Офис сграда в Румъния, оборудвана с роботи за дезинфекция и термокамери за борба с вирусите
Модерният офис, който е изцяло адаптиран към новите условия на живот и работа по време на пандемия, се намира в Букурещ, Румъния. Създателите му се надяват да наложат нови тенденции в работната атмосфера, които не само да улесняват служителите, но и да ги предпазват от вируси. Доскоро подобна визия би се сторила налудничава на повечето хора и би им напомнила за болница, но не и днес.
135 мерки за борба с вирусите в една сграда
Врати, които се отварят не с ръце, а с лакти, самопочистващи се повърхности, антимикробна боя, инструменти, измерващи качеството на въздуха, роботи, които дезинфекцират с UV светлина и още 135 мерки са приложени в офис сграда в град Букурещ. Дизайнерите твърдят, че помещенията са най-вирусоустойчивите в света и че един ден стряскащите на пръв поглед нововъведения ще се превърнат в нещо нормално.
УВ дезинфекция и самопочистващ се асансьор
Да влезеш в „H3“ – пететажна сграда в румънската столица, е като да научиш стъпките на нов танц. С лек замах на ръката се отварят вратите. Специално обозначено с червено място посочва къде да застанеш, за да ти бъде измерена температурата от термокамера, разположена на разстояние от 2 м. Ако е в норма, следваш маркировката, която те отвежда до самопочистващ се асансьор. Вътре заставаш на една от двете постелки за крака и се качваш нагоре. Междувременно можеш да бъдеш спокоен, че возейки се, си защитен от микроби и вируси, тъй като вентилационните шахти са оборудвани с дезинфекцираща UV система.
Помещение за карантиниране с паник бутон
Ако термокамерата отчете по-висока от нормалната температура, служител с ръкавици те съпровожда до специално помещение за карантинирани с паник бутон и самостоятелна вентилационна система, която не е свързана с тази на останалата част от сградата. На една от стените е монтиран така нареченият апарат „вирусоубиец“ с 3 различни степени на сила на въздушната струя, чиято цел е да премахне частици замърсители, плесен или спори. Има и УВ осветление, което допълнително спомага за дезинфекцията на стаята.
Може би за някои подобно оборудване е прекалено. Все пак става въпрос за офис, а не за болнично помещение. Дали посетителят би искал да се върне отново, ако пандемията е отминала и ситуацията вече е под контрол?
Румъния не прави изключение от другите европейски страни и повечето офис служители работят дистанционно вече 18 месеца. Проведените анкети разкриват, че голяма част от тях се притесняват да се завърнат на работните си места.
„Не искаме да стряскаме хората, а точно обратното – да ги успокоим.“
Гавин Бонър, един от координаторите по проекта за изграждане на сгради с висока степен на имунна защита, споделя: „Не искаме да стряскаме хората, а точно обратното – да ги успокоим.“ Съвместната работа на здравни експерти, архитекти и ИТ специалисти от цял свят има за цел да помогне на големите корпорации да осигурят безопасни работни места, дори след края на пандемията.
Стандартът „Immune“
Изготвеният стандарт с търговското име „Immune“ вече е приложен в няколко сгради във Великобритания. В Румъния първите, които решават да променят работната среда в съгласие с неговите изисквания, са компанията за недвижими имоти „Genesis“ и собственикът на „H3“. Ст0йността на проекта е 1 милион евро.
Към момента повече от 10 други сгради по света – от САЩ до Сингапур са в процес на получаване на сертификат „Immune“. „H3“ е най-добре защитеното работно пространство и служи за пример, тъй като там са приложени всичките 135 препоръчани в стандарта мерки.
Според експертите проекти като този подпомагат развитието на бизнеса с търговски сгради, който претърпя немалко загуби през последните месеци. Разбира се, те са наясно, че е възможно собствениците им в един момент да решат, че вече не се нуждаят от толкова стриктни мерки за дезинфекция.
Седалище на „Ericsson“ в сградата „Н3“
В сградата „Н3“ се помещават офиси на телекомуникационната компания „Ericsson“, чиято площ е 15 500 км.м. При нормални обстоятелства там работят 2000 служители, но сега почти всички изпълняват задълженията си от дома. За малкото останали са създадени подходящи условия на труд, като бюрата са на разстояние едно от друго, а за да се използват залите за срещи, е необходимо първо да се направи съответната резервация през онлайн платформа, с което се избягва струпването на хора. През есента се планира завръщането на 20% от екипа.
Представител на шведската компания в Румъния пояснява: „Искаме хората ни да са спокойни, че правим всичко възможно да опазим здравето им.“
Във фоайето на офис сградата голям екран запознава всеки посетител с мерките, които се прилагат в различните части и помещения. Според мениджъра на ИТ екипа най-важно е хората да бъдат информирани и да са наясно какво ги очаква.
Прозрачността е всичко
Служителите могат спокойно да проверяват колко броя дезинфекциращ гел има в шкафа, както и да проследяват стойностите на летливите органични съединения, въглеродния диоксид и дори влажността в помещението. Могат да сравняват показателите с предишни дни, тъй като те се съхраняват в база данни или пък да изгледат видео, което разкрива научни факти в подкрепа на пречистването на водата чрез обратна осмоза.
Предвид факта, че там работят компютърни специалисти, подобни напредничави технологии са на голяма почит.
В някои от другите помещения мерките са по-умерени, като например приспособяване на бравите на вратите за отваряне с лакът или заобляне на формите, където това е възможно, за да се избегне натрупването на микроби в ъглите.
Тоалетните са изолирани една от друга с преградни стени до тавана и всяка от тях има самостоятелна климатизация, тъй като там не може да се спази изискването за отстояние от минимум 2 метра.
2-метров робот дезинфекцира с УВ светлина през нощта
През нощта цялата сграда се обхожда от двуметров робот, който дезинфекцира с УВ светлина, а денем през вентилационната система се разпръскват йони водороден пероксид (кислородна вода). Самият процес може да се наблюдава безпроблемно благодарение на прозрачни панели, инсталирани на тавана. „Когато човек вижда какво се случва, той вярва и е спокоен“, казват още експертите, които работят по реализирането на проекта „Immune“.
Вирусите се пренасят основно по въздушно-капков път
Скептиците определят всичко това като „театър“. Според тях е излишно да се инвестират милиони евро в модернизирането на сграда, след като до известна степен разпространението на коронавируса зависи от човешкото поведение и съвест. Учените обаче са на мнение, че основният начин на заразяване е по въздушно-капков път, а не чрез докосване на замърсени повърхности.
Въпреки иновативните методи за справяне с коронавируса, най-лесната за изпълнение препоръка остава редовното отваряне на прозорците.
Ливиу Тудор, изпълнителен директор на компанията за недвижими имоти „Genesis“, вярва, че бъдещето принадлежи на сгради, адаптирани да отговарят на предизвикателствата на новото време.
„Отначало да построиш сграда означаваше тя да има стени и покрив. По-късно се въведоха мерки срещу земетресение и пожар, а сега вече мислим как да се предпазим от мръсния въздух и да работим в по-здравословна среда. Сега е моментът да помислим за ефективни начини за справяне с бактериологични или токсикологични заплахи, срещу които разместването на бюра не би било достатъчно“, завършва експертът.
- Безопасно ли е да оставите дезинфекциращия гел за ръце в нагорещена кола
- Акарите – невидимите причинители на алергични пристъпи - интервю с д-р Енчо Енев
- Любов по време на коронавирус: нюйоркска двойка се венча под прозореца на свой приятел
- Какви промени настъпиха в човешкото тяло след избухването на пандемията
Коментари към Офис сграда в Румъния, оборудвана с роботи за дезинфекция и термокамери за борба с вирусите