Как Свети Николай се превръща в Дядо Коледа
Акценти
|
Всички обичаме веселия старец, който се промъква в къщите ни всяка година на 24 декември и носи подаръци за децата. Но малцина знаят, че първообразът на белобрадия мъж, познат на всички ни като Дядо Коледа, всъщност е Свети Николай. Как обаче се е стигнало до припокриването на двата образа? Е, за да разберем, трябва да започнем от самото начало.
Свети Николай
Историята за появата на образа на Дядо Коледа започва с Николай – добър и състрадателен човек, живял през IV век. Никакви достоверни исторически източници не могат да докажат събитията от живота му, но според преданието той е живял по време на управлението на римския император Константин Велики.
Смята се, че Николай е роден в Патара, град в Древна Ликия в Мала Азия, част от днешна Турция. Николай, който по-късно става епископ на Мира (днес Демре), е известен сред хората със своята силна християнска вяра и изключително състрадание. Въпреки че остава сирак в ранна възраст, той наследява голямо богатство, което използва, за да помага на бедните и хората в нужда.
Съществуват няколко легенди за Свети Николай. Най-интересната от историите за светеца всъщност обяснява как се заражда традицията с окачването на чорап на камината, в който децата получават подаръка си. Според легендата Свети Николай среща беден човек, който е на ръба да продаде собствените си дъщери в робство. Под прикритието на нощта светецът анонимно хвърля в комина три торби със злато, за да осигури зестра за момичетата. Те обаче попадат по случайност в чорапите им, които съхнат край огъня.
Никулден
В цяла Европа милосърдието и добротата на Свети Николай разпалва разнообразни традиции, като паметта на известния с щедростта си светец се почита всяка година на 6 декември (Никулден).
Във Франция, особено в регионите Елзас и Лотарингия, децата оставят обувките си навън, надявайки се да ги намерят пълни с шоколадови бонбони и подаръци на следващата сутрин. Тази традиция е придружена и от паради, по време на които магаре, натоварено с кошници с бисквити и сладки за децата, обикаля улиците на френските градове.
В Централна Европа, особено в алпийските региони, традицията на Никулден постепенно се слива с уникалните местни обичаи, когато местното население приема християнството като своя религия. Там Свети Николай не само възнаграждава добрите деца с подаръци, но също така е придружен от Крампус – страховита фигура, която наказва онези, които не са слушали през годината. Това предание подчертава контрастиращите теми за награда и възмездие, неразделна част от местния фолклор.
В някои региони на Полша по-ранните традиции са съсредоточени върху фигура, наречена Гвяздор. Тази митологична личност, облечена в овча кожа и кожена шапка, с лице, скрито под маска или намазано със сажди, носи торба с подаръци и пръчка за непослушните деца.
>>> Как празнуваме Бъдни вечер и Коледа в България
Превръщането на Свети Николай в Дядо Коледа
Метаморфозата на Свети Николай в Дядо Коледа е постепенен процес, повлиян от културни и религиозни промени.
През XVII век в Германия и Холандия се заражда традицията да се даряват подаръци в името на Свети Николай. Постепенно холандците започват да го наричат Sinterklaas, а в англоговорещите общности – Santa Claus.
Традицията е пренесена в Северна Америка през XVII век, като до XIX век образът на Свети Николай е използван в различни творби. Едно от първите литературни споменавания на светеца в американския контекст е в книгата на Уошингтън Ървинг от 1809 г. Knickerbocker’s History of New York, която изобразява Свети Николай, летящ в каруца, раздавайки подаръците на децата.
Червеният костюм на Дядо Коледа, познат на всички днес, изглежда е дело на съвременния маркетинг в англоезичния свят. В цяла Европа облеклото се основава повече на традиционния образ на светеца, с дрехи, наподобяващи религиозните одежди на епископ, допълнени с митра.
Наследството на Свети Николай и Дядо Коледа
През вековете на трансформация, основните ценности на Свети Николай – щедрост, състрадание и радост от даването – остават непокътнати и са неизменна част от личността на Дядо Коледа. Той се превръща от почитан християнски светец в обичан белобрад старец.
Тази еволюция отразява динамичното взаимодействие на религиозната традиция и популярния фолклор. Съвременният Дядо Коледа с неговата работилница на Северния полюс, летящи северни елени и елфи няма нищо общо с историческия епископ на Мира. И все пак той продължава да въплъщава духа на даване, който характеризира Свети Николай.
>>> Не подаръците, а жестовете на внимание ни правят истински щастливи по Коледа
Днес, благодарение на глобалния маркетинг и комерсиализация, Дядо Коледа надхвърля религиозните и културни граници. Историята за неговия произход, вкоренена в живота на Свети Николай, обогатява нашето разбиране за Коледа и ни свързва с традиция, която обхваща векове и континенти. Напомня ни, че в основата на коледните празници се крие вечно послание – важността на добротата, щедростта и духа на даване.
What are the origins of Santa Claus?: https://theconversation.com/what-are-the-origins-of-santa-claus-216361
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Защо е добре децата да вярват в Дядо Коледа
- Чували ли сте за Крампус – рогатият помощник на Дядо Коледа?
- Как Рованиеми, Лапландия, става официален дом на Дядо Коледа
- Как да разкриете истината за Дядо Коледа на вашите деца, без да разбиете сърцата им
- Турски археолози твърдят, че са открили гроба на Дядо Коледа
- Ето как магическите гъби обясняват историята за Дядо Коледа и неговите елени.
- Вижте какво направи този Дядо Мраз, за да зарадва дете с аутизъм
Коментари към Как Свети Николай се превръща в Дядо Коледа