Как човешкият мозък отмерва секундите

Проследяването на времето до секундата е изключително важно за контрола върху моториката, ученето и когнитивните умения, включително за способността ни да предвиждаме събитията. Благодарение на циркадния си часовник мозъкът измерва дни и часове. Само че циркадният часовник няма стрелка за отмерване на секундите. Човешкият мозък измерва секундите чрез промяна в клетъчната активност. Също като при доминото, всеки неврон активира следващия и времето се отчита именно от него.
Ако пак използваме доминото за аналог, не е трудно да изчислим, че ако времето, нужно, за да паднат всички блокчета, е 10 секунди, то са изминали 5 от тях, когато видим, че пада блокчето точно по средата.
Открития по време на експеримента
Невролози от Калифорнийския университет в Лос Анджелис провеждат експеримент с мишки, по време на който около тях се изпускат две различни миризми. Животните се научават, че 3 секунди след едната ще получат сладка течност като награда, а след другата наградата ще дойде след 6 секунди. Учените стигат до заключението, след като забелязват, че мишките започват да ближат тръбичката, по която се стича течността, по-рано, когато са подушили първата миризма, и по-късно при втората.
Записи на активността в стриатума и премоторната кора на мозъка разкриват, че невронната дейност отчита и време, което потвърждава тезата, че той функционира с помощта на няколко различни часовника. Активността на стриатума е най-сходна до процеса на падане на блокчетата домино. Тя често е определяна като невронна последователност. Премоторната кора събира и подава нужната информация към стриатума.
Значимост на изследването
Измерването на времето е ключово умение на човека, което му позволява да се учи и да разсъждава. Усилията на невролозите от Калифорнийския университет на Лос Анджелис да разберат как и в коя зона точно се отброяват секундите, биха помогнали на учените по-лесно да откриват нарушения в мозъчната дейност.
Авторите на проучването са Дийн Буономано, професор по невробиология, и Сотирис Масманидис, доцент по неврология в Медицинското училище „David Geffen“ към Калифорнийския университет.
Финансирането е осигурено от Националния институт по неврологични заболявания и инсулт, Националната научна асоциация и университетската докторантска програма по невробиология „Marion Bowen.“
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Церебрална венозна тромбоза: расте броят на случаите на тромб в мозъчните вени, алармират невролози
- Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система
- Пуснаха тест за откриване на СПИН по аптеките в САЩ
- Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
- Третата причина за смъртност в САЩ - медицинските грешки
- Червените тухли могат да се използват като батерии, твърдят учени от университета в Сейнт Луис
- Домашно изработените предпазни маски са достатъчно ефективни, дори и при кихане, твърди проучване
- Колко струва една война?
- 23% ръст за юли 2020-а в броя на хоспитализираните с Covid-19 деца в щата Флорида
Коментари към Как човешкият мозък отмерва секундите