Как Св. Николай се превръща в Дядо Коледа?
Днес, 6-ти декември, в България, както и в много други европейски страни, се чества денят на Св. Николай Чудотворец. Но вероятно малко от вас знаят, че всъщност Св. Николай и Дядо Коледа са един и същи човек. Как се е стигнало до припокриването на двата образа и защо на 6-ти декември почитаме Св. Николай, а на 25-ти декември той разнася подаръци под псевдонима Дядо Коледа? Е, за да разберете, трябва да започнем от самото начало.
Св. Николай е епископ, живял през VI в. в Мира, Мала Азия (в днешна Турция). Той бил много богат мъж, тъй като родителите му починали млади и му оставили голямо наследство. Николай, освен това бил добър и състрадателен човек, който помагал на бедните и давал тайно подаръци на хората, които били в нужда.
Съществуват няколко легенди за Св. Николай. Най-интересната от историите за светеца всъщност обяснява откъде започва традицията с окачването на чорап, в който децата получават подаръка си.
Имало един беден мъж с три дъщери. Той бил толкова беден, че нямал достатъчно пари да осигури на дъщерите си зестра и така те не можели да се оженят. Една нощ Св. Николай тайно пуснал торба със златни монети през комина на човечеца. Торбата паднала в чорап, овесен до огъня да съхне. Това по-късно се повторило и със зестра за втората дъщеря. За да открие кой е добрият човек, който му дава пари, бащата се криел до огъня всеки ден, докато не хванал Св. Николай да пуска зестра и за третата му щерка. Епископът помолил мъжа да не казва на никого за това, което е направил, тъй като не искал да привлича излишно внимание към себе си. Но скоро новината се разнесла и щом някой получил неочакван подарък, всички мислели, че виновникът е Св. Николай.
Св. Николай е покровител и на моряците. Според една от легендите той помогнал на моряци, попаднали в ужасяваща буря, близо до крайбрежието на днешна Турция. Бурята бушувала покрай тях и всички си мислели, че корабът им ще бъде погълнат от гигантските вълни. Те се помолили за помощ на Св. Николай. Внезапно той се появил на палубата пред тях и заповядал на морето да се успокои. Така моряците стигнали пристанището живи и здрави.
Св. Николай бил изпратен в изгнание и трябвало да напусне Мира. По-късно бил вкаран в затвора по време на управлението на римския император Диоклециан. Никой не знае кога точно светецът умира, но се смята, че това се е случило на 6-ти декември 345 или 352 г. През 1087 г. костите му били откраднати от Турция от италиански търговски кораб. Днес те се пазят в църква, която носи името на светеца, в италианския пристанищен град Бари. На деня на Св. Николай моряците от Бари все още продължават да отдават почит на светеца, отнасяйки статуята му от катедралата в морето, за да може да благослови водите и да им осигури безопасно мореплаване през цялата година.
След Реформацията през XVI век в Северна Европа историите и традициите, свързани със Св. Николай губят своята популярност.
Но някой все пак трябвало да носи подаръците на децата за Коледа. Поради тази причина в Англия Св. Николай се превърнал в "Татко Коледа" или "Старецът Коледа", стар герой от историите, разказвани през Средновековието във Великобритания и някои части на Северна Европа. Във Франция той е познат като Père Nöel, в Германия - Christ Kind. В ранната история на САЩ той бил наричан Крис Крингъл. По-късно датските изселници занесли в САЩ и своите стари истории за Св. Николай и Крис Крингъл се превърнал в SinterKlaas, или както е известен днес там – Санта Клаус.
Много страни по света и най-вече в Европа празнуват деня на Св. Николай на 6-ти декември. В Холандия и някои други европейски държави децата оставят дървени или други обувки навън в нощта срещу 6-ти декември, за да може Св. Николай да ги напълни с подаръци. Те също така вярват, че ако оставят в обувките сено и моркови за коня на Синтерклаас, той на свой ред ще им остави бонбони.
Св. Николай възвръща своята популярност през Викторианската епоха, когато писатели, поети и художници преоткриват и преразказват старите истории.
През 1823 г. е публикувана известната поема "Посещението на Св. Николай" /'A Visit from St. Nicholas' or 'T'was the Night before Christmas'/. По-късно д-р Кларк Мур твърди, че я е написал за децата си. Въпреки това някои учени смятат, че тя всъщност е дело на Хенри Ливингстън, далечен роднина на Мур. Поемата описва Св. Николай с 8 елена с различни имена. Те стават особено популярни с песента "Рудолф, червеноносият елен" /Rudolph the Red nosed Reindeer/, написана през 1949 г.
В повечето държави децата получават подаръците си на 25-ти декември, но в някои това продължава да се случва на 5-ти декември. Вероятно традицията с подаръците в чорапа произлиза от кесията с жълтици, спусната от Св. Николай в чорапа на бедния баща. Поради тази причина в чорапа се слага и мандаринка или сацума /дребен цитрусoв плод/, тъй като допреди 50 години тези плодове са били необичайни и рядко срещани, поради което и много ценни.
Е, така Св. Николай се превръща в Дядо Коледа. Но ви препоръчваме да не разказвате тази история на децата, защото ще започнат да искат подарък и за 6-ти декември! Весели празници!
източник: whychristmas.com; onepiecetravel.com; stnicholascenter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Как Рованиеми, Лапландия, става официален дом на Дядо Коледа
- Чували ли сте за Крампус – рогатият помощник на Дядо Коледа?
- Как наричат Дядо Коледа по света
- Защо е добре децата да вярват в Дядо Коледа
- Как да разкриете истината за Дядо Коледа на вашите деца, без да разбиете сърцата им
- Ето как магическите гъби обясняват историята за Дядо Коледа и неговите елени.
- Ваксинираха против грип Дядо Коледа
- Турски археолози твърдят, че са открили гроба на Дядо Коледа
- Вижте какво направи този Дядо Мраз, за да зарадва дете с аутизъм
Коментари към Как Св. Николай се превръща в Дядо Коледа?