Как да се храните здравословно, без да харчите много средства
Цените на хранителните стоки по света скочиха значително през последните месеци. Някои от основните причини са политическата обстановка и поскъпването на петрола, торовете и човешкия труд.
Дори и да решите да обикаляте, за да откриете магазин с по-евтини стоки, ще похарчите спестените средства за гориво. Да не споменаваме допълнителното време, което ще ви е нужно, а е не по-малко ценно.
Изчисленията на експерти сочат, че, ако искат да се хранят здравословно, бедните семейства трябва да отделят между 20% и 30% от доходите си месечно. Оказва се обаче, че здравословното хранене е по-евтино от това, в което преобладават високообработени храни и напитки.
Не се тревожете, ако държите на полезната храна, но нямате възможност да инвестирате много средства. Планиране, гъвкавост и добро познаване на месечния ви бюджет са напълно достатъчни, за да се справите.
Какво е необходимо да направите, за да се храните здравословно, без да харчите много средства обаче?
1. Първата стъпка е да проверите кои са сезонните плодове и зеленчуци и да си харесате рецепти с тях.
2. Заменете някои от пресните плодове и зеленчуци с консервирани или замразени, а много скъпите заменете с по-евтини техни алтернативи.
3. Поне веднъж седмично изключете месото от менюто си.
4. Свикнете да правите списък за пазаруване. Така със сигурност ще спестите пари за импулсивни покупки. Преди да отидете в магазина, проверете какво имате налично в килера, фризера и хладилника и купете само онова, което липсва. По този начин не само ще ограничите разходите си, но и ще избегнете похабяването на храна.
5. Разгледайте онлайн каталозите за промоционални продукти. Когато вече сте на място в хипермаркета, сравнявайте цените и избирайте марки, които са по-евтини.
Какво попада в потребителската кошница на средностатистическото семейство?
Близо половината от разходите попадат в графата „други“, като например хранене навън, бързо хранене, близалки, шоколад, снаксове, чипсове, бисквити и т.н.
Изследване от 2019 г. сочи, че средностатистическият австралиец например отделя 300 долара седмично за храна и напитки. Тук се включват традиционните и здравословните хранителни продукти, храненето извън дома, алкохолът, кафетата, услугите, свързани с доставка на храна, и добавките.
Заключението на специалистите е, че хората отделят повече средства за храна и напитки навън, отколкото за хранителни стоки за дома, което означава, че харчат повече за нездравословни, отколкото за полезни продукти.
5 съвета за пестене на средства, без да правите компромис с начина на хранене
По-долу ще ви запознаем с петте стъпки, които могат да ви помогнат да спестите пари и да продължите да се храните пълноценно.
1. Планирайте разходите за храна
Разбира се, сумата, която ще заделите за храна, зависи от броя членове на семейството, тяхната възраст и доходите ви. Основно правило е, че тя не трябва да надвишава 1/3 от общия бюджет на семейството.
Решете колко пари сте склонни да похарчите за:
- полезни и важни хранителни продукти;
- допълнителни като например безалкохолни напитки, чипс, бисквити и други;
- хранене извън дома (кафе, бързо хранене, посещение на барове и ресторанти).
2. Изготвяйте седмични менюта с включени закуска, обяд, вечеря и междинни хранения
Списъкът за пазаруване нека бъде съобразен с менюто ви. За целта е добре първо да прегледате какво имате налично в килера, хладилника и фризера и дали не можете да замените някой от продуктите, за да спестите част от разходите.
3. Носете си домашен обяд
Купете си кутия за храна и си приготвяйте обяда от предната вечер. Съхранявайте го в хладилника. Ако сутрините ви са много заети, можете да си приготвяте предварително и закуските.
4. Гответе по-често
Ако готвите повече вкъщи, е много вероятно да се насладите на не по-малко вкусни алтернативи на пицата или бургера, които иначе си купувате. Разликата е, че ще си спестите средства.
Проучване, проведено в САЩ, сочи, че хората, които готвят често, съкращават разходите си за храна извън дома с близо 50% в сравнение с онези, които го правят от време на време.
Интересен факт е, че и двете групи отделят приблизително еднакви суми за пазаруване, което означава, че семействата, в които се готви по-рядко или изхвърлят повече храна, или консумират по-големи количества или и двете.
5. Удвоете количествата сготвена храна
Предвидете по-големи количества супи или други домашно приготвени ястия. Можете да замразите част от тях или да повторите някое от храненията.
How to save $50 off your food bill and still eat tasty, nutritious meals: https://medicalxpress.com/news/2022-06-food-bill-tasty-nutritious-meals.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КФД НУТРИШЪН ДЕЛИКАТЕН КРЕМ С КРИСПИ 500 г
БИО КОКОСОВА ЗАХАР прах 200 г БИОНИА
ИСТИНАТА ЗА ХРАНАТА - ТИМ СПЕКТЪР - ХЕРМЕС
НовСОЛИ ВКУСНО 150 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
БИО СОЕВ ПРОТЕИН НА ПРАХ 200 г БИОНИА
МАЛКАТА ГОЛЯМА ГОТВАРСКА КНИГА / БЪРЗА КУХНЯ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Лечение при булимия
- Здравословен хранителен режим
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Запознайте се с 5 вредни ефекта от пропускането на закуската
- Макароните са полезни и предразполагат към здравословно хранене
- Лайфстайл лечение
Коментари към Как да се храните здравословно, без да харчите много средства