Кои са най-мръсните места, до които се докосват децата
Голяма част от родителите се опитват всячески да предпазят децата си от мръсните места, до които те държат на всяка цена да се докоснат и в повечето случаи задачата им се оказва непосилна. Всеизвестен факт е, че децата и микробите вървят ръка за ръка, но сме убедени, че част от изброените им източници ще ви изненадат изключително много.
Поставка за четките за зъби
Според проучване поставката за четки за зъби е обявена за третото най-мръсно място в дома, доближаващо се до тоалетната чиния. Това е така, защото непрекъснато е изложена на струята от замърсени водни капчици. За да я почистите ефективно, трябва да използвате високо температурния цикъл на миялната машина или веднъж седмично да я измивате с гореща вода, след което да я забърсвате с дезинфекциращ препарат.
Домашни любимци
Домашните любимци и децата са естествени приятели, но животните, отглеждани у дома, могат да им предават бактерии, вируси и паразити, отделяни чрез техните отпадъци, слюнка или пърхот. Играчките им, както и съдовете, в които се хранят, могат да бъдат източник на колиформи - семейство бактерии, което включва салмонела и ешерихия коли. Децата винаги трябва да измиват ръцете си добре, след като са играли със своя домашен любимец, докосвали са неговите играчки, съдове за хранене или храна. И да, задължително трябва да избягват целувките.
Задния двор
Според експертите излагането на бактерии, съдържащи се в мръсотията, е добро за децата. Това, разбира се, не означава, че не трябва да сте предпазливи. Не позволявайте на децата да играят в двор, в който свободно се разхождат домашни животни. И бъдете сигурни, че ако се ожулят или порежат, а раната се замърси, ще бъдат защитени от тетанус.
Хладилника
Отворени подправки, протекъл пакет с месо или развалено мляко - източниците на бактерии в хладилника са изключително много. Salmonella, campylobacter и norovirus, които могат да причинят стомашно разстройство и диария, са най-често срещаните бактерии и вируси в кухнята. За да избегнете замърсяванията, съхранявайте правилно нетрайната храна и редовно дезинфекцирайте хладилните стени и рафтове.
Райони, населени с животни
Зоологическите градини, образователни ферми или училищни изложби са прекрасни места, на които децата могат да научат много за животните и да се запознаят отблизо с тях. Също така обаче това са райони, в които бактериите са широко разпространени. В най-голяма степен на риск са изложени малките деца. Те никога не трябва да приемат храна, напитки, дори и от бебешки шишета или пък да си играят с играчки, които в крайна сметка винаги попадат в устата им. Ако докосват животните, задължително след това трябва добре да измиват ръцете си.
Подът
С остатъците от храна и мазнина, както и следи от човешкия и животински трафик, подът може да бъде изключително мръсно място за игра. От друга страна, килимът и останалите твърди подови настилки, могат да бъдат покрити с прах, акари, плесени, хранителни частици и дори насекоми, което може да предизвика алергии или астматични пристъпи. Напълно е възможно там да се крият и гъбички, които причиняват микоза и трихофития.
Застояла вода
Локвата със застояла вода е съблазнително място за игра, независимо дали е езерце, кофа с дъждовна вода или локва, напомняща за отминалата буря. Тя е изключително благоприятна среда за развитие на мухъл, плесени, бактерии и насекоми, които могат да предават различни вируси и да станат причина за развитие на множество заболявания.
Микробите в училище
Едно проучване е установило, че училищните чешми са обитавани от близо 800 пъти повече микроби, в сравнение с тоалетните чинии. Пластмасовите кутии и прибори в училищната лавка са следващата гореща точка. Според друго проучване, броят на заболелите деца е намалял на половина, след като те редовно започнали да използват дезинфекциращи средства за ръцете си, а чиновете им били почиствани ежедневно.
