Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Красота и стил Козметика Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето

Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето

от 26 ное 2013г., обновено на 01 сеп 2020г.
Редактор: Екип на Фрамар.бг
Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Глината има много ползи за кожата и косата. Тя има мощни антибактериални свойства и умее да почиства лицето и косата по начин, който не бихте постигнали с други почистващи средства.

Време и да се запознаете с основната информация за почистването и използването на глина за коса и лице, както и видовете, най-подходящи за целта.

Ползи на глината за косата

Стойността на pH /киселинността/ в шампоаните обикновено варира между 5 и 6, което в максимална степен се доближава до естественото pH на косата и скалпа на главата. И въпреки че това е хубаво, твърде често въпросното идеално pH е постигнато чрез токсични примеси като содиум лаурел сулфат, например.

Глината, от друга страна, има много по-високо pH, без да има добавена в нея нищо вредно. За съжаление, в резултат на това, косата може да изгуби блясъка си и да стане смолиста на вид и пипане. Но има начини да се противодейства много ефикасно с домашно приготвен натурален лосион, който ще възвърне блясъка на косата и ще я направи изключително жива.

Друга причина, поради която си струва да обмислите отказването от шампоаните от магазина, или най-малкото въвеждането на няколко измивания месечно с натурален продукт, съдържащ глина, е наличието на силикон в много от комерсиалните брандове. Неговото предназначение е да създаде слой върху косъма, който изкуствено придава блясък и гладкост на косата. И въпреки че можете да останете удовлетворени от естетическата страна на този ефект, продължителната употреба на шампоан със силикон изисква последваща програма на дезинтоксикация на косата, която може да продължи до няколко седмици. През това време косата може да изглежда много суха и лесно да се заплита, докато фоликулите успеят изцяло да се отърват от изкуствената обвивка, която им е пречела да поемат толкова влага, колкото им е необходима. Ако обаче се омазнява бързо и се налага да я миете по-често, ви съветваме да заложите на глината.

Едно от най-добрите решения, когато глината се прилага за измиване на косата, е Расул – мароканска глина, наричана още "глинен сапун", която подобно на повечето глини е изключително богата на минерали и микроелементи. Нейният произход е вулканичен – тя е открита в недрата на Атласките планини и още от древността се използва като измивно средство за коса и тяло. Счита се, че Расул е най-подходящата глина за измиване на косата, като й придава възможно най-добра текстура и не я изсушава толкова много, колкото другите.

Хумата – вид глина, наричана още каолин, която се среща и в България, също има отлично действие върху косата и кожата, дължащо се на наличието на силиций и алуминиев оксид в нея. Тя подхранва и придава обем и плътност на косъма на косата. Справя се много ефикасно със запушените пори и възпалителните процеси по кожата.

Удачна, макар и не за всички хора алтернатива на Расула и хумата, e Бентонит – мека хигроскопична глина, получена от вулканичен прах, с дълбоко почистващи качества, която се използва предимно в грижата за кожата. Тя е много ефикасна за склонна към омазняване кожа и при третиране на екзема и псориазис. Тази глина е по-трудна за нанасяне, тъй като образува буци и изсушава много косата, особено ако остане по-продължително време върху нея.

Която и глина да решите да използвате, непосредствено преди нанасянето й тя трябва да бъде разредена с вода или с ябълков оцет, като във втория случай се гарантира още по-дълбоко почистване. Количеството на глината, която е необходима за измиването на косата ви, зависи най-вече от нейната дължина и плътност. В случай, че глината стои на бучки след разреждането, можете да използвате пасатор или блендер за по-доброто й разбиване.

За средно гъста коса до или малко под раменете, 1-2 супени лъжи Расул ще бъдат достатъчни. Получената консистенция, която ще използвате за едно къпане, трябва да е приблизително колкото жълтъка на кокоше яйце. Нанесете го върху добре намокрена и след това отцедена коса, като започнете от краищата и разнесете останалото количество върху цялата коса. Колко дълго трябва да оставите глината да действа зависи както от състоянието на косата ви, така и от това колко често я миете.

Ако се измивате косата си всеки ден, 2 минути ще са съвсем достатъчни. Ако пък е веднъж на 2-3 дни, можете да я оставите и 5 минути (и до 20 за хумата).

След като отмиете старателно глината от косата си, излейте отгоре й половин чаена чаша ябълков или винен оцет, смесен в равни пропорции вода (или 1:2 оцет — вода). В сместа добавете и 8 капки етерично масло, например от розмарин или мента, които са подходящи за всеки тип коса (добре е сместа да престои 2-3 минути, преди да се използва). По този начин ще възстановите нормалното pH на косата и нейния блясък. В някои случаи, при пълна липса на блясък може да се използва и чист оцет. Препоръчително е изплакването да става с хладна или леко топла вода, но не и с гореща, тъй като това допълнително отнема блясъка на косъма.

