Защо хората с аутизъм често са добри по математика
Въпреки множеството предизвикателства, пред които са изправени хората с разстройство на аутистичния спектър, техните мозъчни различия може би улесняват изпълнението на някои задачи. Ново изследване, проведено от италиански психолог, предполага връзка между систематичното мислене и математическите способности, което помага да се обясни защо хората с аутизъм са по-добри с числата.
По-общо казано, нашият мозък има различни подходи при намиране на решение на дадена дилема. Ние идентифицираме връзките между категориите и предсказваме вероятния изход или използваме разнообразни социални фунции за да стигнем до заключение.
Систематичните и емпатични модели на мислене имат своите плюсове и минуси, а ние рядко ги прилагаме независимо. Тези ментални процеси често са комбинирани ежедневието ни. Но хората имат и определени предпочитания, получени в резултат на научени реакции и специфични неврологични пътища в мозъка им. Това предполага, че някои от нас са по-добри при решаването на определен тип проблем в сравнение с останалите.
Някои аспекти от математиката изискват по-систематичен начин на мислене. И докато е лесно да се съгласим prima facie, че хората, склонни към по-систематично мислене имат по-големи математически заложби, изследванията в тази насока не доказват подобна зависимост.
Според Паола Бресан, преподавателка по психология в университета в Падуа, наличието (или отсъствието) на подобна корелация "е директно тествано два пъти и резултатите и в двата случая са разочароващи."
Въпреки това тя предприема изследване върху 200 студенти, в което те докладват за математическите си умения, проучени са способностите им за систематизиране на информацията и за решане на проблеми чрез използване на аритметика. Според резултатите, студентите, които изучават математически дисциплини – като инженерство и физика – тенденциозно прилагат систематичен модел на мислене повече отколкото емпатичен. (Разбира се, учебните планове, които бакалавърските програми предлагат са различни в различните университети и тази зависимост едва ли трябва да бъде строго приписвана).
Бресан установява, че подобно на предишни проучвания, жените показват по-ниски резултати по математика. Мъжете също така са по-склонни да разсъждават систематично. Обяснение за математическите способности на хората с аутизъм, базирано на тези резултати определено е скок, но според Бресан е съвсем разумен такъв.
Минали проучвания подкрепят тезата, че аутистичносто разстройство увеличава шансовете за по-силни математически способности. Познати са и теории, според които аутистите тенденциозно хиперсистематизират, поради което са резистентни към промяната и се фокусират върху определени поведенчески модели. Това не означава, че децата, диагностицирани с аутизъм, изпитват трудност да бъдат съпричастни с другите. Но "тези открития потвърждават идеята, че можем да помогнем децата да научат дори математика, ако насърчаваме желанието им да систематизират чрез различни игри и дейности."
Редактор: Наталия Тотева
Източник: sciencealert.com
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СМОЛ ФУУТ ДЪРВЕНА ДЪСКА С ПЛОЧКИ ЗАДАЧИ ПО МАТЕМАТИКА 6618020096
МОЯТА ЗАБАВНА КНИЖКА ЗА СМЯТАНЕТО - ХЕРМЕС
ПОДЛИТЕ ДРОБИ - ДЖАРТАН ПОСКИТ - ЕГМОНТ
БИГДЖИГС ИГРА С ПЛОЧКИ ЗА СЪБИРАНЕ И ИЗВАЖДАНЕ BJ511
ИСО ДЪРВЕНА МАТЕМАТИЧЕСКА ИГРА МОНТЕСОРИ KRU14843
НовБИГДЖИГС ТАБЛИЦА ЗА УМНОЖЕНИЕ BJ210
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Раздвижете мозъка си с 10 задачки-закачки с кибритени клечки
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Математически трик с пръсти за лесно научаване на таблицата с 9
- Симптоми на аутизъм
- Как децата да научат таблицата за умножение бързо и лесно
- Какво представлява невербалният аутизъм
Коментари към Защо хората с аутизъм често са добри по математика