Метеоритният дъжд Леониди: кога, къде и как да го наблюдаваме?
В средата на ноември ще можем да наблюдаваме невероятното небесно шоу, наречено Леониди. Този ежегоден метеоритен дъжд е отговорен за едни от най-впечатляващите звездни бури в историята – броят на падащите звезди е достигал 50 000 за час.
За съжаление тази година метеоритният дъжда няма да е толкова впечатляващ. Звездобройците ще могат да преброят между 10 и 15 метеорита за 1 час.
Астрономическото явление, наречено още звездопад, се получава, когато Земята преминава през особено гъст пасаж от метеори. Мощна метеоритна буря ще можем да наблюдаваме чак през 2033 г.
За съжаление тази година се очаква видимостта също да е слаба, тъй като ярката светлина на пълната луна вероятно ще засенчи някои метеори. Въпреки малкото метеори и лошата видимост, наблюдаването на метеоритния дъжд няма да е невъзможно, така че това не бива да ви обезкуражава!
Пикът на падащите звезди ще настъпи на 17 ноември и рано на следващата сутрин. Запалените звездобройци ще могат да наблюдават метеорите още от нощта на 13 ноември. Но тъй като на 14 ноември очакваме друго интересно астрономическо събитие – пълна супер луна, видимостта ще е малка.
Леонидите ще могат да се видят в небето до 21 ноември. Тогава луната ще е в своята трета четвърт, което означава, че тя ще озарява небето само с половината си лице и видимостта ще се увеличи.
Метеоритният дъжд е кръстен на съзвездието Лъв, тъй като те се наблюдават именно в онази част на небето, където съзвездието може да бъде видяно през този период на годината. Въпреки това, за да наблюдавате падащите звезди, не е необходимо да гледате в определена точка в небето.
Метеоритният дъжд ще може да се наблюдава както в Северното, така и в Южното полукълбо.
Леонидите се появяват всяка година през ноември, когато орбитата на Земята пресича орбитата на кометата Tempel-Tittle. Кометата обикаля Слънцето за 33.3 години, оставяйки диря от прах, лед и скални частици след себе си.
Когато Земята пресече тази следа от космически отломки, части от кометата се отправят през земната атмосфера към повърхността на планетата ни, но тъй като са прекалено малки, те изгарят преди да са стигнали целта си. Така се получават т. нар. падащи звезди или още метеори. Никоя от леонидите не се превръща в метеорит – т. е. не достига до земята.
Звездопадът ще може да се наблюдава с просто око, което означава, че не се нуждаете от специализирано оборудване за да видите изгарящите в атмосферата метеори. Тази година ще се нуждаете само от търпение, защото няма да падат начесто.
Препоръчваме ви да изберете някоя открита височинка извън населеното място, за да сте сигурни, че светлините на града няма да засенчат метеорите. Не забравяйте, че е ноември и въпреки че тази година времето е меко, облечете се топло, вземете си одеяло и нещо топло за пиене – например чай или пък горещ шоколад. И не забравяйте да вземете със себе си най-важното – вашата половинка! Приятно гледане, звездобройци!
източник: space.com
Коментари към Метеоритният дъжд Леониди: кога, къде и как да го наблюдаваме?