Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения

Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения

от 25 апр 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Повечето млади жени не се замислят за своите репродуктивни способности, докато не решат, че вече искат да имат дете. До началото на тридесетте години основната им тревога не е как да забременеят, а как да се предпазят от забременяване.

Все пак, ако възнамерявате някога да бъдете майка, е добре да обърнете внимание на репродуктивното си здраве и да си направите някои изследвания. При това доста по-рано, отколкото вероятно сте си мислили. Специалистите смятат, че най-подходящата възраст за тази цел е края на двадесетте и началото на тридесетте години, дори и да не планирате да раждате в близко бъдеще.

Изследванията сочат, че плодовитостта на жената започва да намалява още в ранните двадесет, като процесът е бавен, но устойчив. Въпреки че шансът за зачеване в началото на тридесетте е достатъчно голям, никога не е твърде рано да бъдете проактивни и да се уверите, че нямате репродуктивни проблеми. Ако пък се окаже, че имате, ще разполагате с достатъчно време да ги разрешите.

Кога най-рано можете да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения

Плодовитостта на жената е в своя пик между 20- и 30-годишна възраст. До 35-тата година тя започва да намалява, докато настъпи периодът на перименопаузата, последван от менопаузата. В повечето случаи консултациите с личния лекар или с акушер-гинеколога започват след 35-тата година, но експертите са на мнение, че това трябва да се случи по-рано.

Обсъдете с партньора колко деца бихте искали да имате и на каква възраст предпочитате да родите последното дете. Изчислете кога приблизително се очаква да забременеете с първото и отделете достатъчно време преди това, за да се уверите, че репродуктивното ви здраве е отлично.

Ако страдате от здравословни проблеми като нередовна менструация или поликистозни яйчници, ако член на семейството ви е имал затруднения със зачеването или сте застрашени от ранно настъпване на менопаузата, е още по-важно да се консултирате с лекар, вероятно около 20-тата си година.

хартиен календар, с таблетки върху различните дати

Можете ли да удължите фертилния период

Да, възможно е. Първата стъпка е да се изследвате, за да разберете дали имате повод за тревога или не. Колкото по-рано го направите, толкова по-добре. Нивата на репродуктивните хормони ще дадат информация за яйчниковия ви резерв в момента. Ако се окаже, че той е ограничен, бихте могли да замразите част от яйцеклетките.

Замразяването е добро решение и в случай, че се налага да преминете химиотерапия или друг вид лечение, които може да увреди качеството на яйцеклетките. Много жени точно така успяват да сбъднат мечтата си да имат дете, дори след 35-тата си година.

Други начини за запазване на репродуктивността

Замразяването на яйцеклетки не е единственият начин да удължите периода на фертилитет.

Присъединете се към група за подкрепа на жените с репродуктивни проблеми

Обикновено членуването в такава група носи много ползи за жената, тъй като там тя получава безценна информация и подкрепа. Коучът, който ръководи групата, има за цел да подготви членовете за трудностите по пътя към зачеването. Ще разберете кога е най-подходящото време и кои са позите, които увеличават шансовете ви да забременеете, когато решите, че е време.
Там се обсъждат най-често срещаните репродуктивни проблеми при жените и се предлагат решения.

>>> Безплодие при жената

Водете здравословен начин на живот

Докато мъжът произвежда нова сперма постоянно, жената се ражда с яйчниковия резерв, който й е предопределен за цял живот. Не можете да промените това, но можете да забавите стареенето и да се погрижите яйцеклетките ви да бъдат здрави за по-дълго време. Достатъчно е да въведете някои промени в начина си на живот и в храненето си.

Експертите препоръчват да избягвате медикаменти за отпускане и релаксация, да консумирате здравословни храни, да ограничите обработените продукти и полуфабрикатите и да намирате време за спорт и почивка.

Тютюнопушенето води до натрупването на свободни радикали в тялото, които от своя страна могат да увредят яйцеклетките. Освен това жените пушачи навлизат по-рано в менопауза.

За да увеличите шансовете си за забременяване е добре да поддържате оптимално тегло. Ако сте твърде слаби или пълни, сте застрашени от хормонален дисбаланс, който може да наруши овулацията и репродуктивните цикли. Индексът на телесна маса на жената би трябвало да бъде между 18,5 и 24,5.

Бъдете внимателни и с тренировките. Интензивното физическо натоварване не се отразява благоприятно на менструалния цикъл в дългосрочен план.

Жена държи два теста за бременност, които показват отрицателен резултат

Грижете се за сексуалното си здраве

Сексуално предаваните болести могат да ви попречат да имате дете. Хламидийната инфекция например често остава незабелязана, а когато не се лекува, увеличава риска от запушване на фалопиевите тръби. Ако това се случи, единственият ви шанс да забременеете е чрез инвитро.

Друго важно условие за добро репродуктивно здраве е да не пропускате ежегодните гинекологични прегледи.

>>> Токсичните вещества влошават сериозно репродуктивното здраве на жените

Приемайте подходящи хранителни добавки

Динамичният начин на живот, невъзможността да си осигурим качествена и разнообразна храна, силният стрес и токсините влияят негативно на нашето здраве.

Не е нужно да правите опити за бебе, за да започнете да живеете здравословно и да се храните разнообразно. Ако се грижите за тялото си, ще дойде момент, когато то ще ви се отблагодари. Натрупаните в него полезни хранителни вещества и антиоксиданти са важна предпоставка за гладка бременност и здраво бебе.

Приемайте ежедневно мултивитамини с фолиева киселина и вит. D. Резервът от фолиева киселина преди да забременеете е много важен за превенцията на вродени дефекти, а витамин D подсилва имунната система и предпазва от болести.

Според специалистите от съществено значение са и омега-3 мастните киселини, особено ако не обичате по-мазна риба. Те подпомагат клетъчната функция, включително на яйцеклетките, и се борят с възпалителните процеси в тялото.

Източник:

How early should you be examining your fertility?: https://longevity.technology/lifestyle/how-early-should-you-be-examining-your-fertility

Още по темата:
  • Моделът Криси Тейгън: Не вярвах, че безплодието е тема табу Моделът Криси Тейгън: Не вярвах, че безплодието е тема табу
  • Дерзанията и терзанията преди зачеване Дерзанията и терзанията преди зачеване
  • Кои са най-подходящите секс пози за зачеване? Кои са най-подходящите секс пози за зачеване?
  • Мъже мастурбират в името на науката: резултатът е по-качествена сперма при вида на нова жена Мъже мастурбират в името на науката: резултатът е по-качествена сперма при вида на нова жена
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА АВЕНА САТИВА капсули 200 мг * 100
10.40лв.

БИОХЕРБА АВЕНА САТИВА капсули 200 мг * 100

ПЮРОЛИГО КОМПЛЕКС ЗА ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС йонизиран разтвор 500 мл
62.50лв.

ПЮРОЛИГО КОМПЛЕКС ЗА ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС йонизиран разтвор 500 мл

Нов
АЛИН ЧАЙ КЛИНАВИЧЕ / ОРЛОВИ НОКТИ СТРЪКОВЕ 40 гр.
2.70лв.

АЛИН ЧАЙ КЛИНАВИЧЕ / ОРЛОВИ НОКТИ СТРЪКОВЕ 40 гр.

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
79.00лв.

ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120

Нов
ГРАСБЕРГ ЦИНК ПИКОЛИНАТ капсули 15 мг * 60
22.50лв.

ГРАСБЕРГ ЦИНК ПИКОЛИНАТ капсули 15 мг * 60

ВЕГАВЕРО МИО - ИНОЗИТОЛ КОМПЛЕКС капсули * 120
86.00лв.

ВЕГАВЕРО МИО - ИНОЗИТОЛ КОМПЛЕКС капсули * 120

Нов

Коментари към Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения
    www.framar.bg 
    на 08 June 2023 в 08:27
    Коментирайте "Кога е подходящият момент да се изследвате за възможни репродуктивни нарушения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Д-р Ивайло Бързашки
  • Д-р Катерина Дерменджиева
  • Доц. д-р Петър Иванов, д.м.
  • Д-р Георги Станулов
  • Д-р Явор Малинов
  • Помощ за трудности при забременяване
  • Д-р Татяна Бодурска-Петкова
  • Медицински център "Марио Давидков" ЕООД, гр. Варна
  • Д-р Божанка Панева-Бързашка
  • Медицински и Инвитро център "Св. Иван Рилски", гр. Шумен

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 216 дни, 8 часа и 16 мин.

Кога в България ще можем да пазаруваме директно от магазини на еМАГ?

преди 1293 дни, 19 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 2 дни, 19 часа и 25 мин.

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 12 дни, 23 часа и 43 мин.

Неспираща лактация

преди 18 дни, 20 часа и 32 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 93 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival