Медитация, водка и оцет: могат ли сутрешните навици на известните да те направят по-добър човек
По-добри ли са ранобудните хора от тези, които са по-активни през късните часове на деня? Репортерът на The Guardian Ема Бедингтън с удоволствие, открива, че не са. „Ефектът на сутрешния морал“ - схващането, че способността ни да устояваме на лъжата и измамата намалява през деня – важи само за чучулигите, докато нощните птици се държат по-добре вечер, показват данни от изследвания.
Дневните птици или хората, които се събуждат рано, имат репутация, че успяват да свършат всичките си задължения. Ранното ставане е свързано с енергия, оптимизация и ефективност – основополагащи принцип на всички видове програми за самопомощ и самоактуализация. „Ако погледнете част от най-продуктивните хора в света, ще забележите едно общо нещо между тях – те са ранобудни.“, се казва в трейлъра на филма на мотивационния гуру Хал Елрод.
Предприемачът и обучител Адриен Хърбърт създава успешен подкаст, а сега и книга, около концепцията си за силата на сутрешните часове. „Първо, те са такива, защото е много трудно да се намери уединение по всяко друго време. Става дума и за възможността да започнете деня по начина, по който искате да го продължите.“, казва тя. „По този начин ще се настроите за останалата част от деня – добра или лоша. Иначе просто хвърляте зарове.“ Освен това според Хърбърт по този начин поставяш себе си на първо място, което е доста овластяващо.
Дневната рутина на Ема Бедингтън включва аларма в 07:15 часа, продължително излежаване и чаша чай на бюрото. Това определено не я прави овластена, ефективна или оптимизирана.
„Ами ако можеш да промениш нещо в живота си, само чрез промяна на начина, по който започваш деня си?“, се пита във филма на Елрод. Време е да разберем.
Събуждане призори
Идея
Съществува известна романтика в идеята да се събудиш със зората. Писателят и редактор Алън Дженкинс е от хората, които стават рано, понякога в 3 или 4 часа сутринта. В книгата си „Morning: A Manifest“ той описва зората като любовник, наблюдавайки нейните промени, настроения и цветове. „Аз съм личност, задвижвана от светлината.“, казва Дженкинс. „Да бъдеш някъде сам със светлината – това е магическо.“
Всъщност изследванията показват, че излагането на сутрешна светлина повишава бдителността, подобрява съня и намалява нивата на стрес.
Приложение
Не е ясно къде живеят хората, които предлагат това – може би на Външните Хебриди (острови, намиращи се в северозападната част на Шотландия) или през XVIII век – но там, където живее Ема Бедингтън, оставянето на щорите отворени означава нахлуване на изкуствена светлина. „Не мога да спя с отворени завеси, без да нося маска за очи, но и не мога да съм свидетел на зората, ако очите са ми прикрити. Виждате проблема.“, споделя Бедингтън.
Упражнения всяка сутрин
Идея
Адриен Хърбърт е върл защитник на упражненията рано сутрин. Тя включва този модел към дневната си рутина през 2017 г., когато има на разположение само 14 седмици, за да се подготви за маратон. „Ударите на краката върху земята носят усещане за непобедимост.“, казва Хърбърт. „Проблемите ми вече не изглеждат толкова големи. Мога да мисля ясно. Имам повече енергия и всичко изглежда възможно.“
Приложение
В статията си Ема Бедингтън подканя читателите да си представят кинематографичен монтаж, на който тя пада от леглото, бие се със спортен сутиен и дреме, докато си връзва обувките. Понеделникът й е спокоен. Мрази да става рано, но след множество онлайн съвети, решава да се включи в начинанието.
Във вторник и сряда взима участие в два онлайн класа, които включват интензивни подскачания, което се оказва изключително болезнен начин за започване на деня. В четвъртък Ема Бедингтън изпробва приложението „Zombies, Run!” - постапокалиптична аудио приказка, която подканя към тичане през пустош, населена от зомбита, отчаяно търсещи храна.
До часа си по пилатес в петък в 7 сутринта репортерката е напълно изтощена. Според Хърбърт това обаче е голям проблем – най-важната част от подготовката за сутрешните упражнения е достатъчния сън. „Никой не иска да става сутрин рано, ако е уморен. Ако искате да се чувствате добре и да не бъдете изморени, лягайте си рано.“
Но тук възниква въпросът възможно ли е всички да си лягат рано. Ема Бедингтън има синове в юношеска възраст, които намират време да разговарят с нея след 22:00 часа, и куче, което се нуждае от разходка всяка вечер. Репортерката споделя, че ако сутрините са и изтощителни, следобедите са по-лоши.
Медитация
Идея
Ползите от медитацията не се нуждаят от преразглеждане. Нейното въздействие върху широк спектър от състояние, включително депресия, тревожност и фибромиалгия, е добре документирано.
„Мразех всеки предишен опит за медитация – умът ми се разклаща като циментова бъркалка – но може би зората ще свърши своята магия.“, обяснява Бедингтън.
