Как да подготвим учениците за Четвъртата индустриална революция - 5 съвета от иновативни училища от целия свят

Нови училища с нови възгледи върху преподаването все по-стремглаво се разпространяват из целия свят с цел да помогнат на следващото поколение да се включи в бързо променящия се пейзаж на заетостта.
Имаме остра нужда от кардинални реформи в преподаването и образованието като цялостна система, и то не само заради светкавичните темпове на промени с развитието на дигиталните технологии и разширяването на базите данни. Наложително е предимно заради настоящите модели на обучение, които се коренят в практики, непроменени в последните 200 или повече години.
В новия си доклад "Училища на бъдещето: Дефиниране на нови модели на образование за Четвъртата индустриална революция" Световния икономически форум разглежда обстойно образованието и на база нуждите му определя какви мерки да бъдат предприети. Докладът идентифицира осем "ключови характеристики за научаване на съдържание и придобиване на опит" и дава за пример 16 училища, системи и практики от целия свят, които вече са подели инициативата за промяна.
Представяме ви 5 образователни звена, прилагащи работещи практики за учениците на новата ера по интересен и вълнуващ начин:
1. Децата в Китай играят
"Анджи Плей" е образователна програма, приложена първоначално през 2002 в провинцията Жеджиянг в Китай. Програмата е за малки деца и се води изцяло от игрови методи.
Основното вярване, от което се ръководи училището, е, че всяка обстановка би могла да носи образователна стойност. В учебната програма има минимум 90 минути игри на открито всеки ден, а децата ползват елементарно оборудване като стълби, кофи и кубчета за катерене. Един от основните елементи, на които се базира успехът му, е използването на много евтини материали, като по този начин училището става достъпно и за семейства с ниски доходи.
Първоначално 14 000 деца в Жеджиянг се включват в програмата, а практиката бива разпространена в повече от 100 публични училища в 34 провинции в Китай. В момента има пилотни програми на "Анджи Плей" в Щатите, Европа и Африка.
2. Начинаещи предприемачи, Финландия
Финландия често оглавява класациите за качество на образование и финландската система се разглежда като една от най-добрите в света.
Открито през 1958 г., училището "South Tapiola" е официално едно от най-добрите в страната. Освен че следва финландския държавен модел на обучение, добавя и специален фокус върху обучението по предприемачество, активно гражданство и социална информираност с реално приложими модели.
Програмата за млади предприемачи дава на учениците възможността да работят в групи и да създадат свой бизнес, като в последствие се включват с идеите си в национални състезания.
3. Възпитаване на "зелени" лидери - Индонезия
Създаването на лидерите на бъдещето в областта на екологията е водещ мотив в Зеленото училище (Green School), което стартира през 2008 г. в Бали. В него се обучават 800 ученици на възраст от 3 до 18 години. В момента училището планира да се разшири, откривайки клонове в Нова Зеландия, Южна Африка и Мексико до 2021 г.
Една от основните дейности в "Green School" е поддържането на устойчива училищна среда, а в резултат през учебната 2017-2018 г. учениците произвеждат над 150 кг храна всеки месец. През 2018 г. училището става партньор на "Sunseap", най-големия доставчик на чиста енергия в Сингапур, с което цели да се превърне в абсолютен лидер в образованието, насочено към природна устойчивост и екологични модели.
4. Системата за свързване на бежанците в Кения
През 2015 г. след разговор със служител в лагера за бежанци Какума в Кения, белгийският учител, активист и предприемач Коен Тимърс стартира кампания за набиране на средства.
В резултат изпраща 20 лаптопа (включително и своя собствен), соларни панели и интернет оборудване в лагера, за да свърже учители доброволци с децата на бежанци. В момента има над 350 учители от 6 континента, водещи дистанционни курсове по английски език, математика и науки на децата в лагера.
Моделът на Какума се разширява постоянно, благодарение на мрежата Innovation Lab Schools, а до момента е достигнала до Танзания, Уганда, Нигерия, Мароко, Аржентина, Южна Африка, Бразилия и Арктическа Канада.
5. "Потапяне в технологиите" във Виетнам
ТЕКИ е първата STEAM (science - науки, technology - технология, engineering - инженерство, art - изкуство и mathematics - математика) академия във Виетнам за деца от 6 до 18 години. Открита през 2017 г., до момента се е разширила с нови 16 центъра в 5 града из цялата страна.
Ползвайки се от партньорства с 30 училища във Виетнам, академията предоставя технологични курсове с продължителност от 9 до 18 месеца, както и лагер за програмиране през ваканциите.
ТЕКИ предлага модули по програмиране, роботика, уеб дизайн, мултимедийни комуникации и анимация, а учениците прекарват около 80% от времето за обучение в практически занимания.
World Economic Forum
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКЪПО, ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НЕ СЪМ ВИНОВНА, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО - книга 8 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
КЛАНЪТ НА НИНДЖИТЕ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 1 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
ЗА ВАШЕ СОБСТВЕНО ДОБРО - САМАНТА ДАУНИНГ - СИЕЛА
ПИРАТСКО НАШЕСТВИЕ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 2 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НАЙ-ЛОШИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА СЪЩО СА БЕЗПЛАТНИ - книга 10 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Детска градина "Делфинче", гр. Свети Влас
- Клетва на фармацевтите в Русия след 1881 година
- Професионална Гимназия по Селско Стопанство "Земя", гр. Провадия
- Читалище "Пробуда", с. Пловдивци
- ОУ "Митко Палаузов", с. Лопушна
- Първа Езикова Гимназия, гр. Варна
- Детска градина "Св. св. Кирил и Методий", гр. Две могили
- Гимназия с преподаване на английски език "Гео Милев", гр. Бургас
- Професионална гимназия "Свети Димитър Солунски", гр. Белослав
- Средно Училище "Христо Ботев", с. Ветрино, обл. Варна
Коментари към Как да подготвим учениците за Четвъртата индустриална революция - 5 съвета от иновативни училища от целия свят