Измиването с глина може да не е най-удачното решение, ако сте с боядисана коса, тъй като ще способства за по-скорошното отмиване на цвета. Според производителите на глина за козметични цели обаче, тя може да се използва спокойно при оцветена с къна коса.

Глина, подходящa за грижа за кожата

Разновидностите на глината, която е подходяща за направата на маски за лице, е доста повече. Сред най-добрият избор са бялата, синята, сивата, червената и зелената глина, всяка от които има специфични свойства. Изборът трябва да бъде съобразен с индивидуалните нужди на кожата, върху която ще бъде приложена.

Дори и без да се смесва с нищо друго, освен с вода до получаване на гъста каша, глината се отразява отлично на кожата на лицето и шията. Прекрасни маски се получават и при смесването на глина с индийски билки, като например нийм или манджиста, както и с розова вода, прясно мляко и мед (при суха кожа); сок от алое вера или разреден лимонов сок (за склонна към омазняване кожа). Също така към глината могат да бъдат добавени няколко капки етерично масло.

Източник:

снимка: pexels.com

Още по темата:
  • Вкаменелости от ежедневието - изкуство от бетон Вкаменелости от ежедневието - изкуство от бетон
  • Как сами да подстригваме косата си на степени (+снимки) Как сами да подстригваме косата си на степени (+снимки)
  • Как да използваме дифузер за много права коса Как да използваме дифузер за много права коса
  • Интересни идеи и съвети при къдрене с маша Интересни идеи и съвети при къдрене с маша
3.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РАДИКА ИНДИЙСКА ГЛИНА НА ПРАХ 100 гр.
4.60лв.

РАДИКА ИНДИЙСКА ГЛИНА НА ПРАХ 100 гр.

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА БЯЛА АЛТАЙСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл
6.90лв.

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА БЯЛА АЛТАЙСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА ЧЕРНА КАМЧАТСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл
6.90лв.

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА ЧЕРНА КАМЧАТСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА СИНЯ БАЙКАЛСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл
6.90лв.

ФИТО КОСМЕТИК КОЗА ДЕРЕЗА СИНЯ БАЙКАЛСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ, ТЯЛО И КОСА 175 мл

ФИТО КОСМЕТИК ПОДХРАНВАЩА МАРОКАНСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 гр.
2.90лв.

ФИТО КОСМЕТИК ПОДХРАНВАЩА МАРОКАНСКА ГЛИНА ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 гр.

ДУНЯ МАРОКАНСКА ВУЛКАНИЧНА ГЛИНА РАСУЛ 200 гр.
34.20лв.

ДУНЯ МАРОКАНСКА ВУЛКАНИЧНА ГЛИНА РАСУЛ 200 гр.

Коментари към Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 November 2022 в 08:43

    Краси

    Здравейте! Добре ли е хумата да я смесв с био вода от лавандула и да добавя и една две капки чаено дърво етерично масло? И това само веднъж на седмица ли е разрешено? На пакета хума пише да се ползва веднъж на седмица за маска а два пъти дневно за измиване на лицето? Дали няма много да изсуши

    Здравейте, може да използвате лавандулова вода и да добавите етерично масло. Според вида на кожата си, изберете най-подходящата глина – "Сред най-добрият избор са бялата, синята, сивата, червената и зелената глина, всяка от които има специфични свойства. Изборът трябва да бъде съобразен с индивидуалните нужди на кожата, върху която ще бъде приложена." Прилагайте продукта по начина, описан върху опаковката. В случай че кожата Ви става прекалено суха, използвайте по-рядко от указаното.

  2. Краси 
    на 24 November 2022 в 18:01

    Здравейте! Добре ли е хумата да я смесв с био вода от лавандула и да добавя и една две капки чаено дърво етерично масло? И това само веднъж на седмица ли е разрешено? На пакета хума пише да се ползва веднъж на седмица за маска а два пъти дневно за измиване на лицето? Дали няма много да изсуши

СТАТИЯТА е свързана към

  • Красота и стил
  • Козметика
  • Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
  • Пърхот - причини и домашни рецепти за лечение
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
  • Как сами да подстригваме косата си на степени (+снимки)
  • Конски шампоан за растеж на косата
  • Лук за борба с косопада и бърз растеж на косата
  • Натурални средства срещу мазна коса

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Суха кожа на пениса и слаба ерекция

преди 1007 дни, 3 часа и 6 мин.

Гъша кожа на гърдите - какво ще препоръчате?

преди 1014 дни, 8 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 2 часа и 12 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 2 дни, 8 часа и 16 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 3 дни, 3 часа и 18 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 11 дни, 23 часа и 8 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Естествени средства срещу побеляването на косата

Естествени средства срещу побеляването на косата

от 12 дек 2022г. Прочети повече
L00-L99 Болести на кожата и подкожната тъкан

L00-L99 Болести на кожата и подкожната тъкан

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Репеленти за комари

Репеленти за комари

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Защитна роля на кожата и лигавиците

Защитна роля на кожата и лигавиците

от 24 юни 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах