите напомнят, че е много важно да разрешавате всички актуализации, от които софтуерът и системата за сигурност има нужда, за да функционират оптимално. Ако компютърът и телефон ви са актуализирани, инсталирате приложения само от добре познатите и легални магазини за приложения и избягвате съмнителни сайтове, вероятността да бъдете измамени е много малка.
Ако компютърът ви е работи с Windows 11, винаги разрешавайте Windows Update и посещавайте Microsoft, за да свалите последните версии на използваните от вас приложения. Уверете се, че вграденото Windows Security е включено, защото то защитава компютъра ви от вируси. Можете да проверите като го потърсите в Start менюто.
Собствениците на Apple устройства трябва да актуализират периодично macOS с помощта на Software Update и App Store.
Не подценявайте и ролята на паролите, които създавате. Колкото по-сложни са, толкова по-добре.
Избягвайте да използвате една и съща парола в различни сайтове.
Двуфакторното удостоверяване осигурява допълнителна защита. Използвайте я, когато имате възможност.
Чатботът Re:Scam, който мами измамниците
Измамите с имейли съществуват от много години и продължават да се използват просто защото са ефективни. Повечето хора бързо разпознават и изтриват такива имейли, но все пак има и такива, които им се доверяват и се свързват с изпращача. Netsafe, новозеландска организация за онлайн безопасност, разработи чатбот, чиято задача е да „мами“ измамниците.
Потребителите активират бота Re:scam, като изпращат подозрителния според тях имейл на имейл адреса на Netsafe: me@rescam.org. Служителите на компанията извършват двойна проверка, за да са сигурни, че наистина става въпрос за измама. След това използват proxy имейл адрес, от който се свързват с измамника. Чатботът започва да изпраща десетки съобщения на имейла с цел да му губи времето. Поведението му изглежда напълно естествено, сякаш отговаря истински човек, който проявява любопитство към предложението.
Изкуственият интелект създава имейли, които не будят подозрение, а за да бъдат максимално достоверни, допуска в текста правописни грешки или пък добавя нотка на чувство за хумор. Задачата на Re:Scam е да се свърже с максимален брой измамници и да ги държи ангажирани възможно най-дълго време, като по този начин им пречи да прилагат схемите си върху реални хора.
Изкуственият интелект вече се използва в софтуерите за сигурност, основно чрез машинно обучение.
Към 2025 г. чатботът Re:Scam е изпратил 68 168 отговора на имейли от измамници и е загубил 6845 часа от времето им в разговори. |
- How to protect yourself from scams: six easy ways to stay safe: https://www.theguardian.com/money/2025/feb/05/how-to-protect-yourself-from-scams-six-easy-ways-to-stay-safe
- The Psychological Impact of Scams: https://www.feedzai.com/blog/the-psychological-impact-of-scams/
- AI Bot Re:scam Turns the Tables on Scammers: https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/ai-bot-re-scam-turns-the-tables-on-scammers
- https://rescam.org/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
- Психологическият трик студено четене — ето как да го усвоим
- Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
- A вие какво виждате, когато погледнете към червената точка?
- Да надникнем в ума на лъжеца
- Схема за присвояване на средства от НЗОК разкри пловдивската полиция
- Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага
- 12 от най-великите измами в историята – I част
- 12 от най-великите измами в историята – II част
- Измамна благотворителност за трансплантирани тече в интернет
Коментари към На какво разчитат измамниците и как можете да се предпазите от тях