Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok

Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok

от 03 юни 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Хиляди инфлуенсъри използват социалните платформи, за да разпространяват невярна информация – било то защото наистина вярват, че техният личен опит ще помогне на хората или просто защото искат да привлекат последователи и да продадат даден продукт.

Нека видим кои са най-често разпространяваните заблуди, свързани с психичното здраве, в социалните мрежи.

Отъждествяване на нормални човешки емоции със симптоми на психично разстройство

Във видеа, касаещи граничното личностно разстройство, се твърди, че чувства, които всеки човек изпитва в ежедневието си, например тревожност при неочаквана промяна в плановете, смяна на настроението или страх от изоставяне, всъщност са симптоми на въпросното психично нарушение.

Друг видеоклип посочва липсата на концентрация, тонус и апетит, умората и раздразнителността като признаци на депресия на работното място.

„Въпреки че някои от тези симптоми могат да се срещнат при пациенти с депресия, не е правилно да обобщаваме, тъй като разсеяността, умората и всичко гореизброено са нормални прояви и на други състояния, които нямат нищо общо с психичното здраве, например загуба, нещастие, житейски проблем“, пояснява терапевтът Лиам Модлин от King’s College London.

» Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили

Неправилно използване на понятия от психологията

Някои инфлуенсъри твърдят, че пациентите с биполярно разстройство страдат от резки промени в настроението, защото тяхното „махало“ на емоциите се движи по-бързо. Това обаче не е вярно, тъй като настроението им не само че не се мени бързо, но и може да остане едно и също със седмици.

Заблуда е и това, че, преди да се самоубие, човек става „почти биполярен“. Според проф. Рина Дъта, психиатър от King’s College London, подобни изказвания само затвърждават стигмата върху хората с психични заболявания.

Видео в TikTok предупреждава, че постоянното поднасяне на извинения, нуждата от утеха, разстройването при безобидни спорове и сблъсъци, свръхчувствителността към критика и прикриването на чувствата са признаци на претърпяно насилие.
Специалистите не отричат, че този модел на поведение е характерен за хора, живели в среда на насилие, но невинаги е така. „Липсата на контекст във видеоклипа може да навреди много на зрителите, защото ги насърчава да си поставят сами диагноза или пък да слагат етикети на хора, които никога не са били матретирани“, допълва Модлин.

жена с бяла блуза, която разглежда нещо в телефона си

Недоказани методи за лечение и неверни твърдения

Това е най-често срещаната форма на дезинформация във видеата. Едно от тях например предлага на потребителите метод, който е по-евтин от терапията и с по-малко странични ефекти от антидепресантите. Най-впечатляващото е, че той „може да излекува човек от преживяна травма в рамките на един час“. Единственото, което трябва да направи, е да пише за травмиращите събития в живота в продължение на 15 минути, без да спира.

Психотерапевтът Амбър Джонстън е категорична, че няма научни доказателства в подкрепа на метода. Тя изключва възможността травмата да бъде преодоляна за 60 минути и дори смята, че насилственото връщане към неприятното преживяване може да навреди, ако не се случва в присъствието на опитен терапевт.

» Защо дезинформацията е толкова привлекателна за хората

Да плачем невинаги е полезно

Любопитно, но и подвеждащо, е видеото, в което се твърди, че плачът не просто успокоява и улеснява обработването на емоциите, но и стимулира освобождаването на хормона кортизол. Психотерапевтът Ейми Дърдън уточнява: „Промените в нивата на кортизола, когато плачем, са много сложни и не могат да бъдат обобщени по толкова елементарен начин. Сълзите могат да донесат облекчение, но е възможно и точно обратното. Ако плачещият човек възприема плача си негативно, със сигурност не би извлякъл полза от него, а напротив, би изпитал силен срам.“

Не са малко и добре звучащите цитати, които обаче специалистите по психично здраве намират за безполезни, извадени от контекст. „Такъв е например: „Когато чувстваш, че всички те мразят, поспи. Когато чувстваш, че ти мразиш всички, яж. Когато чувстваш, че мразиш себе си, си вземи душ. А когато чувстваш, че всеки мрази всеки, просто излез навън.“

„Подобно опростяване на иначе сложни емоционални състояния не помага никому“, смята Дърдън.

Няма универсална техника за справяне с тревожността

В TikTok се публикуват и съвети за справяне с тревожността, сред които точно определена дихателна техника. Невропсихиатърът Дейвид Окай обаче подчертава, че няма универсална техника за преодоляване на тревожността. „Ако не се прилага правилно, е възможно да настъпи хипервентилация, която е много неприятна и може да засили чувството на тревожност“, уточнява още Окай.

