Как да избегнем финансовия стрес
Ако сте подложени на постоянен стрес, свързан с парите, не сте сами. Повечето възрастни изпитват тревога относно финансовото си състояние в даден момент от живота си. Финансовият стрес се проявява, когато притесненията за личните финанси са постоянни.
Управлението на паричните средства може да се окаже непосилно за повечето хора, особено ако доходите не могат да покрият дълговете, домакинските и медицинските разходи. „По-голямата част от американското население живее от заплата до заплата“, казва Марк Хамрик, икономически анализатор към уебсайта за лични финанси Bankrate.com.
Проучване на потребители, проведено през януари 2022 г. за Bankrate, доставчик на финансови услуги, установява, че само 44% от американците могат да покрият непланирани разходи до 1000 долара, без да се налага да взимат пари назаем. Друго проучване от март 2022 г. показва, че трима от четирима възрастни (74%) в САЩ съобщават, че инфлацията е в основата на финансовите им проблеми.
„Хората се стресираме най-много от нещата, които не можем да контролираме, а финансите често са извън нашия контрол.“, коментира Дебра Роуз Уилсън, професор, изследовател, холистичен лекар и член на Консултативния съвет на Psych Central.
Какви са симптомите на финансовия стрес?
Финансовият стрес може да има както психически, така и физически симптоми. Стресът, породен от страха от евентуална невъзможност за плащане на битовите сметки и покриване на основните нужди, може да доведе до проблеми със съня, повишена тревожност, обтегнати взаимоотношения и депресия.
„Постоянните мисли за изкарване на достатъчно пари за покриване на разходите е издайнически знак за наличие на финансов стрес.“, коментира Жаклин Джонсън, клиничен психолог.
Признаците и симптомите на този вид стрес включват:
- затруднено фокусиране;
- постоянно чувство на разочарование;
- главоболие;
- ускорен сърдечен ритъм;
- високо кръвно налягане;
- храносмилателни проблеми;
- напрегнати мускули;
- проблеми със съня;
- отслабена имунна система;
- увеличен прием на алкохол.
Как финансовият стрес влияе на психичното здраве?
„Парите могат да представляват сигурност, безопасност, комфорт и дори мир.“, казва Джонсън. „За тези хора, които постоянно живеят с недостатъчно пари, мислите за осигуряване на основните нужди могат да бъдат всепоглъщащи, водещи до хронично безпокойство, тревожност и страх.“
Стресът, включително този, причинен от проблеми с парите, може да има отрицателни дългосрочни ефекти върху психичното здраве, особено при хората с психични проблеми. Например може да предизвика мания или депресия при хора с биполярно разстройство.
Връзката между финансовия стрес и депресията е доказана от преглед на 40 проучвания, проведен през 2022 г.
Финансовият стрес може дори да има отрицателно въздействие върху взаимоотношенията. Икономическият натиск – ниски доходи, загуба на работа, проблеми с плащането на сметките или намирането на жилище на достъпни цени – може да провокира конфликти и напрежение между брачни двойки, според проучване от 2021 г.
>>> Финансовите проблеми могат да разрушат връзката ви
Съвети за управление на стреса
Въпреки че в много случаи финансовото състояние не може да бъде контролирано, все още има начини за намаляване на стреса. Нервното напрежение може да бъде управлявано ефективно чрез:
- разходки сред природата;
- физическа активност;
- практикуване на дихателни техники;
- намаляване на времето пред екрана;
- медитация;
- водене на дневник;
- слушане на музика.
„Насърчавам хората да не забравят, че всички заслужават да изпитват удоволствие, радост и щастие.“, казва Джонсън. „Намирането на безплатни и евтини начини за това – разходка след природата, ходене на плаж, посещение на безплатни музеи и събития – също е важно, за да се почувстват пълноценни.“
Промяната на начина, по който се гледа на парите, може също да помогне за намаляване на някои от най-тежките симптоми на финансовия стрес.
Според Фарнуш Тораби, главен редактор на CNET Money, даваме на парите твърде много власт в живота си. По думите на Тораби, когато нещата са извън контрол, единственото, което можем да контролираме, е фокусът на вниманието си. Можем да изберем да придадем стойност на неща, различни от парите, като например хората в живота ни.
Предложения за успешно управление на личните финанси
Проследяване на разходите
За да се направи финансов план, е важно да се знае колко и за какво се харчи. Проследяването на разходите е лесна задача, необходимо е просто да се пресметне колко пари отиват за сметки, погасяване на заем и други необходими разходи. Безплатните приложения, които синхронизират банковата сметка и кредитните карти, са перфектни за тази цел.
Грег Макбрайд, главен финансов анализатор на Bankrate, споделя, че има няколко причини хората да живеят от заплата до заплата. При някои това се дължи на факта, че приходите им не са достатъчни за покриване на разходите. Други, които имат по-високи доходи, обаче харчат повече, отколкото печелят.
>>> Имате трудности с парите? Най-вероятно един от тези психологически проблеми е виновен
Консолидация и договаряне на дълговете
Дълговете или кредитите могат да бъдат голям източник на финансов стрес. Пълното им погасяване не е лесна задача, но изграждането на план за изплащането им може да помогне за намаляване на чувството на стрес и тревожност.
Тед Росман, старши анализатор в Bankrate, препоръчва комбинация от намиране на по-голяма сума пари за влагане и намаляване на лихвения процент. Лихвата на дълг по кредитна карта може да бъде намалена чрез прехвърляне на баланс към друга карта с нулева лихва.
При заемите, които не са обвързани с кредитна карта, Росман съветва да се направи опит за предоговаряне на задълженията.
Поставяне на финансови цели
След установяване на дълговете, навиците на харчене и доходите, могат да бъдат поставени някои финансови цели. В такъв случай човек трябва да се запита: „Какво би помогнало за облекчаване на финансовия стрес?“.
Например целта може да бъде изграждане на фонд за спешни случаи или изплащане на дълг с висока лихва.
Макбрайд съветва да се отделят 10% от доходите за спешни случаи, но признава, че тази цифра може да е твърде голяма за някои хора. В такъв случай той препоръчва да се създаде план за спестявания въз основа на приходите и разходите.
Създаването на план за постигане на поставените финансови цели може да помогне за установяване на контрол над личните финанси.
Търсене на други източници на доходи
Ако доходите не достигат за покриване на разходите и дълговете, е време да се потърсят начини за печелене на повече пари. Ето няколко идеи:
- продажба на непотребни вещи онлайн;
- извършване на услуги на приятели и съседи;
- търсене на по-добре платена работа.
„Най-ефективният начин човек да печели повече пари е да си намери нова работа.“, казва Хамрик.
Не е необичайно да изпитваме финансов стрес, но е важно да помним, че стойността ни като хора не е обвързана по никакъв начин с нашето финансовото състояние. |
How to Avoid Money Stress: https://psychcentral.com/stress/how-to-avoid-money-stress
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УМНИ ПАРИ - СТОЙНЕ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
РЪКАТА НА САТАНАТА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
СОЛГАР АМИНО 75 капсули * 30
РЕЛАКС капсули * 90 HAWLIK
МАГНУМ АНТИСТРЕС таблетки * 28
ЗЛАТЕН КОРЕН тинктура 100 мл БИОТИКА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Транквилизатори
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
Коментари към Как да избегнем финансовия стрес