Коридата – зловещата традиция на Испания
Испанска легенда разказва, че коридата не е просто битка между човека и животното, коридата е любовна история. В ролята на жената е тореадорът, а мъжът е бикът. Тяхната среща на арената /живота/ съвсем не е война, а илюстрира постоянното надлъгване между мъжа и жената – тя го примамва и в крайна сметка го съблазнява.
Коридата е позната още от древността, но придобива окончателния си вид през 18 век, когато започва бикоборството на крак, без кон.
Една от основните заблуди в коридата е, че бикът се разярява от червения цвят. Всъщност съвсем не е така – биковете са далтонисти. Предизвиква ги движението, това е и причината да са толкова важни стъпките на тореадора и начинът, по който размахва плаща.
Интересен момент от историята на коридата е отглеждането на биковете. В специални ферми са били отглеждани рядък род диви бикове – бойци, който бил на изчезване. По думите на един от най-известните коментатори на бикоборство в Латинска Америка, тези бикове се раждат, за да умрат.
Тореадорът се бори с бика и накрая трябва да го убие, но най-голямата награда, която може да получи, е животното да остане живо, за да получи опрощение. Това се случва много рядко като идеята е, че животното се запазва, за да има потомство.
Коридата се развива в три действия, в които участват трима тореадори с по два бика за всеки от тях:
- Първо действие – срещата между бика и тореадора. Тук най-важната стъпка е "Вероника", а целта е бикът да подивее.
- Във второ действие влизат в употреба така наречените "Бандерияс" - дървени прътове, които са украсени с хартиени флагчета в различни цветове. Те трябва да бъдат забити във врата на бика. Забиват се три пъти по две.
- В третото действие започва истинската борба с бика. Матадорът е максимално близо до него. Целта е с възможно най-малко движения да накара бика да го атакува. От изключителна важност е движението при кръста и изтягането на ръцете, както и смяната на плаща от лява в дясна ръка и обратно.
Финалът идва с умъртвяването на животното. За да бъде смъртоносно пробождането, шпагата на тореадора, трябва да премине между прешлените на животното, да достигне директно в аортата и така да спре дишането. Това е финалният удар. Ако не успее от първия път, матадорът повтаря още два или три пъти.
Трофеите, които получава тореадорът в случай на успешна корида, са едно ухо от бика, ако е още по-добра - му се дават две уши, ако е изключителна - към ушите се прибавя и опашката.
Освен в Испания, кориди се осъществяват в Португалия, Мексико, Колумбия, Венецуела, Коста Рика, Еквадор, Перу и Франция.
Забраната на бикоборството в Каталуня предизвика разгорещени спорове, в които то дори беше посочено като "културна ценност", други пък го защитаваха с факта, че присъства в творчеството на писатели и художници като Пабло Пикасо, Гоя, Ърнест Хемингуей. Но в Каталуня надделя тезата, че това е жестоко събитие, което се противопоставя на свободата на личността. А какво е вашето мнение - трябва ли да се забрани коридата?
снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 10-те държави с най-здравословен начин на живот за 2019
- Танцът фламенко – пробуждане на съзнанието и начин на живот
- Севиля ФК
- Примера Дивисион
- Регистрираха нов случай на луда крава в Испания
- Mesoestetic Pharma Group
- Испания предлага нова стратегия за наблюдение на COVID-19
- Мадрид на Педро Алмодовар: топ локации, които да посетите – Част 1
- Стотици хиляди на протест в Мадрид в защита на общественото здравеопазване
- Испанският парламент прие окончателно закон, който позволява платен отпуск за жени с болезнена менструация
Коментари към Коридата – зловещата традиция на Испания
Това е зверство. Това трябва да се наказва!!!
Коментарът е редактиран поради обидни думи.