Да осигуриш финансова независимост на дете с аутизъм – опитът на една майка
Историите за самотни родители на деца с аутизъм, които са на ръба, не са рядкост и си приличат изключително много. Родителят не може да работи, но в същото време е невъзможно и да си остане вкъщи – ситуация, която е до болка позната на всички, отглеждащи сами деца с аутизъм. Едно от най-важните неща за психичното здраве на родителите обаче е да знаят, че децата им ще бъдат подсигурени финансово, след като родителите им си отидат от този свят.
Бети Леман, самотна майка на дете с аутизъм, е от хората, които не се поддават пред трудностите в живота. Тя създава план за финансово подсигуряване на хора с увреждания, като едновременно с това се бори и за промяна на законодателството. На по-късен етап Леман дори основава компания, която има за цел да помага на родители да планират финансовото бъдеще на децата си.
Това, което е толкова вдъхновяващо в Бети Леман, е нейната решителност да подсигури финансово бъдещето на сина си с аутизъм.
Какво ще прави, когато ме няма?
Животът на родителите на дете с увреждания е толкова натоварен, че те нямат дори минута да се запитат: „Какво ще се случи, ако не мога да се грижа за детето си?“
Когато майките или бащите мислят за смъртта, това, което пронизва сърцето им, е фактът, че ще оставят детето си само. Най-доброто нещо, което един родител може да направи, е да започне да планира самостоятелен живот за детето си възможно най-рано, за да не бъде то изцяло зависимо от родителя си. .
Политика без хленчене
Бети Леман се чувства благословена, че родителите й са прилагали „политика без хленчене“. „Те казваха: „Поправи го!“, а сега аз казвам: „Добре, какво трябва да направя, за да го поправя?“. Родих на по-късна възраст и бях самотна майка. Трябваше да печеля повече, за да може синът ми да живее самостоятелно. Казах си: „Няма да бъда единствената, която се грижи за сина си цял живот.“
Тревожност при раздяла
Родителите имат взаимозависими отношения с децата си, когато са малки. Въпреки това не е здравословно децата да продължават със зависимостта от родителите си, когато пораснат.
„Моята работа е да започна това отделяне на по-ранен етап, така че детето ми да има много други хора, на които да разчита. Важно е родителите на деца с увреждания да се научат бавно да прехвърлят контрола на други хора с течение на времето. Ако имате финансов план, когато детето ви е на 11 години, докато навърши 22 или 24 години, вие ще може да имате по-нормализирани отношения, вместо да бъдете постоянен гледач, терапевт или шофьор.“, коментира Леман.
Елементарни нужди
Хората с разстройства от аутистичния спектър или с умствени увреждания не са материалисти. Може да имат фантастично мислене, сякаш искат да карат Ferrari, когато дори не могат да получат шофьорска книжка. Но това, от което наистина се нуждаят, е достатъчно храна, подходящи медицински грижи и хора, на които да разчитат.
„Не изкарвам много пари. Имам застраховка живот, за да финансирам нуждите на сина си, когато си отида от този свят.“, споделя Леман.
Самостоятелен живот
„Синът ми е с невербален аутизъм, но е в общността и е разпознаваем в цял Денвър. Често, когато излизаме с него, хората ме питат коя съм. Синът ми има собствено жилище и живее самостоятелно, въпреки че се нуждае от постоянни грижи. За човек, смятан за нуждаещ се и инвалид, той има доста добър живот.“, коментира Леман.
Когато вече ме няма
„Не живея в страх какво ще се случи с него, когато или ако нещо стане с мен. Знам точно какво ще се случи поради финансовото планиране. Да, ще му липсвам, тъй като много се обичаме, но знам, че той ще живее достойно до края на живота си.“
How One Mother Gave Her Son With Autism Financial Independence: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/what-will-you-do-when-i-m-gone/202207/how-one-mother-gave-her-son-autism-financial-independence
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Арт терапия или как изкуството лекува
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
- Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
Коментари към Да осигуриш финансова независимост на дете с аутизъм – опитът на една майка