жена с бежова жилетка, която разговаря с жена терапевт

Фактори за развитие на депресия

Друго видео посочва като причини за депресия алкохола, тютюна, мононатриевия глутамат, захарта и хидролизираната пшеница. Според Модлин начинът на живот може да увеличи риска от депресия, но не и да бъде единствената причина за нея. „Има и други фактори, които играят роля – гени, невробиология, психосоциални стресори, травма в детството, здравословен проблем и тип личност“, пояснява специалистът.

Някои инфлуенсъри подвеждат аудиторията като рекламират добавки като шафран, магнезиев глицинат и екстракт от свещен босилек за справяне с тревожността. Макар че има изследвания, според които те могат да облекчат състоянието, доказателствата не са достатъчно, за да се използват тези продукти в клиничната практика. Освен това добавките се произвеждат, което означава, че не са „натурални“, както се твърди.

Субективно мнение и ненадеждни доказателства

В два видеоклипа се препоръчва настаняване в психиатрично отделение въз основа на личен опит. Има и такива, които заблуждават зрителя, че само след 60-дневен престой може да настъпи значително подобрение.

Тази информация е подвеждаща и крие риск от погрешни впечатления за ползите от лечението в болнично заведение. Психиатърът Дан Полтър пояснява: „Не е изключено при настаняване в клиника страдащият да започне да прилага маладаптивни техники за справяне. Освен това е много малко вероятно човек да отиде в психиатрична клиника по начина, описан във видеото.“

Друго видео в социалната платформа показва човек в болнични дрехи, който вероятно е настанен в психиатрично отделение. Той казва: „Бях твърде откровен с моя психиатър.“ Полтър смята, че по този начин се изпраща послание на хората, че не е нужно да бъдат докрай откровени с психиатъра си, което всъщност е много важно за тяхното лечение.

В TikTok се разпространява още един нелеп метод за облекчаване на тревожността. Жена твърди, че ако човек изяде един портокал, докато се къпе под душа, ще се справи със симптомите на тревожност. „Няма нито едно доказателство, че цитрусовите плодове под душа наистина помагат и съм силно разтревожен, че подобни необичайни техники могат да се наложат“, признава Окай.

Източник:

What is the most common mental health misinformation on TikTok?: https://www.theguardian.com/technology/2025/may/31/what-is-the-most-common-mental-health-misinformation-on-tiktok

Още по темата:
  • Как хората използват социалните мрежи, когато се почувстват зле Как хората използват социалните мрежи, когато се почувстват зле
  • Майка се възмущава на отношението на жените към това да бъдеш родител Майка се възмущава на отношението на жените към това да бъдеш родител
  • Грозната истина за социалните мрежи Грозната истина за социалните мрежи
  •  Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите
5.0/5 1 оценка

Коментари към Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok
    www.framar.bg 
    на 25 July 2025 в 04:05
    Коментирайте "Кои са най-честите заблуди, свързани с психичното здраве, в TikTok"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Близо 50% от младите хора се доверяват повече на съвети в TikTok, отколкото на лекарите
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Срещу забраната за голи снимки в Instagram протестира артистът Спенсър Туник
  • Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи
  • Как хората използват социалните мрежи, когато се почувстват зле
  • Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
  • Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
  • 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
  • Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 137 дни, 7 часа и 48 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 176 дни, 18 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 8 дни, 14 часа и 47 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 13 дни, 18 часа и 9 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 15 дни, 17 часа и 47 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 20 дни, 16 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАК ДЕЙВИД ШИНА ЗА КИТКА ПРИ НАРАНЯВАНЕ НА КАРПАЛНИЯ ТУНЕЛ модел 454

МАК ДЕЙВИД НАКИТНИК С ЛЕПЕНКА модел 452

МАК ДЕЙВИД ЛАСТИЧЕН НАКИТНИК модел 451

МАК ДЕЙВИД КОЛАН ЗА КРЪСТ модел 493

ГИНЕКСИД ЕМУЛГЕЛ С НЕУТРАЛНО pH 30 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 17:02:52

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: plamen от 24 юли 2025г. в 17:01:09

УРОГАРД капсули * 30 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:52:01

ВИТА DHA МАТЕРНА 450 меки перли * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:48:57

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: Жана от 24 юли 2025г. в 16:43:42
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival