Как да настроим правилно биологичния си часовник
Нашето тяло е много интересна система, регулирана от хормоналните пептиди, произвеждани от различни ендокринни органи. Те оказват голямо влияние на настроението ни, работоспособността и отношенията ни си с хората. Всъщност всеки от нас живее според собствен ритъм, който се отразява на общото му състояние. Но как да настроите правилно биологичния си часовник, за да се чувствате свежи, активни и удовлетворени от себе си?
На този въпрос има много отговори, но ние ще се облегнем на науката и по точно на съветите на ендокринолозите по света.
И така, сутрин просто станете от леглото и започнете деня си. Биологичният часовник казва, че сутрин е време за ставане. Разсънването и бодростта дължим на надбъбречните жлези, които ни зареждат с енергия още сутринта.
7:00 ч.
Оптималното време за събуждане и физическа активност е между 7-9 часа сутринта. Ако станете от леглото в този период, денят ви ще потръгне по-лесно и бързо. Защо? Защото кортизолът идва на помощ. Този хормон се произвежда от надбъбречните жлези и според много експерти е един от най-важните хормони в организма. Всъщност към 7 часа сутринта престава да действа хормонът мелатонин и затова сънят след този час е просто безсмислен.
9:00 – 10:00 ч.
В 9 часа сутринта половите хормони излизат на преден план, но можете лесно да удължите сексуалната си активност до 10 часа. В този период можете да се настроите за работа и да бъдете ползотворни.
10:00 – 14:00 ч.
През това време се активира „интелигентният“ DHEA-S (дехидроепиандростерон сулфат е стероиден хормон, който се произвежда в кората над бъбрека). Този хормон е отговорен за сексуалността – чувството за очарователност при жените и добрите маниери при мъжете. Между 10:00 до 14:00 часа всички сме учтиви и внимателни един към друг. DHEA-S също оказва добър ефект върху паметта и вниманието ни. Затова бизнес срещите и важните преговори се провеждат най-добре по това време на деня.
14:00 – 16:00 ч.
От 14:00 часа ни привлича Царството на Морфей. Това е в резултат от намаляване на половите хормони и настъпването на умората. Дневният сън е добър вариант за тези, които имат възможността да си го позволят. Той оказва положителен ефект на целия организъм. Например онези, които успяват да си дремнат около час-два следобед, могат да се похвалят с по-добро настроение, енергия за работа, по-свежа кожа и бистър ум. Останалите, или доста по-голямата група хора по света, се ориентират към освежаващите напитки в този период.
18:00 ч.
Около 18:00 часа отново се активизираме и ставаме по-дейни. Това се дължи на повишаването на нивото на STH (соматотропен хормон), известен също като хормонът на растежа. По това време са много подходящи физическите упражнения, разходките в парка, колоезденето и други. Това е идеалното време за посещение на всякакви светски събития, провеждането на важни срещи и осъществяването на социални контакти. Това е и времето, в което да се отпуснете след края на работния ден.
21:00 – 22:00 ч.
Около 21:00 часа мелатонинът поема властта. Постепенно телесната температура на човек се понижава, чувства се уморен и желае единствено да се нахрани и да си почине под топлото одеяло на дивана с книга в ръка. Или до любимия човек. С течение на времето мелатонинът плавно отстъпва на ендорфините – хормоните на щастието, интимността и релаксацията, които стават най-активни към 10:00 часа вечерта.
23:00 ч.
Дневният стрес е на заден план и организмът е готов да презареди. Оптималното време за продуктивен сън е от 23:00 до 04:00. По това време се отделя хормонът на растежа STH, като при децата концентрацията му в организма е максимална. Това е времето за релаксация, укрепване на костната система, мускулната тъкан и на сънищата. Здравословният сън е ключът към успешна и ползотворна дейност на следващия ден.
И тогава надбъбречните жлези се събуждат и отново започват своята работа. За да насърчите тяхната активна дейност и следователно да подпомогнете своето здраве, можете да реорганизирате ежедневието си, включвайки редовни упражнения сутрин и здравословно хранене. Активната почивка също е от огромно значение.
„Комбинацията от тези съставки е гаранция за по-спокоен живот и дълголетие“, отбелязва ендокринологът Олга Юрова от медицински център "ON CLINIC". |
Въпреки че всеки следва различен график, е добре да съобрази ежедневието с биологичния си часовник.
dni.ru
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИЛАТА НА КОГА - МАЙКЪЛ БРЕУС - СИЕЛА
М 2 ТОН таблетки * 60
ПЮРВИТАЛ СУПРА ФЕМИН капсули * 60
БЮТИ ДУО капсули * 30 TIENS
ТЕЧНА ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ солуцио 50 мл ХЕЛТ ЕЙД
БИОВЕА L - ЛИЗИН капсули 500 мг * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Изследване на тестостерон
- Щитовидни хормони
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Изследване на прогестерон
- Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
- Функция и хормони на паращитовидните жлези
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Функция и хормони на надбъбречните жлези
- Смирна
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
Коментари към Как да настроим правилно биологичния си часовник