Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас

Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас

от 20 ное 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Милиарди бактерии, гъбички и вируси живеят на повърхността на нашите тела. И макар за страдащите от мизофобия (страх от микроби) да звучи смайващо, тази микробна екосистема играе жизненоважна роля за нашето здраве и благополучие.

  • Кожен микробиом
  • Микроорганизмите, живеещи върху кожата, имат симбиотична връзка с хората
  • Борба с потенциални нашественици
  • Други важни функции на кожния микробиом
  • Потенциални влияния на кожния микробиом
  • Последствия от нарушаване на баланса на кожния микробиом
  • Лоши кожни бактерии
  • Възможно ли е да подобрим състава на кожния микробиом?

Кожен микробиом

Може би вече сте чували за чревния микробиом – набор от микроорганизми, обитаващи червата. Добре установено е, че тази съвкупност от бактерии, гъбички, вируси и други едноклетъчни организми играе важна роля при редица заболявания – от диабет до астма и дори депресия. Оказва се обаче, че микробите по кожата ни могат да бъдат също толкова полезни за нас, осигурявайки ни защита срещу патогените, които се установяват на повърхността на телата ни. Те също така помагат за разграждането на някои от химикалите, с които се сблъскваме в ежедневието си и са от съществено значение за развитието на имунната ни система.

Кожният микробиом се нарежда на второ място след чревния, що се отнася до бактериалното разнообразие. Това обаче е доста изненадващо. В сравнение с безопасните, топли и влажни местообитания на стомашно-чревния тракт, кожата е доста негостоприемно място. „Кожата е много враждебна среда в сравнение с други части на тялото.“, споделя Холи Уилкинсън, преподавател в Университета „Хъл“, Обединеното кралство. „Кожата е суха, безплодна и изложена на различни елементи. Бактерии, които живеят на повърхността на тялото, са еволюирали в продължение на милиони години, за да се справят с неблагоприятните условия.“

Не всички части на тялото обаче са еднакво колонизирани. Бактериите всъщност могат да бъдат изненадващо придирчиви. Например челото, носа и гърба са обитавани предимно от Cutibacterium – род бактерии, които се хранят с мазния себум, произвеждан от кожните клетки, подпомагайки овлажняването и защитата на външния слой на кожата. Подмишниците са благоприятна среда за Staphylococcus и Corynebacterium, а зоната между пръстите на краката изобилства от различни видове Propionibactrium, някои от които се използват и в производството на сирене. Сухите участъци от кожата, като ръцете и краката, са особено негостоприемни за бактериите, така че видовете, които се установяват там, не остават твърде дълго време.

>>> Възможно е мозъкът също да има микробиом

Симбиотична връзка с хората

Кожен микробиом

В продължение на хилядолетия споменатите микроби формират нещо като симбиотична връзка с хората. Бактериите, гъбичките и акарите, живеещи по кожата ни, се възползват от постоянен приток на хранителни вещества. Но ние разчитаме на кожния микробиом, тъй като полезните видове ни помагат да отблъснем патогенните бактерии.

„Наличието на всички тези бактерии върху кожата затруднява значително закрепването на патогените.“, коментира Уилкинсън. „Всяка бактерия трябва да надвие системата, но за да го направи, трябва да се конкурира с други, които са силно еволюирали, за да съществуват в тази среда.“

Борба с потенциални нашественици

Кожните бактерии също могат да водят война срещу потенциални нашественици, произвеждайки химикали, които потискат растежа им или дори ги убиват. Например Staphylococcus epidermidis и Staphylococcus hominis – два съпоставими вида, които разчитат на хората и други животни за осигуряване на среда за обитаване – произвеждат антимикробни молекули, които инхибират Staphylococcus aureus – вреден вид бактерии, свързани с множество инфекции.

Някои учени са на мнение, че подобно на чревната флора, кожният микробиом играе роля в „обучението“ на имунната ни система през детството, учейки я кои цели да атакува и кои да игнорира. Също така се смята, че има връзка между разнообразието от определени бактерии по кожата и по-ниския риск от алергии.

Други важни функции на кожния микробиом

Кожният микробиом има и други важни функции. Например смята се, че определени бактерии могат да ни помогнат да запазим младежки вид, задържайки влагата, което поддържа кожата ни еластична, гладка и плътна.

С цел предотвратяване навлизането на токсини и вредни патогени и изтичането на вода, кожата е съставена от няколко слоя, като най-горният, наречен рогов слой, е най-непроницаем. Той се формира от мъртви клетки, наречени корнеоцити, покрити с мастни молекули, известни като липиди. „Най-горният слой е много здрав и водоустойчив, поради което човешкото тяло не се разтваря под дъжда.“, коментира Катрин О'Нийл, професор по транслационна дерматология в Университета в Манчестър.

Под роговия слой има няколко слоя живи кожни клетки, наречени кератиноцити, между които има малки празнини, през които може да навлезе вода. За да предотвратят това, кератиноцитите произвеждат липиди, които помагат за отблъскването на влагата. „Това е нещо като конструкция от тухли и хоросан.“, казва Уилкинсън. „Имаме клетки, а между тях липиди, които също са част от бариерата. Те действат като лепило, което държи всичко заедно.“

Кожа

И така, каква е ролята на бактериите тук? Оказва се, че някои от полезните бактерии по кожата не само произвеждат сами липиди, но и изпращат сигнали, които стимулират кожните клетки да произвеждат повече мастни молекули. Например проучванията показват, че Cutibacterium стимулира кожата да произвежда повече от богатия на липиди себум, което намалява загубата на вода и увеличава хидратацията на кожата. Staphylococcus epidermidis също повишава нивата на кожните серамиди – липиди, които действат като лепило, което поддържа кожната бариера непокътната.

