Най-старата птица в света е на 67 г. и ще става мама за изненада на учените
Един Лейзенски албатрос предефинира природните закони на своя вид. Уиздъм ("мъдрост" от английски език - бел. ред.), най-старата известна дива птица в света, се е завърнала у дома и за пореден път е снесла яйце – на невероятната възраст от 67 години.
Тук трябва да споменем, че този вид морски птици живеят наистина дълго – средно по около 50 години. Така че всяка следваща година, добавена към резултата на Уиздъм, сама по себе си е научно чудо, да не говорим снасянето на яйце.
Кейт Тониоло, служител в природния резерват, който Уиздъм смята за свой дом, твърди, че случаят е абсолютно безпрецедентен. Всички се чудят дали близо до Уиздъм не гнезди някой друг още по-стар албатрос.
Уиздъм получава за първи път идентификационен номер през 1956 г. от орнитолога Чандлър Робинс, който смята, че тогава птицата е приблизително на около 6 години. Но възрастта на птиците е трудна за преценяване, освен ако не са много малки и все още имат бебешки пух. С други думи, албатросът може и да е на повече от 67 години.
Уиздъм не е срещана повторно до 2002 г., когато Робинсън я открива отново и й слага нов маркер. Оттогава насетне тя е чест гост на острова. Всяка година се завръща заедно с милиони други албатроси, за да гнезди в морския резерват Папаханаунокуакеа на атола Мидуей (Тихия океан, най-близкото населено място е о. Хонолулу от Хавайския архипелаг). Можете да я откриете лесно – винаги се връща на старото си местенце за гнездене и от 2006 г. насам всяка година успешно снася и отглежда пиленце.
Албатросът Акеакамай - брачният партньор на Уиздъм |
През 2017-а американските учени отново са забелязали Уиздъм и брачния й партньор Акеакамай да се редуват да люпят яйцето, докато другият търси храна.
Люпенето отнема около 60-64 дни, което означава, че пиленцето трябва да се появи около средата на февруари. Отглеждането му отнема около 5 месеца.
Албатросите не преминават през менопауза (всъщност само два вида от животинското царство го правят – хората и орките), поради което е напълно нормално Уиздъм да продължава да дава поколение всяка година, въпреки забележителната си възраст.
Освен това Лейзенските албатроси са моногамни – те влизат в "брачни" съюзи буквално, докато смъртта ги раздели. Ако партньорът умре, те скърбят за него 1-2 години, преди да си потърсят нов. Уиздъм е изгубила поне един "мъж" досега.
Уиздъм е най-възрастната жива птица, но не и най-дълго живялата. Призът отива при Куки – папагал от вида какаду, който умира в Чикагската зоологическа градина на завидната възраст от 83 години.
За 67 години (поне) албатросът е изминал между 3,2 и 4,8 милиона км и е излюпил поне 39 пиленца.
Видът доскоро бе застрашен, но природозащитниците наблюдават положителна тенденция – през последните години популацията е започнала да се възстановява. Въпреки това Лейзенските албатроси все още са в червения списък на изчезващите от планетата животни вследствие от антропогенна дейност – те често поглъщат пластмаси, отравят се с олово, сблъскват се със самолети или хората превземат териториите, където са свикнали да гнездят.
Така че всяко пиленце е от значение. Пожелаваме на Уиздъм крепко здраве и още много фертилни години!
По статията работи: Величка Мартинова
Източник: sciencealert.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Как птицата додо изчезва два пъти
- Спиксов ара: птицата, вдъхновила създаването на "Рио", е изчезващ вид
- Шумните бдения на враните за загиналите им другари
- Първите стъпки на едно необичайно бебе фламинго
- Как да пазим посевите далеч от птиците?
- Птиците също могат да заразят човека с тежки инфекции
- Няма опасност от епидемия от Нюкясълска болест по птиците
- Тъмните пера гарантират по-добро здраве на гълъбите
- Шумът от бурни води прогонва популации на прилепи и птици
- Не само хората усещат болката на другите
Коментари към Най-старата птица в света е на 67 г. и ще става мама за изненада на учените