Мегалитът край Бузовград – астрономическо съоръжение или врата към отвъдното?
Днес ще ви заведем на едно колкото красиво, толкова и мистично кътче – Тракийския мегалит край село Бузовград. Може да посетите това място, през който и да е сезон от годината, тъй като до него се стига по добре поддържана екопътека. Има вариант да тръгнете пеша от селото или да се придвижите с автомобил до обозначено място, което е на около 30 минути от светилището. Село Бузовград се намира в полите на Средна гора, близо до град Казанлък.
Мегалитът се състои от скали с умишлено обособен отвор по средата. Основната роля на съоръжението се е изразявала в това да ориентира календара на траките. Предците ни са го използвали за измерване на продължителността на астрономическата година и на годишните сезони. Това било възможно, защото в деня на Лятното слънцестоене, при залез, слънчевите лъчи минават точно през отвора, оформен между каменните блокове, и се проектират на отсрещната скала.
Според древните вярвания на траките изгревът на слънцето символизира раждането, а залезът - смъртта и отвъдния свят на мъртвите. Това е и причината, поради която мегалитът се е смятал за "врата към отвъдното". По археологически данни той е използван за култови ритуали и погребения на тракийски аристократи и жреци. За това подсказват и разположените на хълма в съседство други скални структури, като така наречените "трон"и "жертвеник".
Погледнато в по-голям мащаб, мистичното каменно образувание попада в един от върховете на триъгълник. В другите два ъгъла се намират столицата на Одриското царство Севтополис и тракийската могила Голяма Косматка. Археолозите установяват, че съоръжението е използвано още от населението, обитаващо нашите земи преди траките, след което е наследено от самите траки. Вероятно то е създадено между 1800 - 1600 г. пр. Хр. Според предположенията на учените в региона съществува и древен некропол.
По екопътеката, малко преди достигането на Слънчевата врата, се намира друго скално образувание, наречено "Бащин камък". Вероятно това е естествено скално образувание, наподобяващо форма на фалос. От тази форма идва и характерното му наименование.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪЛГАРСКАТА СЪКРОВИЩНИЦА / THE TREASURES OF BULGARIA - РУМЯНА НИКОЛОВА И НИКОЛАЙ ГЕНОВ - СИЕЛА
ПОП БОГОМИЛ И СЪВЪРШЕНСТВОТО НА СТРАХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ОГНЕНАТА ГРЕЙС - ДЖУЛИ ГАРУД - ХЕРМЕС
РИБАРЯТ - ДЖОН ЛАНГАН - СИЕЛА
БАСКЕРВИЛСКОТО КУЧЕ. ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - АРТЪР КОНАН ДОЙЛ - СИЕЛА
ДРУГ ВИД ЗЛО - АНДРЮ УИЛСЪН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Природни начини за борба със зимната депресия
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Как да определим посоките на света само с часовник?
- Развитие на българската фармация от 1879 до 1944 година
- 10 невъзможни за разшифроване кода
Коментари към Мегалитът край Бузовград – астрономическо съоръжение или врата към отвъдното?