Безопасно ли е да оставите дезинфекциращия гел за ръце в нагорещена кола
Лятото чука на вратата, температурите се покачват, а едва ли някой иска по невнимание да подпали собствената си кола. Постоянно изникват нови тревоги, свързани с пандемията от коронавирус. Поредната на дневен ред е дали геловете за ръце на алкохолна основа могат да избухнат, ако бъдат оставени в паркираните коли.
Този страх се породи след няколко вирални видеа във Фейсбук и Туитър, на които са заснети горящи коли, с предупреждение отдолу за риска от запалване на дезинфекциращите гелове. След видеата и противопожарната служба на Уисконсин отправи апел за повече предпазливост, което допълнително разтревожи обществото.
Да, наистина звучи ужасно да оставиш колата си надлежно паркирана, а като се върнеш да я видиш в пламъци.
С цел да се провери достоверността на информацията, бяха направени проучвания по въпроса, както и консултации със специалисти. Резултатът е, че повод за тревога няма.
Бърз и простичък отговор
Дезинфекциращият гел на алкохолна основа почти сигурно не би могъл да се възпламени в паркираната ви кола. „Агенция Франс Прес“ направи проверка на фактите и проследи заснемането на един от видеоклиповете, качени в “Youtube“, и установи, че пожарът определено не е предизвикан от забравен в колата дезинфекциращ гел. Институтът за проверка на фактите “Pointer” също разследва част от видеата и заключи, че те са много по-стари и са използвани само, за да всеят още повече смут в, и без това наплашените, граждани.
Гелът може да пламне при температура от 700 градуса
Температурата в паркирана кола трябва да достигне 700 градуса, за да предизвика запалване на гел за дезинфекция. Пламъкът от запалка или друго запалително средство със сигурност би достигнал въпросната температура и може да го възпламени. Но който и да е автомобил, изложен на директна слънчева светлина, не би могъл да се доближи до 700 градуса. Така че единственият наистина разумен съвет е да не държите или използвате запалително устройство в близост до дезинфекциращ продукт.
Високата температура в колата крие рискове за хората и животните
Да, разбира се, температурата в една кола може да достигне наистина опасни стойности, но рискът е свързан с живота на намиращите се в нея хора или животни. След редица направени експерименти експертите стигнаха до извода, че температурата във вътрешността на колата, при това не в най-горещите летни дни, може да достигне 45 градуса само за един час.
През 2005 учени от университета в Станфорд изчислиха, че на всеки час температурата се покачва средно с 4 градуса, като най-големият скок наблюдават през първия час, дори и прозорците да са частично отворени.
"Парников ефект"
Сега най-вероятно по-подозрителните и разсъдливи сред вас биха си помислили: „Хм, ако температурата се покачва с около 4 градуса средно на час, как моята кола не може да достигне онези 700 градуса, при които гелът за ръце би се запалил, при положение, че е паркирана в продължение на 15 часа? Отговорът отново е „Не, не може.“ Най-горещата кола, регистрирана някога, е била с температура в купето 76 градуса. Дори не доближава седемстотинте, нали?
Ключовият фактор при нагряването на автомобилите е самото слънце, не външната температура, разкрива екип от учени от Станфорд. Принципът е същият като при оранжериите, които слънцето нагрява през зимата. Феноменът е наречен „парников ефект“ и това, което всъщност се случва е, че се нагрява въздухът, вече капсулован в дадена постройка или помещение. Със залязването на слънцето всяка нощ температурата в колата също спада. За човек или животно, намиращо се в автомобила, ще бъде все така смъртноопасно, но не толкова, че да предизвика самозапалване на дезинфекциращия ви гел за ръце, оставен в жабката.
Продължавайте да си миете старателно ръцете и да поддържате добра лична хигиена, защото в противен случай ще се сблъскате с реални рискове за вашето здраве.
vice.com, pixabay.com
- За да останете здрави, се придържайте към навиците, придобити през пандемията от COVID-19
- Офис сграда в Румъния, оборудвана с роботи за дезинфекция и термокамери за борба с вирусите
- Акарите – невидимите причинители на алергични пристъпи - интервю с д-р Енчо Енев
- Трябва ли да мием ръцете си толкова често
Коментари към Безопасно ли е да оставите дезинфекциращия гел за ръце в нагорещена кола