Приложение
Ема Бедингтън описва опитите си за медитация по следния начин: „Два пъти опитвам приложението „Calm“, но както обикновено, мозъкът ми е зает с ежедневни проблеми. Имам останалата част от деня за тези неща, нямам нужда от допълнителен час сутрин. Вдъхновена от убедителното писане на Дженкинс за ранните утрини сред природата, сядам отвън. Гледам как вятърът движи листата и врабчетата се суетят в храстите, докато мракът се отдръпва за 15 минути. Не мисля, че това е медитация – очите ми са отворени, не се фокусирам върху дъха си – но има това успокояващо въздействие, което намирам за толкова неуловимо.“
Творчество
Идея
“Пътят на художника“, книга от 1992 г., написана от Джулия Камерън, въвежда концепцията за „сутрешни страници“. Неговият по-нов еквивалент – журналиране – е основен елемент на сутрешните процедури за самопомощ и личностно развитие.
Авторът на бестселъри Джоджо Мойес пише в ранните часове на деня. Тази практика започва, когато децата й са съвсем малки и ранните часове са единственото време на деня, когато мозъкът й не е зает с домашни задачи. „Първият един час винаги е бил борба, но има странно филтриращо качество. Това е подходящ момент за въображението.“, споделя Мойес.
Писателят Оливър Бъркман изпробва идеята на Камерън и я определя като подходяща „за успокояване на тревоги и разрешаване на дилеми“.
Приложение
„Инструкциите на Камерън са строги и изключително неясни. Падам от леглото в 6 часа сутринта, отивам в свободната стая, отварям тетрадката и започвам да пиша. Мразя как се чувствам, а що се отнася до резултата...добре.“, споделя Ема Бедингтън. „Мойс и Дженкинс са прави – празнотата и липсата на сън създават пространство, в което не се разсейвам.“
Знаменитости
Идея
„Ние сме фокусирани върху рутинните процедури на знаменитости, желаем да извлечем каквито и да е поуки от техните навици. Как станаха толкова успешни, лъскави и харизматични? Има ли нещо общо със закуската им? Това означава, че имам голям избор, докато се опитвам да уловя малко сутрешен звезден прах.“, коментира Ема Бедингтън.
Приложение
Бедингтън започва с Опра Уинфри – кралицата на самоактуализацията. „Тя се събужда в 06:02 часа сутринта без будилник. Нямам очаквания, че това ще свърши работа, но се кълна, че когато проверя телефона си сутрин след събуждането, часът е точно 06:02. Уинфри продължава с разходка на кучета, чаша кафе и медитация в градината си с 3000 дървета.“ споделя Бедингтън.
Репортерката The Guardian споделя, че не може да се справи с ранното ставане на Дженифър Анистън в 04:30 часа, както и с нейния тренировъчен режим, включващ йога. „Шейкът за закуска на Анистън е утайка с какао, протеинов прах, спанак и други ужаси. Той седи на бюрото ми с часове, преди да успея да го изпия. Приемам и наистина ценя нейната дисциплина.“, казва Бедингтън.
Виктория Бекъм е следващата знаменитост, на която Бедингтън се опитва да подражава. Тя първо изпива две супени лъжици ябълков оцет, след което прави две отделни тренировки. „Бягам в 6 часа сутринта, след което пия оцета – толкова неприятно преживяване, че решавам, че това ще се счита за втората ми тренировка.“, споделя репортерката.
„Надявах се да завърша месеца с легендарния сутрешен навик на принцеса Маргарет – закуска в леглото, два часа четене на вестници и пушене, коса и грим, водка. За съжаление нищо от това не е възможно, когато трябва да работите.“, коментира Бедингтън.
След месец оптимизирани сутрини Бедингтън се чувства изморена и зависима от бисквити. Въпреки това не се отказва, а напротив желае да продължи. Настройва алармата за по-ранен час, а когато се събуди преди нея – става и излиза навън. Това не я прави по-ефективна, но спокойствието, песента на птиците и зората са подарък за самата нея.
Meditation, vodka and vinegar: can the morning routines of the rich and famous make me a better person?: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/oct/19/meditation-vodka-and-vinegar-can-the-morning-routines-of-the-rich-and-famous-make-me-a-better-person
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
АТОМНИ НАВИЦИ - ДЖЕЙМС КЛИЪР - ХЕРМЕС
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
ДВАДЕСЕТ И ОСЕМ ТИБЕТСКИ МЕДИТАЦИИ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Кой съм аз? Въпросът, който възразява на eгото
- Значението на чакрите
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Трансцендентална медитация
- Флотационна терапия - релакс, здрав сън и медитация чрез вода
- Алтернативно лечение
- Медитация със скъпоценни и полускъпоценни камъни
- Осъзната медитация: 8 бързи упражнения, които може да правите всеки ден
- Хипнозата. Наистина ли лекува?
- Как да създадем своя собствена мантра
Коментари към Медитация, водка и оцет: могат ли сутрешните навици на известните да те направят по-добър човек