Гардероби в детските градини и училища
Децата в детските градини и училищата са най-честите носители на въшки, като ги прихващат основно чрез контакт глава до глава. По-рядко това се случва при споделянето на шапки, гребени, четки или дрехи. Поради тази причина е препоръчително връхните дрехи, шапките, шаловете и ръкавиците им да се съхраняват в отделни шкафчета, а не в общи гардеробни.
Фитнесът или гимнастическият салон
Спортните площадки и съоръжения са една от горещите точки за разпространението на бактерии. Стафилококовите бактерии попадат в организма чрез порязвания и отворени рани. Споделянето на хавлии, както и контактните спортове, като борба, например, са едни от начините за тяхното разпространение.
Пясъчници
Оказа се, че пясъчникът в парка съдържа много повече бактерии, отколкото самият пясък. Едно проучване установи, че най-много бактерии се развиват в детските пясъчници, чийто източник са не само животните, но и човешката слюнка, ръце, храна и други отпадъци. Не всички микроби са вредни разбира се, но там, където има много бактерии, съществува и по-голяма опасност от зараза.
Моловете
Вероятно за никой от вас не е изненада, че моловете от затворен тип гъмжат от микроби, особено по време на грипния сезон. Кои са най-горещите точки, ли? Ескалаторите, копчетата в асансьора, контролерите за видеоигри или банкоматите, тъй като те не се почистват, а още по-малко дезинфекцират редовно. Измиването на ръцете ще помогне в някаква степен, но децата трябва да ги търкат старателно, а не просто да отбиват номера, тъй като мивките в обществените тоалетни и смесителите също са източници на голям брой микроби.
Децата привличат микробите
Детското поведение буквално привлича микробите - бъркане в носа, гризане на ноктите или пък избърсване на течащия нос с ръце. Освен това, повечето деца не си мият ръцете толкова често, колкото е необходимо. Старателното измиване на ръцете е първото нещо, което защитава вашите немирници от настинка, грип и други инфекциозни заболявания, така че не забравяйте кога и как трябва да го правят.
Кога е необходимо да се мият ръцете?
Винаги напомняйте за измиването на ръцете, преди децата да боравят с храна, след използване на тоалетната, след кихане, кашляне или издухване на носа. Учете ги да използват топла вода и достатъчно количество пяна. Освен на дланите, да наблягат на областта между пръстите, под ноктите и гърба на ръцете. Дезинфектантите за ръце, които съдържат минимум 60% алкохол са добра алтернатива, но не отстраняват видимите замърсявания и могат да бъдат токсични при поглъщане от деца. Затова е препоръчително да използват сапун и вода, когато са налични.
Почистване или дезинфекция?
Почистването на плотовете, подовете и останалите домакински повърхности със сапун и вода видимо ще намали мръсотията и микробите. Дезинфекцията обаче не просто ще ги намали, а направо ще ги унищожи. Повечето дезинфектанти са най-ефективни, когато престоят поне минута върху повърхността, преди да бъдат отстранени. След като дезинфекцирате повърхността, задължително я почистете с чиста вода и подсушете с чиста кърпа.
Снимки: freepik.com, flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АУДИ СПРЕЙ ДЖУНИЪР 25 мл
НЕСТИ ДАНТЕ ДЕЛИКАТЕН САПУН ЗА ДЕЦА 250 гр.
СЕПТОНА АНТИБАКТЕРИАЛНИ МОКРИ КЪРПИ КИДС * 15
НАРИНЕ НАЗАЛ ХИГИЕННИ КАПКИ ЗА НОС КОМПЛЕКТ ЗА ДЕЦА ДО 6 ГОДИНИ 171106
ТермолабилниШАМПОАН С ВИТАМИН F КРЯ - КРЯ (ПА - ПА) 200 мл
АТИТЮД ПРЕПАРАТ ЗА ИЗМИВАНЕ НА ИГРАЧКИ 475 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
- Кафяви водорасли
Коментари към Кои са най-мръсните места, до които се докосват децата