Потенциални влияния на кожния микробиом

Изследванията при мишки показват, че кожният микробиом може да помогне за модулиране на начина, по който имунната система реагира на излагане на ултравиолетови лъчи, помагайки й да се подготви за борба с потенциални инфекции. Известно е, че ултравиолетовата светлина потиска имунния отговор, като същевременно може да увреди кожата, предоставяйки възможност на патогенните бактерии да нахлуят в тялото. Изглежда, че кожните микроби помагат да се предизвика възпалителен отговор, подготвяйки тялото да се бори с инфекцията.

Налични са и доказателства, които предполагат, че кожният микробиом може да повлияе на стомашно-чревния тракт. Например проучване показва, че кожните наранявания могат да доведат до значителни промени в чревния микробиом, увеличавайки податливостта към възпаление на червата. Изследванията показват също, че гъбичката Malassezia restricta – част от кожния микробиом – е свързана с болестта на Крон.

Съществува дори теория, че микробиомът на кожата може да повлияе на мозъка, въпреки че научната общност не е единодушна. Някои проучвания установяват, че премахването на бактериите от кожата на челото повишава мозъчната активност.

Какво се случва, когато деликатният баланс на кожния микробиом е нарушен?

Кожната дисбиоза (дисбаланс на микробни видове и намаляване на тяхното разнообразие) е свързана с различни състояния – от атопичен дерматит до розацея, акне и псориазис. Дори наличието на пърхот по скалпа се свързва с определен вид гъбички. Например Malassezia furfur и Malassezia globosa произвеждат химикал, наречен олеинова киселина, който нарушава клетките на роговия слой на скалпа, провокирайки сърбяща възпалителна реакция.

Въпреки това във всеки от изброените случаи е трудно да се установи дали болестното състояние е причинено от дисбиоза или самият кожен микробиом се е променил в резултат на заболяването.

>>> Нарушеният кожен микробиом увеличава риска от радиодерматит при пациенти на лъчетерапия

Лоши кожни бактерии

Лоши бактерии

Едно явление, за което поне отчасти можем да обвиним лошите бактерии, е стареенето на кожата. С напредване на възрастта разнообразието на бактериите, които живеят върху кожата, намалява. Добрите микроорганизми, които предпазват от инфекции, започват да изчезват за сметка на вредните патогенни бактерии.

„Възрастните хора са склонни да имат по-суха кожа, което е свързано с понижен брой бактерии, които помагат за производството на липиди.“, коментира Уилкинсън. „Това води до повишен риск от кожни инфекции, тъй като целостта на кожата е нарушена.“

За съжаление, лошите кожни бактерии също могат да попречат на зарастването на рани. Изследване на Елизабет Грайс, професор по дерматология и микробиология в Университета на Пенсилвания, показва, че заздравяването на рани при мишки без кожен микробиом отнема много повече време.

Доказано е, че някои щамове на Staphylococcus aureus са свързани със забавено заздравяване. Въпреки това точните механизми, чрез които тази патогенна бактерия пречи на възстановяването на целостта на кожата, са неясни. „Staphylococcus aureus произвежда ензими, които могат да им помогнат да нахлуят и усвоят тъканта около тях.“, споделя Уилкинсън.

Възможно ли е да подобрим състава на кожния микробиом?

И така, можем ли да подобрим здравето си, заменяйки лошите бактерии с добри. Според експертите е възможно, въпреки че за да се направи, е необходимо да бъде унищожена съществуващата микробна общност в тялото, което може да причини редица проблеми, включително антибиотична резистентност.

Важно е да знаем, че кожният микробиом е силно повлиян от околната среда, което означава, че светът около нас допринася за разнообразието от различни бактерии, гъбички и вируси. Оказва се, че дори козметиката, която използваме, може да промени състава на кожния микробиом по начини, които все още не са проучени обстойно.

Някои компании вярват, че растежът на микроби може да бъде стимулиран чрез третиране на кожата с пребиотици и пробиотици, които подхранват добрите бактерии. Има малко публикувани доказателства за това колко ефективен е този метод, но са налични признаци, че може да промени баланса на различни кожни бактерии.

Уилкинсън дори проучва дали специални вируси, които инфектират бактерии, известни като бактериофаги, и молекулите, които те произвеждат, могат да бъдат използвани за унищожаване на Staphylococcus aureus по целенасочен начин, без да навредят на останалата част от микробиома.

Източник:

Our skin is teeming with microbes. We should learn to love them: https://www.bbc.com/future/article/20240813-the-surprising-benefits-of-the-microbes-that-live-on-your-skin

Още по темата:
  • Какво разкрива вагиналният микробиом за интимното ни здраве Какво разкрива вагиналният микробиом за интимното ни здраве
  • Епидермален невус – заболяването, разкриващо модела на растеж на кожните клетки Епидермален невус – заболяването, разкриващо модела на растеж на кожните клетки
  • Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето
  • Подходящ грим за тъмна кожа Подходящ грим за тъмна кожа
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

Нов
ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60

Нов

Коментари към Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:50
    Коментирайте "Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Червена мъртва коприва
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • Каламинов лосион
  • д-р Евдокия Колева Николова
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
  • Японска мушмула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 9 часа и 21 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 7 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 55 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival